Rok 2014 w obiektywie Pasazer.com

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
31 grudnia 2014 12:34
2 komentarze
Koniec roku to czas na podsumowanie najważniejszych jego wydarzeń. Redakcja Pasazer.com przygotowała zestawienie najważniejszych zdarzeń lotniczych uchwyconych w obiektywie reporterów portalu.
Reklama

Styczeń

13 stycznia odbyła się konferencja prasowa airberlin i Etihad Airways, podczas której poinformowano o zacieśnieniu współpracy obu linii lotniczych oraz początku nowej kampanii medialnej pod tytułem "Moving Forward". Był to zalążek stworzonej nieco później grupy Etihad Ariways Partners.

//www.pasazer.com/img/images/normal/airberlin,etihad,a320,ber,pbozyk.jpg

Luty

6 lutego odbyła się coroczna Gala wieńcząca plebiscyt "Najlepsza Linia Lotnicza".

//www.pasazer.com/img/images/normal/gala,pasazer,luz,domos.JPG
fot. Dominik Sipinski

W dniach 11-15 lutego po raz kolejny wzięliśmy udział w Salonie Lotniczym Singapore Airshow, największej tego typu imprezie w Azji.

//www.pasazer.com/img/images/normal/singapore,airshow,2014,pbozyk.jpg

Marzec

Pod koniec marca linia Bingo Airways wyleciała z Polski, aby wykonywać rejsy dla linii Windavia. Po kilku miesiącach okazuje się, że Windavia ogłasza upadłość, a podobny los spotyka także polskiego przewoźnika.

//www.pasazer.com/img/images/normal/windavia,a320,sp-adk,pbozyk.jpg

Kwiecień

Ryanair zainaugurował 2 kwietnia długo oczekiwane połączenia krajowe na trasach Wrocław - Warszawa-Modlin oraz Gdańsk - Warszawa-Modlin.

//www.pasazer.com/img/images/normal/ryanair,b737800,lcj%28pbozyk%29.jpg
Polskie Linie Lotnicze LOT zaprezentowały Embraera 175 o rejestracji SP-LIE w barwach retro. Inspiracją był wzór malowania samolotów obowiązujący w latach 1945-1973.

//www.pasazer.com/img/images/normal/lot,retro,e175,waw,pbozyk.png
Pod koniec kwietnia linia Vueling powróciła do Polski. Przewoźnik zainaugurował połączenie z Warszawy do Barcelony.

//www.pasazer.com/img/images/normal/vueling,a320,waw(pbozyk).jpg

Maj

1 maja na Lotnisku Chopina wylądował szósty Boeing B787-8 Dreamliner Polskich Linii Lotniczych LOT. Samolot o numerze seryjnym 35924/LN161 otrzymał rejestrację SP-LRF oraz imię "Franek", które nadane zostało przez pasażerów w konkursie internetowym.

//www.pasazer.com/img/images/normal/lot,splrf,b787,waw,pbozyk.jpg
29 maja Air Serbia zainaugurowała loty między Belgradem a Warszawą. Poprzednik Air Serbia, JAT Airways, realizował połączenie w latach 1947-1992 oraz sezonowo w latach 1998-1999.

//www.pasazer.com/img/images/normal/airserbia,a320,waw,pbozyk.jpg

Czerwiec

W czerwcu w Polsce wylądowały trzy Airbusy A320 (UR-YAD, UR-CMK, UR-CME) wyleasingowane przez firmę 4You Airlines od ukraińskiej linii YanAir. Miało to związek z rozpoczęciem współpracy Eurolotu i Alfa Star przy projekcie 4You Airlines, który okazał się niewypałem. Jak wyjaśnialiśmy wtedy, firma zaczynała od oferty i rezerwacji, a niczego innego, w tym pieniędzy, a potem także samolotów, nie było.

//www.pasazer.com/img/images/normal/4you,airlines,a320,pbozyk.jpg
Niemal rok po pierwszym locie Airbusa A350-900 europejski producent zaprosił dziennikarzy na krótki lot demonstracyjny w pierwszych dniach czerwca. W trakcie trwających w Tuluzie "Airbus Innovation Days" ok. 150 reporterów odbyło wraz z pracownikami Airbusa godzinny lot wokół Tuluzy. Na pokładzie był także redaktor prowadzący Pasazer.com, Dominik Sipinski.

//www.pasazer.com/img/images/normal/airbus,a350,oblot,domos.JPG
fot. Dominik Sipinski

Lipiec

W lipcu Pasazer.com ponownie wziął udział w Salonie Lotniczym Farnborough International Airshow (FIA) 2014.

//www.pasazer.com/img/images/normal/farnborough,airshow,pax,pbozyk.jpg

Sierpień

Ostatni Boeing B767-300ER (SP-LPA) latający do sierpnia 2013 r. dla Polskich Linii Lotniczych LOT znalazł nowego przewoźnika. B767 trafił do portugalskiej linii Euro Atlantic. Tym samym w polskim rejestrze statków powietrznych nie znajduje się już żaden B767.

//www.pasazer.com/img/images/normal/euroatlantic,exlot,sp-lpa,pbozyk.jpg

Wrzesień

Po prawie 2 latach przerwy linie Brussels Airlines ponownie połączyły bezpośrednio Warszawę z Brukselą. Wcześniej belgijski przewoźnik powrócił, po prawie 1,5 roku przerwy, do Krakowa (27 czerwca).


W ostatni czwartek września Airbus A320neo po raz pierwszy wzbił się w przestworza. Redakcja Pasazer.com przyglądała się temu wydarzeniu w Tuluzie.

Październik

16 października LOT rozpoczął operacje z najnowszego terminala lotniska Londyn-Heathrow T2, zwanego także "Terminalem Królowej" i domem sojuszu Star Alliance.


Pod koniec października portal gościł także w europejskiej siedzibie Zodiac Aerospace w podparyskim Montreuil. Po nowym roku zaprezentujemy obszerny materiał o tym, jak powstają fotele lotnicze i wystroje nowych kabin.

//www.pasazer.com/img/images/normal/zodiac,aerospace,paryz,pbozyk.jpg

Listopad

Do listopada boeingi B787-8 Dreamliner w barwach Polskich Linii Lotniczych LOT przewiozły już pół miliona osób. Półmilionowym pasażerem został Maciej Kołodziej, który kupił bilet na lot do Nowego Jorku w dniu 19 listopada. Największym zaskoczeniem dla półmilionowego pasażera, a także licznych podróżnych na warszawskim Lotnisku Chopina był niezwykły flash mob w wykonaniu artystów Teatru Muzycznego ROMA.

//www.pasazer.com/img/images/normal/polmilionowy,pax,lot,chopin(bozyk)3.jpg

Grudzień

Na początku grudnia redaktor Piotr Bożyk gościł w Singapurze. Wkrótce opiszemy nie tylko ofertę Singapore Airlines, ale także szkolenie personelu pokładowego tej linii.

//www.pasazer.com/img/images/normal/singapore,cabincrew,pbozyk.png
22 grudnia redakcja Pasazer.com, jako jedyna z Polski, uczestniczyła w pierwszej na świecie dostawie Airbusa A350, którego odbiorcą były linie Qatar Airways. Linia zamówiła łącznie 80 airbusów A350XWB: 43 A350-900 oraz 37 A350-1000 i jest największym klientem programu A350.

//www.pasazer.com/img/images/normal/qatar,a350,tuluza,pbozyk.jpg
Piotr Bożyk
Fot. Piotr Bożyk
Reklama

Ostatnie komentarze

piotrek737 2014-12-31 15:16   
piotrek737 - Profil piotrek737
Jeszcze się rok nie skończył ;) Będzie w pierwszych dniach 2015 r.
czapl1997 2014-12-31 14:02   
czapl1997 - Profil czapl1997
A kiedy podsumowanie zamówień?
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama