Przetargi PPL na rozbudowę lotniska w Radomiu już ogłoszone

24 października 2018 09:00
7 komentarzy
Wczoraj (23.10) Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” (PPL) ogłosiło dwa przetargi na rozbudowę portu lotniczego na Sadkowie w Radomiu.
Reklama
Ogłoszone przetargi PPL są potwierdzeniem notyfikacji opublikowanej na stronie Komisji Europejskiej jeszcze w sierpniu br. Wcześniejsze poinformowanie o zamiarze przeprowadzenia przetargu umożliwia skrócenie terminu, do którego należy złożyć dokumentację ofertową. PPL chce otworzyć koperty przetargowe już 5 listopada br., czyli za niespełna dwa tygodnie.

Przetargi dotyczą dwóch projektów. Pierwszy to wykonania projektu budowlanego wraz z programem funkcjonalno-użytkowym dróg kołowania, płyt postojowych, towarzyszących budowli, parkingów, dróg miejskich, miejsc postojowych i dworców. Drugi dotyczy wykonania projektu budowlanego terminalu. Zgodnie z projektem port na Sadkowie ma być zbudowany z myślą o obsłudze ruchu czarterowego o dużej sezonowości. Uwzględniając to założenie przepustowość terminalu musi zakładać, że wszyscy pasażerowie będą podróżować z bagażem rejestrowanym, a sam terminal nie będzie musiał być przystosowany do obsługi ruchu transferowego. Ma zostać utworzonych 11 stanowisk postojowych, w tym dwa dla samolotów kodu E, czyli umożliwiających przyjmowania do 350 pasażerów. Jak widać PPL chce zapewnić lotnisku w Radomiu możliwość goszczenia samolotów szerokokadłubowych.


W pierwszej fazie rozbudowy port lotniczy ma być gotowy na przyjęcie 3 milionów pasażerów rocznie, a w fazie drugiej nawet 10 milionów. Obok lotniska mają powstać parkingi na 3 tys. i 7,5 tysiąca samochodów. Firma, która zostanie wybrana będzie musiała wykazać się doświadczeniem skutecznego przeprowadzenia podobnej realizacji w ciągu ostatnich pięciu lat. Jedynym kryterium oceny ofert w obu przetargach będzie cena.

Zapewne niebawem ukaże się ogłoszenie o trzecim przetargu PPL, który był notyfikowany 8 sierpnia br. Chodzi o zaprojektowanie i wykonanie rozbudowy istniejącej drogi startowej o nowy fragment o długości 500 i szerokości 60 metrów. Przedłużenie pasa startowego z obecnych 2 tys. do 2,5 tys. metrów umożliwi przyjmowanie w Radomiu większych samolotów.

Przypomnijmy, że zamiarem PPL jest udostępnienie infrastruktury lotniska przewoźnikom w czerwcu 2020 r., czyli już za 19 miesięcy.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_1b46f 2018-10-31 16:19   
gość_1b46f - Profil gość_1b46f
Domagamy się natychmiastowego rozpoczęcia budowy lotnisk w Białobrzegach, Grójcu, Warce i Górze Kalwarii.
gość_a0108 2018-10-28 21:06   
gość_a0108 - Profil gość_a0108
Drogi do Radomia się budują S7, S12, S 9. Za parę lat będzie to dobrze skomunikowane miasto w centrum Polski z 10 milionami mieszkańców w promieniu 150 km. Przy atrakcyjnej ofercie portu dla podróżnych i niewielkich opłatach dla linii port ma szanse przejąc te kilka milionów pasażerów.
tim 2018-10-25 23:26   
tim - Profil tim
prezes LOTu kocha Radom, to przeniesie tam całą firmę i pozostali przewoźnicy będą mieli na Okęciu luzik
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy