Prawa pasażera

No-show na cenzurowanym, czyli kolejna potyczka o prawa pasażerów No-show na cenzurowanym, czyli kolejna potyczka o prawa pasażerów
24 lipca 2018 09:00
Belgijska organizacja konsumencka zdecydowała się zaskarżyć do sądu tzw. klauzulę no-show. Umożliwia ona liniom lotniczym odmówić przewozu, gdy pasażer nie pojawi się na jednym z wcześniejszych odcinków podróży.
Wizz Air: Porto? Nie ma takiego miasta, jest Londyn Wizz Air: Porto? Nie ma takiego miasta, jest Londyn
23 lipca 2018 11:00
Nie milkną echa wprowadzonych przez Wizz Aira zmian w siatce połączeń, a pasażerowie rejsów objętych ograniczeniami, skarżą się na kuriozalne pomysły przewoźnika odnośnie zmiany lotów.
RPO pyta o odwołany rejs do Toronto w trakcie gali LOT-u RPO pyta o odwołany rejs do Toronto w trakcie gali LOT-u
10 lipca 2018 16:59
Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) Adam Bodnar zwrócił się do Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC) oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) o informację dotyczącą ochrony praw pasażerów odwołanego rejsu LOT-u do Toronto.
Odszkodowanie zapłaci przewoźnik zlecający lot, a nie jego wykonawca Odszkodowanie zapłaci przewoźnik zlecający lot, a nie jego wykonawca
05 lipca 2018 09:30
Do wypłacenia odszkodowania pasażerom za odwołany lub opóźniony lot zobowiązany jest przewoźnik, który zlecił wykonanie rejsu, nawet jeśli zrobił to wydzierżawiając samolot wraz z załogą (wet lease) innej linii lotniczej.
Jak zwiększyć szansę otrzymania odszkodowanie za odwołany lub opóźniony lot? Jak zwiększyć szansę otrzymania odszkodowanie za odwołany lub opóźniony lot?
21 czerwca 2018 14:45
Nic nie zaburza urlopowego spokoju bardziej niż odwołany lub opóźniony rejs. Wystarczy trochę zapobiegliwości, aby móc skutecznie powalczyć o odszkodowanie za przykrą niespodziankę lotniczą i zrekompensować sobie utratę wakacyjnej sielanki.
Odszkodowanie za loty z przesiadką poza terytorium Unii Europejskiej Odszkodowanie za loty z przesiadką poza terytorium Unii Europejskiej
01 czerwca 2018 15:14
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) rozpatrzył wczoraj (31.05) sprawę o odszkodowanie za opóźniony rejs łączony, którego druga część odbyła się poza granicami państw członkowskich. Rozstrzygnięcie sędziów z Luksemburga nie spodoba się liniom lotniczym.
ULC uruchamia infolinię dla pasażerów Ryanaira ULC uruchamia infolinię dla pasażerów Ryanaira
29 września 2017 08:00
Urząd Lotnictwa Cywilnego uruchomił specjalną infolinię oraz skrzynkę e-mailową, na której pasażerowie odwołanych lotów Ryanaira mogą poznać swoje prawa.
W Polsce powołany zostanie Rzecznik Praw Pasażerów W Polsce powołany zostanie Rzecznik Praw Pasażerów
07 września 2017 12:40
Rząd pracuje nad nowelizacją przepisów dotyczących praw i obowiązków pasażerów oraz przewoźników. Zmienią one nieco zasady ubiegania się o odszkodowanie za opóźniony czy odwołany lot. Powołany zostanie m.in. Rzecznik Praw Pasażerów.
Opłaty za nieskorzystanie z lotu mogą być nielegalne Opłaty za nieskorzystanie z lotu mogą być nielegalne
08 lipca 2017 11:30
Europejski Trybunał Sprawiedliwości zadecydował, że kraje unijne mogą - ale nie muszą - na mocy krajowych przepisów zabraniać pobierania opłat transakcyjnych przez linie od pasażerów, którzy nie skorzystali z biletu.
Singapore Airlines najbardziej przyjaznymi liniami Singapore Airlines najbardziej przyjaznymi liniami
13 czerwca 2017 08:00
Linie Singapore Airlines zajęły pierwsze miejsce w tegorocznej edycji rankingu AirHelp Score, oceniającego linie lotnicze za punktualność, jakość obsługi i produktu oraz sprawność w rozpatrywaniu skarg. LOT zajął dopiero 41. miejsce.
AirHelp: Prawie 40 mln zł należnych odszkodowań za I kwartał AirHelp: Prawie 40 mln zł należnych odszkodowań za I kwartał
29 maja 2017 08:00
Od stycznia do marca br. 422 loty z Polski zostały odwołane lub były spóźnione o co najmniej trzy godziny - wynika z danych AirHelp. W efekcie 33,3 tys. pasażerów nabyło prawa do łącznie 38 mln zł odszkodowań od przewoźników.
Kanada zabrania usuwania pasażerów przepełnionych lotów Kanada zabrania usuwania pasażerów przepełnionych lotów
17 maja 2017 09:50
Zgodnie z postanowieniami nowego kanadyjskiego prawa pasażerów, nikt, kto kupił bilet na lot, nie może być z niego usunięty, nawet gdy linia lotnicza sprzedała więcej biletów niż wynosi liczba dostępnych miejsc.
Zderzenie z ptakiem uzasadnia opóźnienie Zderzenie z ptakiem uzasadnia opóźnienie
11 maja 2017 15:00
Sąd Europejski uznał, że zderzenie samolotu z ptakiem jest nadzwyczajną okolicznością, która zwalnia przewoźnika z obowiązku wypłaty odszkodowań pasażerom. Jednak dodatkowe kontrole techniczne już nie są tak traktowane.
Przyjazne Latanie oficjalnie rozwiąże spory z liniami poza sądem Przyjazne Latanie oficjalnie rozwiąże spory z liniami poza sądem
22 kwietnia 2017 11:40
Stowarzyszenie Przyjazne Latanie jako pierwszy podmiot w polskiej branży lotniczej otrzymało uprawnienia do prowadzenia alternatywnego pozasądowego rozwiązywania sporów (ADR) między pasażerami a liniami lotniczymi.
LOT przegrał w sądzie z pasażerem LOT przegrał w sądzie z pasażerem
10 marca 2017 07:00
LOT nie miał prawa skasować rezerwacji na rejs powrotny pasażerowi, który nie stawił się na lot do miejsca docelowego - zadecydował Sąd Rejonowy w Warszawie. To w tej chwili powszechna praktyka europejskich przewoźników.
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama