×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Przetargi PPL na rozbudowę lotniska w Radomiu już ogłoszone


Wczoraj (23.10) Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” (PPL) ogłosiło dwa przetargi na rozbudowę portu lotniczego na Sadkowie w Radomiu.


Ogłoszone przetargi PPL są potwierdzeniem notyfikacji opublikowanej na stronie Komisji Europejskiej jeszcze w sierpniu br. Wcześniejsze poinformowanie o zamiarze przeprowadzenia przetargu umożliwia skrócenie terminu, do którego należy złożyć dokumentację ofertową. PPL chce otworzyć koperty przetargowe już 5 listopada br., czyli za niespełna dwa tygodnie.

Przetargi dotyczą dwóch projektów. Pierwszy to wykonania projektu budowlanego wraz z programem funkcjonalno-użytkowym dróg kołowania, płyt postojowych, towarzyszących budowli, parkingów, dróg miejskich, miejsc postojowych i dworców. Drugi dotyczy wykonania projektu budowlanego terminalu. Zgodnie z projektem port na Sadkowie ma być zbudowany z myślą o obsłudze ruchu czarterowego o dużej sezonowości. Uwzględniając to założenie przepustowość terminalu musi zakładać, że wszyscy pasażerowie będą podróżować z bagażem rejestrowanym, a sam terminal nie będzie musiał być przystosowany do obsługi ruchu transferowego. Ma zostać utworzonych 11 stanowisk postojowych, w tym dwa dla samolotów kodu E, czyli umożliwiających przyjmowania do 350 pasażerów. Jak widać PPL chce zapewnić lotnisku w Radomiu możliwość goszczenia samolotów szerokokadłubowych. 


W pierwszej fazie rozbudowy port lotniczy ma być gotowy na przyjęcie 3 milionów pasażerów rocznie, a w fazie drugiej nawet 10 milionów. Obok lotniska mają powstać parkingi na 3 tys. i 7,5 tysiąca samochodów. Firma, która zostanie wybrana będzie musiała wykazać się doświadczeniem skutecznego przeprowadzenia podobnej realizacji w ciągu ostatnich pięciu lat. Jedynym kryterium oceny ofert w obu przetargach będzie cena. 

Zapewne niebawem ukaże się ogłoszenie o trzecim przetargu PPL, który był notyfikowany 8 sierpnia br. Chodzi o zaprojektowanie i wykonanie rozbudowy istniejącej drogi startowej o nowy fragment o długości 500 i szerokości 60 metrów. Przedłużenie pasa startowego z obecnych 2 tys. do 2,5 tys. metrów umożliwi przyjmowanie w Radomiu większych samolotów. 

Przypomnijmy, że zamiarem PPL jest udostępnienie infrastruktury lotniska przewoźnikom w czerwcu 2020 r., czyli już za 19 miesięcy.


gość_71e4b - Profil
gość_71e4b
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie