Przetarg na rozbudowę terminala Lotniska Chopina

Mateusz Gałabuda - Profil Mateusz Gałabuda
24 września 2018 09:11
Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" ogłosiło w zeszłym tygodniu przetarg na budowę 4 gate'ów autobusowych w strefie non-Schengen na poziomie "0" wraz z adaptacją pomieszczeń w pirsie południowym oraz w terminalu T1 oraz modernizację stref kontroli na poziomie 100.
Reklama
Dwa zadania przetargowe

W ramach pierwszej części zamówienia mają powstać cztery poczekalnie autobusowe w strefie non-Schengen na poziomie "0" (etap 2) wraz z adaptacją pomieszczeń w pirsie południowym oraz w terminalu T1 (etap 1).

Druga część zamówienia to modernizacja stref kontroli na poziomie 100, w ramach której powstanie nowy budynek dwukondygnacyjny, mieszczący powiększoną strefę kontroli bezpieczeństwa na kierunkach non-Schengen - Schengen, strefę wejściową dla gości VIP oraz zlokalizowana na drugiej kondygnacji maszynownię wentylacyjno-klimatyzacyjną. W ramach prac stworzone zostaną też nowe stanowiska kontroli bezpieczeństwa osób i bagażu podręcznego w strefie C i D, czyli przejściu transferowym non-Schengen - non-Schengen i non-Schengen - Schengen.

Wymogi formalne dla oferentów

Wykonawcy ubiegający się o umowę na wykonanie zamówienia poza doświadczeniem i odpowiednią kadrą muszą wnieść wadium w wysokości 190 tys. zł w ramach pierwszego zadania i 260 tys. zł dla zadania drugiego. Przyszły wykonawca od wprowadzenia na plac budowy będzie miał na wykonanie zamówienia odpowiednio 16 i 36 tygodni dla części 1. i 2. zadania drugiego oraz 36 tygodni dla zadania pierwszego.

Kryteriami dla rozstrzygnięcia jest w 80 proc. cena i w 20 proc. termin wykonania zamówienia (dla części 1. po 10 proc. dla każdego etapu). Warunki zamówienia opublikowano 20 września br., termin składania ofert mija 29 października.

Ograniczona przepustowość

Stołeczne lotnisko boryka się z problemami ograniczonej przepustowości. Terminal, mimo rozbudowy, jest zapełniony do granic możliwości. Mimo planowanego na koniec kolejnej dekady zamknięcia lotniska, aby do tego czasu móc obsługiwać rosnący ruch, port musi cały czas zwiększać swoją przepustowość. W zeszłym roku stołeczne lotnisko obsłużyło 16 mln pasażerów, w tym, już w pierwszym półroczu przewinęło się przez nie 8 mln, a szczyt przypada na miesiące wakacyjne. Rok 2018 będzie zatem kolejnym rekordowym pod względem liczby obsłużonych podróżnych.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy