Embraer LOT-u w malowaniu retro

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
04 kwietnia 2014 12:45
42 komentarzy
Reklama
Polskie Linie Lotnicze LOT zaprezentowały dziś (4.04) Embraera 175 o rejestracji SP-LIE, który posiada barwy retro. Nawiązuje ono do kolorystyki maszyn LOT-u z lat 40-tych XX wieku. Konkretnie, inspiracją był wzór malowania samolotów obowiązujący w latach 1945-1973.

- Na pokładach naszych samolotów czeka na Pasażerów szereg zmian poprawiających komfort i przyjemność lotu. Dodatkowo, w roku naszego jubileuszu, do tej oferty dołącza retro jet – mówi Ewa Kołowiecka, prezes ds. operacyjno-technicznych PLL LOT. - Mam nadzieję, że podróż na jego pokładzie będzie dla wielu naszych pasażerów miłym i ciekawym doświadczeniem - dodaje.
Na pasażerów czeka również niespodzianka na pokładzie tej maszyny. Na ściankach zamontowane zostały archiwalne zdjęcia oraz słynne plakaty reklamowe LOT-u, które stanowią najwyższe osiągnięcia polskiej szkoły grafiki.

Piotr Bożyk
Fot. Krzysztof Moczulski, PLL LOT

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_30b34 2014-04-17 00:35   
gosc_30b34 - Profil gosc_30b34
Bardzo mi się podoba. Uważam, że styl retro jest szlachetny w porównaniu z najnowszym malowaniem LOT, które jest chyba próbą odpowiedzi na obecne tendencje polegające na niemalowaniu pasa wzdłuż okien, gdzie cały kadłub jest najczęściej biały i stanowi jedynie tło dla ogromnego najczęściej logo przewoźnika, czasem zajmującego powierzchnię nawet całego kadłuba. Ogromne logo, które ma przykuwać uwagę i spowodować, że pasażer je zapamięta doprowadziło do absurdu polegającego na tym, że samoloty zaczynają przypominać wielkie latające bilbordy reklamowe, niczym warszawskie autobusy i tramwaje MZK z lat 90-tych XX w., zatracając w ten sposób lotniczą ekspresję, która zastępowana jest często przez najbardziej wymyślne, pstrokate i najczęściej kiczowate loga przewoźników.

Malowanie retro LOT wygląda na nowoczesnym embraerze cudownie, posiada doskonałe zestawienie barw i wcale nie trąca myszką. Przeciwnie, na tle obecnych tendencji wygląda wręcz awangardowo! Widać klasę i kunszt wzornictwa z lat 50 i 60-tych. Zmniejszone logo LOT nie rzuca się zbyt nachalnie w oko, jak to ma miejsce w nowej stylistyce malowania. Powiedziałbym, że paradoksalnie malowanie retro przykuwa większą uwagę swoim rzadko dziś spotykanym klasycznym stylem, a następnie zmusza zaciekawionego obserwatora do zwrócenia większej uwagi na statecznik pionowy, gdzie nienachalnie umieszczono lotowskiego żurawia. Także biało-czerwona barwa naszego narodowego (póki co) przewoźnika w malowaniu retro jest dużo bardziej czytelna od flagi w postaci wstążki, która wydaje się być przygnieciona przez wielką atramentową powierzchnię statecznika pionowego i jest przez to słabo widoczna.

Osobiście wolałbym oglądać flotę LOT w malowaniu retro. Samolot wygląda dużo szlachetniej. Świetny pomysł!:)
greg0303 2014-04-15 02:40   
greg0303 - Profil greg0303
Po 12 dniach pracy i zużyciu 200 litrów farby Embraer E-175 w malowaniu retro był gotowy (krótki filmik YouTube):
zobacz link
gosc_3fe5e 2014-04-07 09:16   
gosc_3fe5e - Profil gosc_3fe5e
to miły gest w stronę historii LOT-u ale
kosztowny, czy PLL LOT na to stać? (KEX)
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

N