LOT odebrał wszystkie zamówione embraery 190

Filip Kubicki - Profil Filip Kubicki
23 grudnia 2018 08:01
11 komentarzy
Wielka niespodzianka od LOT-u pod choinkę, jak również bardzo dobra wiadomość dla pasażerów. Dwa kolejne embraery E190 LOT-u wylądowały w Warszawie.
Reklama

Dzięki samolotom o numerach rejestracyjnych SP-LMC i SP-LMD liczba embraerów E190 we flocie LOT-u zwiększyła się do czterech (pierwsze dwa przyleciały 18 grudnia br.). Łączna liczba wszystkich samolotów brazylijskiego (w sumie czterech typów) producenta wzrosła we flocie przewoźnika do 34. Maszyny wzmocnią siatkę połączeń europejskich LOT-u, umożliwiając obsługę m.in. rejsów do Londynu-City, czyli drugiego w ofercie oprócz Heathrow portu lotniczego w stolicy Wielkiej Brytanii.


W piątek (21.12) samoloty wyruszyły z Sao Jose dos Campos, gdzie znajduje się fabryka Embraera. Po drodze niezbędne były dwa międzylądowania, podczas których samoloty zostały zatankowane. Maszyny najpierw - przed rejsem nad Atlantykiem - zatrzymały się w Recife na wschodzie Brazylii. Następnym punktem było lądowanie w Las Palmas na Wyspach Kanaryjskich, gdzie miało miejsce nocowanie. E190 o numerze rejestracyjnym SP-LMD wystartował z lotniska w Las Palmas na Wyspach Kanaryjskich o godz. 10:00 naszego czasu, żeby być na Lotnisku Chopina w Warszawie o 16:20. SP-LMC lądował i startował odpowiednio 20 minut później.

W ciągu najbliższych dni w embraerach będzie montowane wyposażenie dodatkowe, na samolotach będą też szkolili się piloci LOT-u.

Embraer 190 poleci w swój pierwszy rejs z pasażerami 1 stycznia 2019 o godz. 15:20 do Budapesztu. Drugi rejs obsłuży tego samego dnia inny egzemplarz E190: o godz. 16:15 do Wilna. W ciągu całego tygodnia (od 1 stycznia) samoloty zabiorą pasażerów m.in. do Amsterdamu, Wenecji, Nicei, Monachium, Frankfurtu, Billund, Lublany, Moskwy, Odessy, Bukaresztu, Zagrzebia i Krakowa.


- Dzięki nowym samolotom LOT będzie na lotnisku London-City kluczowym przewoźnikiem dla pasażerów podróżujących z Europy Środkowo-Wschodniej. Połączymy port położony w biznesowym centrum brytyjskiej stolicy z trzema europejskimi stolicami: Warszawą, Budapesztem i Wilnem - powiedział Adrian Kubicki, dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej w LOT.

Z powodu stosunkowo krótkiego pasa startowego i stromego kąta podejścia do lądowania w Londynie-City tylko kilka rodzajów maszyn pasażerskich jest dopuszczonych przez zarządcę lotniska do korzystania z tego portu. To dlatego polski przewoźnik wyleasingował od firmy NAC (Nordic Aviation Capital) cztery nowe samoloty Embraer E190. Są one jednymi z największych samolotów dopuszczonych do lotów na to lotnisko. Poza nimi do tego portu linie lotnicze mogą operować na embraerach E195, avro RJ100, czy najbardziej pojemnym airbusach A220-100.

We flocie LOT-u znajduje się obecnie 4 embraery E190. Długość tych maszyn wynosi 36,24 m, a rozpiętość skrzydeł - 28,72 m. Samoloty mogą osiągnąć maksymalną prędkość przelotową 863 km/h i zasięg do 3461 km (przy pełnym obciążeniu). Na pokładzie przewidziano miejsca dla 102 pasażerów.


Flota LOT-u systematycznie się rozwija. LOT jako jedyna linia lotnicza w Europie posiada we flocie wszystkie modele Embraera z rodziny E-jet (E170, E175, E190, E195). Dzięki grudniowym dostawom łączna liczba samolotów we flocie LOT-u wzrośnie do 80 (w grudniu przybyły cztery E190 i jeden B737 MAX). Dla porównania: w 2015 r. było to 45 maszyn.

Fot. Sebastian Fuśnik, Aneta Gala
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_2e34c 2018-12-23 19:27   
gość_2e34c - Profil gość_2e34c
Odchodzili, tylko w mniejszym stopniu.
Dlaczego teraz to wzbiera? Bo dawniej nie było realnej alternatywy.
Wszyscy dotychczasowi piloci to Polacy a większość Polaków chce pracować w Polsce.
Stąd dopóki Wizz brał na bazy w PL, odejścia były większe, teraz jak bazy w PL są mniej więcej nasycone i biorą za granicę, odejścia spadły.
Enter, Travel i dotychczas Small to linie czarterowe, latem latasz w PL, zimą w dziwnych miejscach gdzie Cie firma wyśle. To nie sprzyjało migracji do tych firm.
Teraz jest realna alternatywa - Ryanair Sun, chętny do zatrudniania Polaków bo nawet ekscentryczny MOL wie, że najwierniejsi będą miejscowi piloci.
A stawki Ryana są z kosmosu...
Do tego kilka baz w PL czyli możliwość pracy w swoim rodzimym rejonie. Przecież nie wszyscy piloci w LOT są z Wawy.
Dlatego pomysł LOT-u zatrudniania obcokrajowców (już teraz jest 3 Węgrów szkolących się na 787) jest niebezpieczny - zrobią typ, polatają chwile i uciekną tam gdzize lepiej płacą. A Węgrzy niech tylko baza w BUD padnie też się zaczną rozglądać.
usuniety 2018-12-23 19:25   
usuniety - Profil usuniety
Do Adam.
Napewno masz jakis znajomych co lataja w roznych liniach.
Popytaj
Ryanair placi Cpt po prawie 180€ za godzine...
W Lot ... hahahaha .... dlatego beda odchodzic. I to nie tylko tam. Bo inni tez placa znacznie wiecej. A jesli dalej nie wydaje sie Tobie to realne tzn ze czerpiesz wiedze z prasy gdzie zarzad Lotu podaje zarobki swoich pilotow kompletnie nie idace z rzeczywistoscia.
usuniety 2018-12-23 16:45   
usuniety - Profil usuniety
Wystarczy popytac kolegow. Piloci z Lot odchodza bo poziom frustracji osiaga coraz wiekszy poziom. A poziom ich zarobkow zwlaszcza kapitanow jest coraz nizej od przecietnej w innych liniach w naszym kraju.
Nie bede dyskutowal i licytowal sie dlaczego nie idchodzili i skad te wiadomisci. Faktem jest ze odchodza. A za dowod mozna podac jak deseracko Lot wstawia na wszystkich zagranicznych portalach ogloszenia ze szuka pilotow. Gdzie te 1000 ktorymi chwalili sie ? Mysle ze po zaciagnieciu info o zarobkach to wiekszosc co zlozyla cv to nawet tu nie przyjechali. Czas pokaze ze mam sprawdzone wiadomosci.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama