Booking.com umywa ręce od nieuczciwych hoteli

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
03 lipca 2015 10:00
126 komentarzy
Rezerwujecie poprzez Booking.com? Uważajcie na obiekty, które łamią zasady rezerwacji i postępują wbrew przyjętym zasadom. Sam serwis umywa ręce, w ten sposób jednak pośrednio akceptuje nadużycia swoich partnerów.
Reklama

Nasz Czytelnik zarezerwował poprzez portal Booking.com apartament "Le Marais Area Apartments" w Paryżu. Rezerwacja została potwierdzona ważną kartą kredytową, która zgodnie z warunkami miała zostać obciążona przez obiekt kwotą w wysokości 25 proc. ceny całkowitej.

Czytelnik otrzymał od Booking.com potwierdzoną rezerwację. Tym samym poprzez serwis zawarł wiążącą umowę z obiektem.


Jednak zamiast obciążenia karty kredytowej przez obiekt, do Czytelnika odezwała się nieznana mu firma Bookingmanager.com. Poprosiła o dokonanie płatności za zarezerwowany nocleg poprzez podejrzany link do obcej strony.

- Zaznaczę, że ani podczas procesu rezerwacji, ani na potwierdzeniu nie było żadnej informacji, że będę musiał komukolwiek przelewać dodatkowo jakieś pieniądze - pisze do nas Czytelnik. Dodaje: - Jedyna rzecz, o której informuje Booking.com w potwierdzeniu to taka, że "hotel może obciążyć" moją kartę - i logiczne jest, że po to ta karta została podana.

Ostrożność Czytelnika była tym bardziej uzasadniona, że w ostatnim czasie klienci Booking.com byli narażeni na ataki phisingowe mające na celu wyłudzenie płatności. Mając na względzie bezpieczeństwo swojej karty Czytelnik odmówił firmie trzeciej realizacji płatności.

- Rzeczywiście, wspomniana przez Pana sytuacja z firmą pośredniczącą o nazwie ManagerBooking.com [chodzi o Bookingmanager.com - red.] proszącą o wpłatę jest niepokojąca. Nie mamy z nią nic wspólnego, więc doceniamy Pana reakcję odmowną - pisze do klienta pracownik działu obsługi klienta Booking.com.

Po odmowie zapłaty do Czytelnika zadzwonił pracownik... znów nie hotelu, a firmy trzeciej. Zresztą z innego numeru telefonu niż ten z potwierdzenia. Po raz kolejny poprosił o pilną płatność.

- Poinformowałem pracownika, że nie wiem kim jest i że z firmą trzecią o której pierwsze słyszę, nie będę rozmawiał odnośnie mojej rezerwacji ani robił żadnych przelewów, tym bardziej, że potwierdzenie mówi inaczej - relacjonuje Czytelnik.

Pracownik poinformował Czytelnika, że w potwierdzeniu znajduje się informacja, że płatności obsługuje firma BookingManager.com.

W potwierdzeniu znaleźliśmy tylko taki wpis:


Znaczy to: "Instrukcje dotyczące przyjazdu oraz dane do kontaktu są wysyłane przez menedżera rezerwacji w apartamencie po dokonanej przedpłacie".

- "Booking manager of the apartment" to jak dla mnie jest to menedżer apartamentu zajmujący się rezerwacjami - a nie firma BookingManager.com. To jest naciąganie faktów i wprowadzanie w błąd klientów - pisze Czytelnik.

Czytelnik poinformował pracownika, że hotel posiada dane jego karty kredytowej i zgodnie z rezerwacja powinien ją obciążyć.

- Pracownik poinformował mnie, że nie może obciążyć mojej karty bo... nie posiada terminalu kart kredytowych i dlatego muszę wykonać płatność samodzielnie poprzez przesłany link - opisuje.

To kluczowy fakt dla dalszych kroków, jakie "Le Marais Area Apartments" podjął w stosunku do naszego Czytelnika.

- Co dziwne pracownik podczas rozmowy ze mną przez telefon przedyktował mi cały numer mojej karty kredytowej, żeby mnie przekonać, że jest właściwą osobą. Skąd miał pewność, że rozmawia z właścicielem karty? Takie zachowanie może narażać na niebezpieczeństwo wycieku bardzo wrażliwych danych - mówi Czytelnik

Booking.com przekazuje poprzez faks bądź swój system IT obiektowi dane karty kredytowej celem zabezpieczenia rezerwacji. Nasz Czytelnik zastanawia się jednak, czy obiekt może przekazywać te dane dalej innym firmom bez zgody jej właściciela?

Pracownik finalnie poinformował naszego Czytelnika, że jeśli nie zapłaci, to jego rezerwacja zostanie skasowana.

- Powiedziałem, że nie mają podstaw, gdyż podałem kartę do obciążenia i powinni ją obciążyć zgodnie z warunkami rezerwacji. Na co usłyszałem "że się szybko przekonam, że mogą i tak usunąć rezerwację, nawet jeśli nie mogą sprawdzić ważności karty kredytowej" - mówi Czytelnik.

Od tego momentu nasz Czytelnik zaczął dwa razy dziennie poprzez system Booking.com otrzymywać monity o nieważności karty kredytowej. Obiekty będące partnerami Booking.com mają możliwość zgłaszania niedziałającej karty z prośbą o dostarczenie innej. Nasz Czytelnik, choć wiedział, że karta jest aktywna i działająca, dla spokoju podał dane innej aktywnej karty płatniczej. Nie wpłynęło to na monity, które nadal przychodziły na skrzynkę e-mailową Czytelnika.

To przekonało go, że stał się ofiarą wykorzystania funkcji Booking.com przez obiekt w sposób rażąco niezgodny z jej przeznaczeniem.


- W jaki sposób hotel mógł stwierdzić, czy karta jest nieważna, skoro, cytując pracownika "obiekt nie posiada terminalu kart kredytowych"? Widać wyraźnie, że karta nie została w żaden sposób sprawdzona, a funkcja zgłaszanie nieważnej karty została wykorzystana bez przesłanek do jej użycia - relacjonuje Czytelnik.


Po kilkunastu monitach rezerwacja została skasowana.

- Niestety reakcja Bookinga w trakcie problemów z obiektem była mizerna. Odpowiedź dostałem dopiero na oficjalnie złożoną reklamację - skarży się Czytelnik.

- Rezerwacja została odwołana z ważnych powodów - hotel miał prawo obciążyć Pana kartę kredytową 25 proc. ceny całkowitej w celu zapewnienia rezerwacji. Niestety, Pana karta kredytowa oznaczona została kilkukrotnie jako nieważna - w tym wypadku hotel ma prawo odwołać rezerwację, zgodnie z polityką rezerwacyjną dla pokoju, który Pan zarezerwował - napisał pracownik działu obsługi klienta.

Odpowiedź Booking.com nie bierze jednak pod uwagę faktu, że hotel nie mógł stwierdzić, czy karta jest ważna, bo nie posiadał terminalu kart płatniczych. Pracownik Booking.com, po zapytaniu o nadużycia przez hotel lub firmę trzecią, odpowiedział jedynie tak:

- W momencie oznaczenia przez hotel karty kredytowej jako "nieważna", gość zawsze otrzymuje trzy szanse do zaktualizowania danych karty lub zamieszczenia szczegółów innej karty kredytowej. Pan dostał więcej niż trzy szanse na zaktualizowanie karty, co jedynie potwierdza nasze domniemania, że hotel naprawdę chciał zatrzymać Pana rezerwację. W tym momencie jednak, po nieotrzymaniu ważnej karty kredytowej, zdecydował się ją odwołać i nie akceptować ponownie.

Jednak przedstawicielka spółki nie odniosła się do tego, że dane karty kredytowej zostały najprawdopodobniej przekazane firmie trzeciej.

- Obawiam się, że nic więcej nie możemy w tej sprawie zrobić. Może Pan spróbować zarezerwować inny obiekt przy użyciu tej, jak Pan twierdzi, ważnej, karty. Jednak obiekt Le Marais Area Apartments nie przyjmie Pana rezerwacji - czytamy w kolejnej odpowiedzi na reklamację.

Na pewno tylko niewielka część obiektów w systemie Booking.com przekazuje dane karty kredytowej firmom trzecim (poza hotel). Być może nasz Czytelnik trafił nawet na jedyny taki obiekt. Jednak sam fakt, że jest to możliwe, a Booking.com bierze stronę obiektu w przypadku ewidentnego nadużycia jest niepokojący. Niepokojący jest również fakt, że Booking.com akceptuje łamanie zasad rezerwacji przez współpracujący obiekt.

Jak można zabezpieczyć się przed takim procederem?

Musimy być przezorni i starać się wybierać obiekty, które mają jasną politykę. Trudno jednak ocenić przed dokonaniem rezerwacji, czy dane karty zostaną przekazane poza hotel, a nie można być podejrzliwym w stosunku do większości uczciwych obiektów. Warto jednak wyrobić sobie kartę przedpłaconą (pre-paid) - oferuje je wiele polskich banków. Na taką kartę przelewamy środki tuż przed dokonaniem płatności. Dzięki temu mamy pewność, że nawet w przypadku wycieku danych nikt nie okradnie naszego konta, bo na tej karcie nie ma po prostu żadnych środków.

A jakie są Wasze doświadczenia z Booking.com?

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil
gość_62869 2020-09-14 12:05   
gość_62869 - Profil gość_62869
Najgorsza obsługa klienta, niekompetenti pracownicy, wprowadzają w błąd klienta przy rezerwacji i całą winę zrzucają na klienta mówiąc że ich procedury są logiczne po czym nawet nie uświadamiają o tym klienta. Dramat. Ludzie w obsłudze klienta przypadkowi, ostatni raz coś z nimi rezerwowałem. NIE POLECAM
gość_c7161 2020-08-31 19:22   
gość_c7161 - Profil gość_c7161
Zarezerwowałam pokój na dwie noce w Gdańsku 13-15 marca 2020r. na egzaminy, egzaminy odwołano z powodu COVID i automatycznie odwołałam rezerwację. Uczelnia, przewoźnik zwrócili pieniądze a booking nie i nie zamierza, nawet części. Co można zrobić w takiej sytuacji?
gość_4562a 2020-08-18 23:48   
gość_4562a - Profil gość_4562a
Jak zapłaciłeś z góry to jesteś w głębokiej d... Tak na prawdę jakie kolwiek dochodzenie roszczeń nie istnieje... poznałem na własnej skórze...
 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama