Rząd tworzy Polską Grupę Lotniczą

3 stycznia 2018 08:52
21 komentarzy
Rząd zdecydował o powołaniu Polskiej Grupy Lotniczej, która docelowo skupi najważniejsze spółki Skarbu Państwa działające w branży lotnictwa pasażerskiego.
Reklama
W skład Polskiej Grupy Lotniczej wejdą najważniejsze firmy z branży lotniczej znajdujące się w portfelu Skarbu Państwa. Są to m.in. Polskie Linie Lotnicze LOT, LOT AMS - zajmujący się obsługą techniczną samolotów oraz LS Airport Services, odpowiedzialny za obsługę naziemną pasażerów i ładunków.

PGL będzie posiadał formę spółki akcyjnej, a jej prezesem zostanie Rafał Milczarski, który swoją funkcje będzie pełnił pro bono, nie pobierając z tego tytułu dodatkowego wynagrodzenia. Jednocześnie Milczarski nadal będzie pełnił funkcje prezesa LOT-u. Na konferencji prasowej przyznał, że nie zamierza się angażować operacyjnie w inna działalność niż w PLL LOT.

W skład PGL wejdą podmioty, które przy zachowaniu swojej odrębności organizacyjnej będą realizowały jedną, wspólną strategię odpowiadającą potrzebom rynku lotniczego w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Każda ze spółek zachowa swoją tożsamość, odrębność kapitałową i będzie nadal prowadziła konkurencyjną działalność na rynku usług lotniczych. Objęcie jej nadzorem Polskiej Grupy Lotniczej pozwoli na stworzenie synergii wynikającej ze współdziałania spółek, zwiększenie efektywności biznesowej oraz maksymalizację zwrotu z inwestycji dla właściciela, czyli Skarbu Państwa.

- Na podobnej zasadzie na rynku lotniczym działa wiele skonsolidowanych grup kapitałowych, np. Lufthansa, Air France-KLM czy IAG. Przy zachowaniu zasad uczciwej konkurencji tak samo spółki wchodzące w skład PGL będą miały pełną kontrolę nad całym łańcuchem wartości: od utrzymania i obsługi samolotu po obsługę pasażerów i bagażu. Wytworzona w ten sposób synergia powinna pozwolić im w sposób całkowicie biznesowy maksymalizować przychody i zyski. Polska i cały nasz region mają przed sobą gigantyczną szansę, ale też wyzwanie, w postaci najwyższego w Europie tempa wzrostu rynku przewozów lotniczych. Powołanie PGL pozwoli uzyskać efekt skali, dając polskiemu sektorowi lotniczemu szanse na bardziej efektywne konkurowanie z głównymi graczami zrzeszonymi wokół już istniejących grup lotniczych, a przez to dysponującymi m.in. lepszą wyjściową pozycją rynkową i zapleczem finansowym - mówi Rafał Milczarski, prezes Polskiej Grupy Lotniczej.


Szczegółowy skład PGL i formuła jej działania zostanie zaprezentowana w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Wiadomo już jednak, że oprócz już istniejących podmiotów, rząd zamierza utworzyć w ramach struktury PGL nowy podmiot w niezagospodarowanym dotychczas segmencie leasingu samolotów pasażerskich. Będzie się on specjalizował w pozyskiwaniu i leasingowaniu przewoźnikom samolotów, wykonując tę działalność na całkowicie rynkowych warunkach.

Milczarski przekonuje, że utworzenie nowej firmy leasingowej wewnątrz PGL pozwoli na pozostawienie środków z leasingu samolotów w krwiobiegu polskiej gospodarki.

- Rynek leasingu samolotów cechuje się wysokimi marżami przy jednoczesnym znikomym ryzyku finansowym. Dotychczas z racji brakuje polskiego podmiotu zajmującego się taką działalnością te zyski zostawały poza granicami naszego kraju. Rynek leasingu samolotów jest globalny, dlatego jestem przekonany, że popyt na usługi takiej firmy będzie nie tylko wśród linii lotniczych w Polsce, ale też za granicą - dodaje.

Początkowy kapitał grupy ma wynosić 1,2 mld zł. i ma posłużyć głównie jako podstawa do działania spółki leasingowej. Kwota ma wystarczyć na zakup kilku pierwszych samolotów.

Grupa dopuszcza możliwość dołączenia do niej innych przewoźników, niż tylko krajowych. Według Milczarskiego rynek lotniczy jest bardzo zmienny, i gdyby pojawiła się odpowiednia oferta, na pewno zostałaby rozważona. Obecnie jednak jedyną linią w grupie będzie LOT.

To już trzecie kierownicze stanowisko Rafał Milczarskiego, po tym jak w listopadzie ub.r. objął funkcje prezesa stowarzyszenia AIRE.



Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_1c339 2018-01-04 22:18   
gość_1c339 - Profil gość_1c339
Mam nadzieję że to zwiększy konkurencję na Polskim rynku transportu lotniczego. Ale mam również obawy że głównym celem PGL może być usuwanie zagranicznej konkurencji a wtedy Polski pasażer zobaczy co to znaczy i ile go to kosztuje.
gość_03057 2018-01-04 15:48   
gość_03057 - Profil gość_03057
a i jeszcze PS. mowiłem tylko o samolotach dla LOT, dla przypomnienia jest jeszcze NORDICA i jeszcze co najmniej 3 firmy z Unii Europejskiej ale o tym jak klepnięte wszystko zostanie
gość_03057 2018-01-04 15:45   
gość_03057 - Profil gość_03057
sugeruje w najbliższych tygodniach artykuł dlaczemu w Iralandii firmy leasingowe się otwierają i jakiego rzędu są to wartości podatkowe/pracownicze
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy