10 najważniejszych wydarzeń 2018 roku

7 stycznia 2019 09:00
3 komentarze
Strajki, opóźnienia, rosnące ceny ropy i bankructwa - 2018 rok nie był łatwy dla branży lotniczej. W Polsce był to rok rozwoju i konsolidacji, choć nie obyło się bez negatywnych wydarzeń. Zapraszamy na lotnicze podsumowanie 2018 roku.
Reklama

1. LOT: Nowe trasy i samoloty

Dla polskiego przewoźnika ubiegły rok zapisał się pod kątem wielu otwarć i zapowiedzi nowych połączeń oraz odbiorców i zamówień samolotów. Przede wszystkim w maju przewoźnik zainaugurował bezpośrednie loty z Warszawy do Singapuru. W tym samym miesiącu odbyły się też pierwsze rejsy z Budapesztu do Chicago i Nowego Jorku. Z węgierskiej stolicy linia uruchomiła także loty do Krakowa. LOT połączył także Rzeszów z Newark i Tel-Awiwem oraz wzmocnił siatkę połączeń pomiędzy Polską a Ukrainą oferując loty z Bydgoszczy do Kijowa i ze Lwowa do Poznania, Bydgoszczy i Olsztyna. Przewoźnik dodał także nową trasę krajową z Lublina do Warszawy, która jest jego najkrótszym połączeniem i zapowiedział zwiększenie częstotliwości rejsów.


Ważną informacją było ogłoszenie nowej trasy długodystansowej do Miami. LOT zapowiedział także zwiększenie częstotliwości rejsów long-haulowych do Tokio, Toronto, Los Angeles i Newark oraz podmianę samolotu na większego boeinga 787-9 na trasie Kraków-Chicago. Linia zapowiedziała również uruchomienie lotów z Warszawy, Budapesztu i Wilna do Londynu-City, wykorzystując odebrane samoloty typu E190. Poza tym pisaliśmy o planach uruchomienia lotów do Delhi i Buffalo.

W 2018 r. flota Lotu powiększyła się także o sześć embraerów 195, trzy boeingi 787-9 Dreamliner oraz trzy boeingi 737 MAX 8. Przewoźnik zamówił także trzy dodatkowe boeingi 787-9 Dreamliner.

2. Konsolidacja sektora lotniczego w Polsce

Na początku 2018 r. informowaliśmy o powołaniu Polskiej Grupy Lotniczej, która docelowo skupi najważniejsze spółki Skarbu Państwa działające w branży lotnictwa pasażerskiego - m.in. Polskie Linie Lotnicze LOT, LOT AMS oraz LS Airport Services. Prezesem utworzonej spółki akcyjnej PGL został prezes Lotu, Rafał Milczarski.


Spółka w kolejnych miesiącach poinformowała o planach wybudowania bazy serwisowej dla samolotów szerokokadłubowych w Rzeszowie i przejęła cztery spółki Skarbu Państwa: Polskie Linie Lotnicze LOT SA, LOT Aircraft Maintenance Services sp. z o.o. (LOTAMS), LS Airport Services SA. (LSAS) oraz LS Technics sp. z o.o. (LST). Spółki te wniosły udziały do PGL otwierając kolejny etap konsolidacji sektora lotniczego w Polsce. Kolejnym krokiem będzie powołanie spółki leasingowej, która miałaby realizować przetarg na nowe samoloty LOT-u.

3. Zmiana strategii Wizz Air

Ubiegły rok przyniósł duże zmiany u węgierskiego przewoźnika - "pod nóż" trafiły bazy w Lublinie, Tirgu Mures, Pradze i Koszycach, a także zapowiedziano likwidację bazy w Poznaniu. Jednocześnie otworzono bazę w Wiedniu oraz zapowiedziano uruchomienie bazy w Krakowie. To efekty wprowadzenia nowej strategii, wedle której linia będzie się koncentrować wyłącznie na dużych bazach, na których będzie mieć trasy generujące najwyższe przychody.

Bazy na lotniskach, na których będą mniej niż dwa samoloty czeka zamknięcie. To duży cios zwłaszcza dla lotnisk regionalnych np. takich jak Lublin, na których Wizz Air był największym przewoźnikiem. Jednocześnie dużo większe lotnisko w Poznaniu, z dziesięcioletnim stażem bazy również ją straciło. Argumentowano to jej powolnym rozwojem i słabymi prognozy na przyszłość. W Poznaniu stacjonują dwa airbusy A320, które w tym roku zostaną przeniesione do innych baz.


Spóźnioną niespodzianką była zapowiedź otwarcia bazy w Krakowie, na której w lecie 2019 r. Wizz Air pojawi się z dwoma airbusami A321. A ponieważ dwa samoloty to dla przewoźnika za mało, to możemy spodziewać się w tym roku zapowiedzi rozwoju tej bazy. Jeśli wyniki bazy we Wrocławiu również będą satysfakcjonujące to Wizz Air prawdopodobnie doda do niej kolejny samolot.

4. Rok projektu CPK

Przy podsumowaniu 2018 r. nie mogło zabraknąć budzącego emocje projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego W ubiegłym roku za największe osiągnięcie w tej sprawie można uznać uchwalenie przez polski parlament specustawy dającej podstawy prawne do prowadzenia projektu CPK. Powołano także spółkę celową CPK sp. z o.o., na której czele stanął dr Jacek Bartosiak. Bardziej obszernemu podsumowaniu projektu CPK poświęciliśmy ten artykuł.

5. Ciąg dalszy bankructw

Strajki, spadający popyt, większa konkurencja i rosnące ceny paliwa sprawiły, że zyski linii lotniczych zaczęły nurkować, a część z nich w ogóle została zatopiona. Mowa tu oczywiście o turecko-holenderskim Azur Air, grupie Small Planet Airlines i Primera Air. Przed bankructwem póki co broni się WOW Air, który sukcesywnie redukuje swoją flotę i liczy na rychłe przejęcie przez fundusz Indigo Partners.


Ryzyko bankructwa wisi także nad Norwegianem, który może mieć trudności z pogodzeniem rosnących cen ropy, malejącego popytu w sezonie zimowym i konieczności utrzymania niskich cen. Z pogorszeniem sytuacji finansowej mierzą się także duzi przewoźnicy, chociażby Emirates zanotowało o połowę niższy zysk półroczny. W coraz gorszej sytuacji są także pozostałe linie zatokowe. Qatar Airways traci na wciąż aktualnym konflikcie dyplomatycznym i blokadzie połączeń do Arabii Saudyjskiej, ZEA, Bahrajnu i Egiptu.


W jeszcze trudniejszej sytuacji jest Etihad Airways, który niewykluczone, że zostanie przejęty przez Emirates. Na nietrafionych inwestycjach m.in. w Alitalię i airBerlin przewoźnik stracił fortunę. Teraz grozi mu jeszcze zapłata 2 mld euro z tytułu strat wywołanych przez wycofanie się ze wspierania finansowego linii airBerlin. Należy dodać, że linia od 2008 r. w ogóle nie wypracowała zysku operacyjnego.

6. Rozbudowa Lotniska Chopina

Lotnisko Chopina coraz bardziej się zapycha i mimo wcześniejszych deklaracji o jego zamknięciu po uruchomieniu CPK wciąż może funkcjonować. W ubiegłym roku przedstawiono plany rozbudowy, stopniowo ruszały także przetargi na kolejne inwestycje, jak np. budowę czterech gate'ów autobusowych w części non-Schengen (na poziomie "0") wraz z adaptacją pomieszczeń w pirsie południowym oraz terminalu T1, a także reorganizację strefy bezpieczeństwa na poziomie 100. Lotnisko uzyskało także zgodę na rozbudowę terminala od wojewody mazowieckiego.


W ramach inwestycji na Lotnisku Chopina pojawią się inne zmiany, m.in. większe płyty postojowe czy dodatkowe drogi kołowania. Przeniesiony zostanie także heliport w okolicę wieży kontroli lotów, gdzie powstanie także mały terminal VIP i dwa hangary wojskowe. Modernizacja ma się zakończyć do 2022 r. Wtedy też stołeczny port wyczerpie maksimum możliwości operacyjnych i przepustowości wynoszącej 50 operacji lotniczych na godzinę.

7. Rozbudowa Radomia

Ubiegły rok przyniósł rozwój sytuacji na radomskim lotnisku, które w końcu znalazło się w rękach PPL. Nowym dyrektorem portu został Paweł Bejnarowicz, wieloletni pracownik PPL. Wystartowały także pierwsze przetargi na rozbudowę lotniska oraz na wydłużenie pasa i instalację systemu ILS. Do zaprojektowania nowego terminala zgłosiło się dwóch chętnych, do kolejnego przetargu zgłosiło się czterech oferentów, natomiast pod koniec roku wybrano pierwszego projektanta.

8. Ograniczenia w przewozie bagażu podręcznego

Pasażerowie Wizz Aira i Ryanaira nie mieli w zeszłym roku powodów do świętowania w związku z likwidacją dużego bezpłatnego bagażu podręcznego. Jako pierwszy nowe przepisy wprowadził Ryanair, który za duży bagaż podręczny pobierał od 8 do 10 euro w zależności od momentu, w którym pasażer zadecyduje o jego wykupieniu. Konieczności poniesienia bezpośredniej opłaty za bagaż można uniknąć pod warunkiem wykupienia priorytetowego wejścia na pokład, które kosztuje 6-8 euro. Za darmo można było wnieść na pokład torbę o wymiarach 40 x 30 x 25 cm.

W ślad za irlandzkim przewoźnikiem poszedł Wizz Air, na którego pokład można bezpłatnie zabrać bagaż o wymiarach 40 x 30 x 20 cm. Osoby, które wykupiły usługę WIZZ Priority mogły zabrać ze sobą do kabiny również walizkę o wymiarach 55 x 40 x 23 cm. Dla reszty Wizz Air wprowadza opcję 10-kilogramowego bagażu rejestrowanego, z cenami rozpoczynającymi się od 7 euro.

9. Rozwój easyJet w Polsce

Przez wiele lat brytyjska linia w Polsce była obecna tylko na lotnisku w Krakowie. Po latach stagnacji przewoźnik uruchomił loty z Lublina do Mediolanu, ale następnie się z nich wycofał. Nowe zmiany przyniósł ubiegły rok, w którym easyJet ogłosił plany powrotu na dwa polskie lotniska - do Warszawy i Gdańska.


Ze stołecznego lotniska przewoźnik lata od sezonu zimowego w czterech kierunkach - do Londynu-Gatwick, Bazylei, Berlina-Tegel oraz Genewy. Z Gdańska loty rozpoczną się dopiero w kwietniu br. i na razie będzie to tylko jedna trasa do Berlina-Tegel. Poza tym na w Krakowie linia wznowiła rejsy na trasie do Londynu-Luton.

10. Nowe ultradługie trasy

W ubiegłym roku miały miejsce wydarzenia, które zapisały się na liście historycznych połączeń lotniczych. Singapore Airlines przywróciło loty z Singapuru do Newark, na najdłuższej komercyjnej trasie na świecie. SIA był pierwszym na świecie klientem nowego A350-900ULR, z siedmioma maszynami zamówionymi od Airbusa. Samolot został skonfigurowany w układzie dwóch klas, z 67 miejscami w klasie biznes i 94 miejscami w klasie Economy Premium. Loty obejmują dystans 16,7 tys. km, a czas podróży wynosi do 18 godzin 45 minut. Linie Singapore Airlines obsługiwały trasę Singapore-Newark do 2013 r., kiedy połączenie zostało zawieszone po tym, jak samoloty używane w tamtym czasie, Airbus A340-500, zostały zwrócone do Airbusa.

Nieco krótsze, ale nie mniej ważne było pierwsze komercyjne połączenie Australii z Europą. Kontynenty łączy ze sobą Qantas, który lata bezpośrednio z Perth do Londynu-Heathrow. Jest to pierwsze komercyjne bezpośrednie połączenie lotnicze między tymi kontynentami w historii lotnictwa. Trasa licząca prawie 14,5 tys. km jest drugim najdłuższym komercyjnym połączeniem lotniczym na świecie. Jest to także najdłuższy lot obsługiwany boeingami 787-9 Dreamliner.

Największym lotniczym problemom 2018 r. poświęciliśmy osobne podsumowanie - pt. "Turbulencje Roku".

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_39c5b 2019-01-08 13:20   
gość_39c5b - Profil gość_39c5b
@gość_188b9
no patrz najgorsza linia, a z roku na rok więcej pax i operacji oraz zyski. może efekt skali?
gość_188b9 2019-01-07 20:59   
gość_188b9 - Profil gość_188b9
Ja tam na Lot nie narzekam.Latam nim ok 30 razy w roku .Dziwne nie trafilem na jakies koszmarne opoznienie,Najgorsza linia w Europie po raz szosty zostal Ryanair,Tam to dopiero masz wydolny customer service drogi przedmowco,
kidloco 2019-01-07 11:46   
kidloco - Profil kidloco
Wydawałoby się, że dla przytłaczającej większości użytkowników tego portalu i pasażerów, korzystających z transportu lotniczego w Polsce najważniejszym wydarzeniem w tej branży w 2018 roku było dramatyczne pogorszenie jakości usług świadczonych przez naszego narodowego przewoźnika - i to powinno być na pierwszym miejscu. Najgorsza w Europie linia pod względem punktualności, przytłaczająca ilość lotów odwołanych, niewydolne serwisy "customer service" na lotniskach, o infolinii nie wspominając. Lotem od 2018 roku nie da się latać i to jest bardzo przykry news roku.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy