Lotnisko w Radomiu w rękach PPL-u

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
13 października 2018 16:16
28 komentarzy
Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” zawarło umowę sprzedaży na podstawie której nabyło od syndyka Port Lotniczy Radom. Umowę w tej sprawie zawarta została w formie aktu notarialnego dziś rano w siedzibie PPL w Warszawie.
Reklama

W Radomiu wiceministrowie infrastruktury oraz obrony narodowej podpisali wspólne oświadczenie w sprawie wyznaczenia PPL na zarządzającego lotniskiem Radom. Tym samym Radom staje się trzecim, po Warszawie i Zielonej Górze, lotniskiem kontrolowanym przez PPL.

Zmiana właściciela lotniska w Radomiu odbyła się w trybie przygotowanej likwidacji tzw. pre-pack. Sąd gospodarczy ogłaszając upadłość lotniskowej spółki wskazał jako jej nabywcę PPL. Po uprawomocnieniu się wyroku i wpłaceniu przez PPL wymaganej kwoty na konto syndyka masy upadłościowej stało się możliwe podpisanie aktu notarialnego, kończącego proces przejęcia radomskiego lotniska. Dzięki podpisanej dziś umowie PPL będzie mogły rozpocząć niezbędne inwestycje, które umożliwią w niedalekiej przyszłości przygotowanie lotniska w Radomiu do przejęcia ruchu czarterowego i niskokosztowego z Okęcia, czytamy w komunikacie prasowym.

Ważny dokument podpisano też dziś przed południem na terenie Portu Lotniczego w Radomiu. W obecności premiera Mateusza Morawieckiego oraz prezesa PPL Mariusza Szpikowskiego wiceministrowie infrastruktury Mikołaj Wild oraz Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz złożyli podpisy pod oświadczeniem w sprawie wyznaczenia PPL na zarządzającego radomskim lotniskiem. Podobnie jak warszawskie Okęcie, także Radom jest współużytkowany przez wojsko.Planowana przez PPL inwestycja została podzielona na dwa etapy. W pierwszym etapie w ciągu 20 miesięcy, kosztem 425 mln złotych infrastruktura lotniska zostanie dostosowana do przyjęcia 3 mln pasażerów rocznie. Do 2,5 km zostanie wydłużona droga startowa, powstanie 11 miejsc postojowych dla samolotów. Terminal pasażerski o powierzchni 50 tys. m.kw. zyska 30 stanowisk check-in oraz 9 gate'ów. Wokół lotniska powstanie 3500 miejsc parkingowych.

To wszystko sprawi, że Port Lotniczy Radom ma szanse w bardzo krótkim czasie stać się centrum turystyki lotniczej. W przyszłości właśnie z Radomia pasażerowie będą mogli wybrać się w podróż na niemal na każdy kontynent, czytamy w materiałach przesłanych przez PPL.

PPL przekonuje, że planowane przeniesienie ruchu czarterowego z Okęcia do Radomia przyczyni się do odciążenia Lotniska Chopina, którego przepustowość w ostatnich latach, na skutek dynamicznego rozwoju ruchu tranzytowego (przesiadkowego), została niemal wyczerpana. Pozwoli także na wytworzenie maksymalnie dużego potencjału ruchu tranzytowego na Lotnisku Chopina (tzw. masy krytycznej), który zostanie przeniesiony do Centralnego Portu Komunikacyjnego w chwili jego uruchomienia.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_19282 2018-10-17 21:25   
gość_19282 - Profil gość_19282
Dziś zapadła klamka, PPL nie uzuyskał decyzji środowiskowej.

Treść: Zgodnie z art. 77 ust. 5a u.u.i.ś., organ właściwy w sprawach ocen wodnoprawnych, o których mowa w Prawie wodnym, odmawia uzgodnienia realizacji przedsięwzięcia, jeżeli przedsięwzięcie to negatywnie wpływa na możliwość osiągnięcia celów środowiskowych (wymienionych w artykułach 56, 57, 59 i 61), o ile nie zostaną spełnione warunki, o których mowa w art. 68 pkt 1, 3 i 4 ustawy Prawo wodne. W takiej sytuacji organ właściwy do wydania decyzji środowiskowej będzie musiał wydać decyzję odmowną (art. 81 ust. 3 u.u.i.ś.).
gość_c3b01 2018-10-16 19:44   
gość_c3b01 - Profil gość_c3b01
Dla całego południowego Mazowsza i północnego Świętokrzyskiego Radom jest najlepsza opcją. Z Piaseczna to będzie 40 minut. Nie wiem o co chodzi z tym hejtem. Pólnocna Warszawa będzie latać z modlina a południowa z Radomia. Przecież nikt nie będzie się przewalał przez całe miasto bo jest za PO albo za PiS. Wyluzujcie trochę. Ruch się podzieli.
gość_3eba7 2018-10-16 15:41   
gość_3eba7 - Profil gość_3eba7
To sa decyzje polityczne, wszyscy ci Panowie sa powiazani z Radomiem i szastaja naszymi pieniedzmi, to jest decyzja nie wybaczalna za tym nie stoi zdrowe rozumowanie gospodarza.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama