Brytyjski CAA na straży praw pasażera

Bartłomiej Wojnowski - Profil Bartłomiej Wojnowski
13 maja 2020 09:40
Urząd Lotnictwa Cywilnego (CAA) przypomina liniom, że jest gotowy do podjęcia kroków w przypadku niewywiązania się ze zwrotu kosztów za odwołane loty.
Reklama

Przedstawiciele CAA przypominają o prawnym obowiązku przewoźników do zwrotu wartości biletu w przeciągu siedmiu dni od daty odwołania lotu.

„Sprawdzamy, w jaki sposób linie lotnicze radzą sobie ze zwrotem pieniędzy podczas pandemii i rozważymy, czy należy podjąć jakiekolwiek działania w celu zapewnienia ochrony praw konsumentów. Zgodnie z prawem, konsumenci są uprawnieni do otrzymania zwrotu pieniędzy za odwołane loty, pomimo wyzwań, przed jakimi stoi obecnie branża” – czytamy w oficjalnym oświadczeniu.


Jednak co z innymi formami rekompensaty jak np. vouchery? Również i w tej kwestii urząd jest jednoznaczny.

„Popieramy linie lotnicze oferujące bony i alternatywy w zakresie zmiany rezerwacji, jeżeli ma to sens dla pasażera. Ważne jest jednak, aby konsumenci mieli jasną możliwość ubiegania się o zwrot gotówki bez zbędnych przeszkód” - czytamy.

CAA zaznacza także istotę szybkości realizowanych zwrotów, co stoi w opozycji do praktyk, chociażby Ryanaira. Irlandzki przewoźnik ostrzegał, że ze względu na liczbę zgłoszeń, procedury mogą potrwać nawet pół roku. Pasażerom przysługuje prawo skargi wobec niejasnych praktyk przewoźnika.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama