RPO pyta o odwołany rejs do Toronto w trakcie gali LOT-u

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
10 lipca 2018 16:59
2 komentarze
Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) Adam Bodnar zwrócił się do Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC) oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) o informację dotyczącą ochrony praw pasażerów odwołanego rejsu LOT-u do Toronto.
Reklama

Przypomnijmy, że powodem odwołania lotu z Warszawy do Toronto w dniu 30 czerwca br. była usterka techniczna samolotu przeznaczonego do wykonania tego rejsu. LOT-owi nie udało się podmienić zepsutej maszyny, choć nowy Dreamliner w barwach upamiętniających odzyskanie niepodległości, znajdował się kilkaset metrów dalej w hangarze, w którym odbywała się uroczysta gala.

Usterka samolotu do Toronto uziemiła ok. 300 pasażerów, którzy musieli czekać na następny lot do Kanady lub skorzystać z usług innych przewoźników. W związku z tym zdarzeniem RPO pyta urzędy, czy przewoźnik zapewnił należytą ochronę praw tych poszkodowanych pasażerów. RPO w obu pismach zaznaczył, że ochrona praw pasażerów jest powinnością władz publicznych.


Zarzuty wobec postępowania LOT-u pojawiły się już wcześniej w prasie, która zwracała uwagę, że uroczystość propagandowa okazała się dla naszego przewoźnika ważniejsza od należytej obsługi klientów. Rzecznik prasowy LOT-u, Adrian Kubicki, odpierał krytykę mediów twierdząc, że B787 biorący udział w gali nie mógł być wykorzystany, jako samolot zastępczy, bo przygotowanie go do rejsu mogłoby potrwać nawet kilkanaście godzin.

Nawet, jeśli Dreamliner z gali nie był gotowy do rejsu, to sytuacja była co najmniej niezręczna i nie dodała blasku wizerunkowi naszemu narodowemu przewoźnikowi. Z drugiej jednak strony reakcja Rzecznika na takie zdarzenie wydaje się przesadna, tym bardziej, że odwołania rejsów są codziennością w branży lotniczej, a pasażerowie mają możliwość ubiegania się o odszkodowania na wiele sposobów, co zresztą robią coraz częściej i skuteczniej.
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_5e3fe 2018-07-11 19:35   
gość_5e3fe - Profil gość_5e3fe
Na radarze widzialem jak byk, ze ten nowy samolot z okolicznosciowym malowaniem bialoczerwonym lecial w tym dniu do Ameryki i to wlasnie bylo prawdopodobnie Toronto. Specjalnie zwrocilem na niego uwage na fr24
gość_0d6f1 2018-07-10 17:08   
gość_0d6f1 - Profil gość_0d6f1
W sumie to Wasze artykułu czasem wydają się przesadne?
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama