PPL ogłosił kolejny przetarg na rozbudowę lotniska w Radomiu

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
13 listopada 2018 16:51
5 komentarzy
Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” (PPL) ogłosiło przetarg na rozbudowę lotniska w Radomiu. Tym razem chodzi o wydłużenie drogi startowej oraz zainstalowanie systemu lądowania.
Reklama

W ostatni piątek (9.11) PPL ogłosił trzeci już przetarg na rozbudowę portu lotniczego na Sadkowie. Dwa poprzednie dotyczyły budowy terminala oraz płyty postojowej i infrastruktury komunikacyjnej okalającej port. Obecny przetarg dotyczy najważniejszego elementu dostosowania lotniska w Radomiu do ruchu lotniczego, który ma się na nim pojawić za niespełna 2 lata.

Rozpisany konkurs ma na celu opracowanie projektu budowlanego i wykonawczego oraz realizację robót budowlanych polegających na przebudowie i wydłużeniu drogi startowej wraz z oświetleniem nawigacyjnym, budowy świateł podejścia na obu kierunkach drogi startowej oraz budowy Instrument Landing System (ILS) kat. I.

Pas startowy na lotnisku w Radomiu ma zostać wydłużony o 500 metrów, czyli w sumie osiągnie długość 2,5 tys. metrów. Pozwoli to na przyjmowanie nawet samolotów kodu E, czyli np. Dreamlinerów, do czego ma być również przystosowana płyta postojowa i terminal pasażerski lotniska.


Z kolei ILS kat. I pozwala na lądowanie, gdy widzialność świateł podejścia jest możliwa na wysokości co najmniej 60 metrów, a wzdłuż drogi startowej widać na odległość minimum 550 metrów. Z kolei do wystartowania potrzebna jest widzialność nie mniejsza niż 450 metrów. Jak na port lotniczy, który ma być jednym z największych polskich lotnisk regionalnych nie są to parametry zadowalające. Wyższy standard operacji w złych warunkach atmosferycznych zapewnia system ILS kat. II, obecny na takich lotniskach w Polsce jak Gdańsk czy Katowice.

Warunki przetargu zakładają, że wykonawca nie tylko opracuje projekty, ale też uzyska wszystkie zgody i pozwolenia potrzebne do przeprowadzenia budowy. W odróżnieniu od dwóch poprzednich przetargów o zwycięstwie, w tym ostatnim zdecyduje nie jedno, ale dwa kryteria. Są nimi cena i czas realizacji inwestycji, choć waga tego drugiego elementu jest niewielka, bo wynosi zaledwie 10 proc. PPL chce aby od rozpoczęcia prac do ich ukończenie nie upłynęło więcej czasu niż 52 tygodnie. Nacisk na termin jest całkiem zrozumiały, bo PPL zakłada, że zacznie przyjmować samoloty w Radomiu, już na wiosnę 2020 r. Składać oferty można do godz. 11.00, w czwartek 29 listopada br. Zastosowanie tak krótkiego terminu było możliwe dzięki, dokonanej wcześniej przez PPL, notyfikacji o zamiarze przeprowadzenia przetargu.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
mluben 2018-11-14 14:03   
mluben - Profil mluben
Ja bym zrobił 2 pasy i kosmodrom. Tak juz na przyszlość. Komedia z tego wszystkiego będzie.
gość_bb604 2018-11-14 13:46   
gość_bb604 - Profil gość_bb604
Tak krotki termin do konca przetargu, oznacza ze przetarg jest juz ustawiony, ten co mial wiedziec to juz wie, cena ustalona, specyfikacja ustalona pod danego oferenta.
Landor 2018-11-14 11:11   
Landor - Profil Landor
A nie lepiej od razu wybudować dwie równoległe drogi startowe po min. 3000 metrów każda? Jak szaleć, to szaleć.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama