Raporty i analizy

Finansowa mozaika europejskiego rynku lotniczego
11 sierpnia 2020 09:00
Finansowa mozaika europejskiego rynku lotniczego Syntetyczny obraz europejskiego i globalnego rynku najlepiej oddają comiesięczne Barometry Pasazer.com, podające i omawiające dane przewozowe przekazywane przez IATA. W dzisiejszym artykule komentujemy niektóre istotne informacje dotyczące rynku europejskiego.
Hedging paliwa. Tykające bomby finansowe
07 sierpnia 2020 09:00
Hedging paliwa. Tykające bomby finansowe Jak pokazuje struktura wyniku finansowego Grupy IAG ogromnym zagrożeniem finansowym dla prawie wszystkich, dużych linii lotniczych są umowy hedgingu paliwa. W pierwszym kwartale br. Grupa straciła wskutek overhedgingu 1,36 mld euro.
Nowa prognoza IATA w ciemniejszych barwach
31 lipca 2020 11:38
Nowa prognoza IATA w ciemniejszych barwach International Air Transport Association opublikowało uaktualnioną prognozę przewozów pasażerskich w 2020 r. Przewidywania stowarzyszenia są bardziej pesymistyczne niż w kwietniu br.
Te linie nie uzyskały wsparcia od rządów. Co je czeka?
16 lipca 2020 09:00
Te linie nie uzyskały wsparcia od rządów. Co je czeka? Te linie uzyskały jak dotąd żadnego wsparcia od rządów swoich krajów. Wiele mniejszych linii albo całkowicie zniknie z rynku bądź też ulegnie dalszej marginalizacji.
Europejskie lotniska po pięciu miesiącach 2020 r.
02 lipca 2020 09:30
Europejskie lotniska po pięciu miesiącach 2020 r. Po pierwszych pięciu miesiącach 2020 r. sytuacja europejskich portów lotniczych jest nie do pozazdroszczenia. Największe lotniska w Europie straciły ponad 50 proc. pasażerów.
Koronawirus boleśnie uderza w rynek lotniczy
16 czerwca 2020 09:00
Koronawirus boleśnie uderza w rynek lotniczy Ponad połowa Polaków, którzy w ciągu ostatnich 12 miesięcy latali samolotem, już odwołała, przełożyła lub zamierza odstąpić od zaplanowanej wcześniej podróży lotniczej – wynika z badania Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRIS.
Rządy i Komisja Europejska będą decydować o przyszłości branży lotniczej
26 maja 2020 09:15
Rządy i Komisja Europejska będą decydować o przyszłości branży lotniczej Dotychczas w sektorze transportu lotniczego i powiązanych z nim biznesach nie wydarzyło się nic takiego, co choćby trochę przypominało obecny kryzys. I choć taki przekaz jest często powtarzany, do wielu decydentów wydaje się nie docierać.
Restrukturyzacja siatki. LOT ma bardzo zdrowy kręgosłup
20 maja 2020 09:00
 Restrukturyzacja siatki. LOT ma bardzo zdrowy kręgosłup Podobnie, jak w przypadku siatki tras interkontynentalnych, i tu spróbujmy poszukać zdrowego, mocnego kręgosłupa LOT-u. To połączenia o wysokiej lub choćby przyzwoitej rentowności dzięki wysokiemu potencjałowi ruchu bezpośredniego, w tym, wysokopłatnego i mocnej pozycji konkurencyjnej.
Restrukturyzacja siatki LOT-u. Kierunki zmian - część 1
18 maja 2020 09:10
Restrukturyzacja siatki LOT-u. Kierunki zmian - część 1 W przypadku ostrego kryzysu rynkowego, jednym z kluczowych elementów planu zaradczego, a czasami wręcz ratunkowego, jest restrukturyzacja siatki połączeń i, bardzo często, wiążące się z nią istotne zmiany we flocie. Jak już powtarzamy do znudzenia obecny kryzys jest wyjątkowy i bez precedensu.
Jak grupa powinna wybierać huby? Problem nie tylko teoretyczny
13 maja 2020 09:00
Jak grupa powinna wybierać huby? Problem nie tylko teoretyczny Jak lotnicze grupy powinny wybierać swoich członków, a głównie ich huby? Czy korzystniej jest, gdy są one skoncentrowane geograficznie, tak, jak w przypadku grupy Lufthansy, czy może to wręcz wada?
Kiedy linie lotnicze powinny rozpocząć swoje operacje?
07 maja 2020 09:01
Kiedy linie lotnicze powinny rozpocząć swoje operacje? Wydawałoby się, że linie lotnicze czekają tylko na zniesienie restrykcji dotyczących podróży lotniczych, ewentualnie ich ograniczenie. Wtedy ruszą do ponownej walki o pasażerów.
I kwartał 2020 r.: Europejskie linie tracą 18 proc. pasażerów
05 maja 2020 09:10
I kwartał 2020 r.: Europejskie linie tracą 18 proc. pasażerów Wyniki przewozowe potwierdzają wielkie załamanie w marcu br., kiedy to największe linie lotnicze w Europie straciły połowę pasażerów. Dane kwartalne nie są o wiele lepsze.
Wielkie CPK dla wielkiego LOT-u. Co dalej?
23 kwietnia 2020 09:00
Wielkie CPK dla wielkiego LOT-u. Co dalej? W drugiej części naszej analizy piszemy o CPK i Locie oraz o pierwszych planach dostosowawczych polskiego przewoźnika.
Projekt CPK niezniszczalny, choć burza wokół nas
22 kwietnia 2020 13:42
Projekt CPK niezniszczalny, choć burza wokół nas Premier Morawiecki w sposób jednoznaczny potwierdził dziś (22.04) to, co można było wywnioskować z działań, zaniechań i oświadczeń jego podwładnych w ostatnich tygodniach.
Raport: Rynek lotniczy po pandemii będzie zupełnie inny
22 kwietnia 2020 09:15
Raport: Rynek lotniczy po pandemii będzie zupełnie inny To jak będzie wyglądał rynek lotniczy po pandemii obarczone jest dziś wieloma niewiadomymi. Jedno jest pewne - powrót do stanu sprzed pandemii zająć może kilkanaście miesięcy, jak nie kilka lat. Podróżowanie jakie znamy, długo nie będzie takie samo jak dotychczas.
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama