×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


LOT odebrał wszystkie zamówione embraery 190


Wielka niespodzianka od LOT-u pod choinkę, jak również bardzo dobra wiadomość dla pasażerów. Dwa kolejne embraery E190 LOT-u wylądowały w Warszawie.Dzięki samolotom o numerach rejestracyjnych SP-LMC i SP-LMD liczba embraerów E190 we flocie LOT-u zwiększyła się do czterech (pierwsze dwa przyleciały 18 grudnia br.). Łączna liczba wszystkich samolotów brazylijskiego (w sumie czterech typów) producenta wzrosła we flocie przewoźnika do 34. Maszyny wzmocnią siatkę połączeń europejskich LOT-u, umożliwiając obsługę m.in. rejsów do Londynu-City, czyli drugiego w ofercie oprócz Heathrow portu lotniczego w stolicy Wielkiej Brytanii.


W piątek (21.12) samoloty wyruszyły z Sao Jose dos Campos, gdzie znajduje się fabryka Embraera. Po drodze niezbędne były dwa międzylądowania, podczas których samoloty zostały zatankowane. Maszyny najpierw - przed rejsem nad Atlantykiem - zatrzymały się w Recife na wschodzie Brazylii. Następnym punktem było lądowanie w Las Palmas na Wyspach Kanaryjskich, gdzie miało miejsce nocowanie. E190 o numerze rejestracyjnym SP-LMD wystartował z lotniska w Las Palmas na Wyspach Kanaryjskich o godz. 10:00 naszego czasu, żeby być na Lotnisku Chopina w Warszawie o 16:20. SP-LMC lądował i startował odpowiednio 20 minut później.

W ciągu najbliższych dni w embraerach będzie montowane wyposażenie dodatkowe, na samolotach będą też szkolili się piloci LOT-u.
 

Embraer 190 poleci w swój pierwszy rejs z pasażerami 1 stycznia 2019 o godz. 15:20 do Budapesztu. Drugi rejs obsłuży tego samego dnia inny egzemplarz E190: o godz. 16:15 do Wilna. W ciągu całego tygodnia (od 1 stycznia) samoloty zabiorą pasażerów m.in. do Amsterdamu, Wenecji, Nicei, Monachium, Frankfurtu, Billund, Lublany, Moskwy, Odessy, Bukaresztu, Zagrzebia i Krakowa. 


- Dzięki nowym samolotom LOT będzie na lotnisku London-City kluczowym przewoźnikiem dla pasażerów podróżujących z Europy Środkowo-Wschodniej. Połączymy port położony w biznesowym centrum brytyjskiej stolicy z trzema europejskimi stolicami: Warszawą, Budapesztem i Wilnem - powiedział Adrian Kubicki, dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej w LOT.

Z powodu stosunkowo krótkiego pasa startowego i stromego kąta podejścia do lądowania w Londynie-City tylko kilka rodzajów maszyn pasażerskich jest dopuszczonych przez zarządcę lotniska do korzystania z tego portu. To dlatego polski przewoźnik wyleasingował od firmy NAC (Nordic Aviation Capital) cztery nowe samoloty Embraer E190. Są one jednymi z największych samolotów dopuszczonych do lotów na to lotnisko. Poza nimi do tego portu linie lotnicze mogą operować na embraerach E195, avro RJ100, czy najbardziej pojemnym airbusach A220-100. 

We flocie LOT-u znajduje się obecnie 4 embraery E190. Długość tych maszyn wynosi 36,24 m, a rozpiętość skrzydeł - 28,72 m. Samoloty mogą osiągnąć maksymalną prędkość przelotową 863 km/h i zasięg do 3461 km (przy pełnym obciążeniu). Na pokładzie przewidziano miejsca dla 102 pasażerów.


Flota LOT-u systematycznie się rozwija. LOT jako jedyna linia lotnicza w Europie posiada we flocie wszystkie modele Embraera z rodziny E-jet (E170, E175, E190, E195). Dzięki grudniowym dostawom łączna liczba samolotów we flocie LOT-u wzrośnie do 80 (w grudniu przybyły cztery E190 i jeden B737 MAX). Dla porównania: w 2015 r. było to 45 maszyn. 

Fot. Sebastian Fuśnik, Aneta Galagość_4632d - Profil
gość_4632d
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie