Polska Grupa Lotnicza przejęła cztery spółki Skarbu Państwa

10 października 2018 12:30
13 komentarzy
Polska Grupa Lotnicza SA (PGL) ogłosiła dziś (10.10) przejęcie czterech spółek lotniczych należących do Skarbu Państwa. To kolejna odsłona konsolidacji podmiotów państwowych na polskim rynku lotniczym.
Reklama
Na konferencji prasowej w hangarze na warszawskim Lotnisku Chopina Rafał Milczarski, prezes zarządu PGL, ogłosił przejęcie czterech spółek lotniczych kontrolowanych przez Skarb Państwa. Chodzi o Polskie Linie Lotnicze LOT SA, LOT Aircraft Maintenance Services sp. z o.o. (LOTAMS), LS Airport Services SA. (LSAS) oraz LS Technics sp. z o.o. (LST). Spółki te wniosły udziały do PGL otwierając kolejny etap konsolidacji sektora lotniczego w Polsce. Kapitał Polskiej Grupy Lotniczej to 2,5 miliarda zł.

Poza linią lotniczą LOT, która jest najbardziej znana i rozpoznawalna, pozostałe spółki zajmują się obsługą techniczną samolotów (LOTAMS i LST) oraz obsługą naziemną samolotów i obsługą pasażerów, bagaży i przesyłek lotniczych (LSAS). Dzięki konsolidacji PGL ma skuteczniej rywalizować z innymi podmiotami na rosnącym rynku lotniczym oraz stworzyć synergię, która będzie stymulować rozwój całego sektora lotniczego w Polsce.


- Powołanie silnej PGL leży w interesie polskiej gospodarki, Skarbu Państwa i wreszcie w interesie każdego polskiego podatnika i pasażera - stwierdził prezes Milczarski. - Dzięki utworzeniu PGL pasażer znajdzie się w rękach jednej grupy kapitałowej, a nie kilku spółek, których nie łączyły wspólne cele. Z konsolidacji w połączeniu z rosnącym popytem ze strony pasażerów wynika szybszy wzrost. W związku z tym pasażer zyska większy wybór połączeń, bardziej konkurencyjną ofertę i w efekcie, będzie cieszył się wyższym standardem podróżowania – dodał Milczarski.


Z kolei Marcin Opaliński, prezes LSAS, wyraził zadowolenie z dołączenia do grupy, która będzie służyła nie tylko rozwojowi spółek LS, ale również polskiej branży lotniczej. – Chcemy zaistnieć tam, gdzie lata nasz narodowy przewoźnik, a nas jeszcze nie ma. Wnosimy do PGL ogromną i bezcenną wiedzę i doświadczenie operacyjne- podkreślił Opaliński.


- PGL pozwoli wytworzyć synergię, która będzie bodźcem do rozwoju całego sektora lotniczego w Polsce, a pośrednio szybszego rozwoju polskiej gospodarki – mówi Milczarski. - Umieszczenie tych spółek pod parasolem właścicielskim PGL przyniesie im liczne korzyści biznesowe. Pozwoli na zwiększenie efektywności wynikające m.in. ze wspólnej strategii, lepszego przepływu informacji i know-how, a także ze wspólnego planowania i z zamówień grupowych. Powołanie silnej PGL leży w interesie polskiej gospodarki, Skarbu Państwa i wreszcie w interesie każdego polskiego podatnika i pasażera - dodaje.

Dotychczas LOT, LOTAMS, LSAS i LST nie miały wspólnie określonych celów i strategii działania, co z perspektywy właściciela (Skarbu Państwa) oznaczało, że nie przynosiły mu one maksymalnych możliwych do uzyskania korzyści. Z powodu braku wspólnego ośrodka zarządczego na szczeblu właścicielskim oraz z uwagi na różnice w celach i brak współdziałania wynikające z rozproszonej struktury potencjał spółek nie był w pełni wykorzystywany.


- Dzięki powstaniu jednego zintegrowanego podmiotu największe polskie spółki branży lotniczej rozpoczną wspólnie działania na rzecz rozwoju i będą realnie wpływały na kształt sektora lotniczego w Polsce. Przyczynią się też do rozwoju całej gospodarki. Niezależnie od wejścia w struktury PGL, LOTAMS zamierza utrzymać udział LOT-u w stosunku do pozostałych klientów na poziomie 50:50 dla świadczonych usług, a baza techniczna będzie stale poszerzała grono swoich klientów z całego świata – mówi Aleksandra Juda, prezes LOTAMS.



Utworzenie PGL jest, według jej twórców, kolejnym krokiem do pozytywnej konsolidacji rozdrobnionego rynku usług lotniczych w Europie Środkowo-Wschodniej. Dzisiejszy potencjał pasażerski całego regionu CEE to 180 mln mieszkańców. Według prognoz ULC, w 2035 r. lotniska w Polsce odprawią łącznie 95 mln pasażerów, co oznacza prawie 2,5-krotny wzrost względem dnia dzisiejszego. Wedle zapewnień Milczarskiego PGL będzie działała na zasadach podobnych do innych grup lotnicze na świecie zorganizowanych wokół dużych przewoźników lotniczych, takich jak, m.in Lufthansa Group, IAG (British Airways i Iberia) i Air France-KLM. Według niego nie oznacza to jednak, że pozostałe spółki wchodzące w skład PGL będą rozwijały się na rzecz LOT-u – wszystkie podmioty grupy zachowują swoją tożsamość, odrębność kapitałową i będą prowadziły konkurencyjną działalność na rynku usług lotniczych.

Pierwszą ogłoszoną inwestycją PGL jest baza MRO (Maintenace Repair and Overhaul), która utworzona zostanie w ciągu trzech lat przez LOTAMS na terenie Portu Rzeszów-Jasionka. Inwestycja obejmuje hangary do obsługi technicznej samolotów, które mają być przystosowane m.in. do obsługi samolotów szerokokadłubowych najnowszej generacji, takich jak Boeing 787 Dreamliner, Boeing 777 czy Airbus A350. Docelowo w skład PGL wejdzie też spółka zajmująca się pozyskiwaniem i leasingowaniem samolotów dla różnych linii lotniczych na całkowicie komercyjnych i rynkowych zasadach.


Spółka PGL została powołana do życia w styczniu br. Jej kapitał zakładowy wynosi 1,2 miliarda złotych. W połowie sierpniu br. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wydał zgodę na koncentrację, czyli przejęcie przez PGL spółek LOT, LOTAMS i LSAS i LST. Docelowo w skład PGL wejdzie też spółka zajmująca się pozyskiwaniem i leasingowaniem samolotów dla różnych linii lotniczych na całkowicie komercyjnych i rynkowych zasadach.

zdjęcia Krzysztof Loga Sowiński

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
lysypiotr76 2018-10-14 19:25   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
PGL według prezesa Milczarskiego ma być w 2030 roku piątą pod względem ilości obsłużonych pasażerów grupą lotniczą w Europie. Nawet nowa strategia w planach które niedługo ujrzą światło dzienne LO maksymalnie określa, że za kilka lat być może będzie pasażerów w okolicy 15-20 mln. To nawet nie jest ,,średniak'' w Europie !!!
gość_c3b01 2018-10-11 19:31   
gość_c3b01 - Profil gość_c3b01
Wszystkie najbardziej efektywne koporacje na świecie to molochy. Nie ma przedsiębiorstwa zarabiającego miliardy, które nie jest molochem. Nawet najlepiej zarabiający i sportowcy, aktorzy i muzycy maja całe zespoły ludzi wspierających ich organizacyjnie. Nam wmówiono, że moloch to coś złego. A tylko moloch może konkurować z molochem. Nie jesteś molochem to cię nie ma. A dotąd chodziło o to, żeby niczego nie było...
gość_f6662 2018-10-11 18:44   
gość_f6662 - Profil gość_f6662
I bardzo dobrze, w Czechach też podobna grupa powstała.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy