Vouchery za odwołany lot tylko na życzenie pasażera

2 kwietnia 2020 11:31
2 komentarze
Linie lotnicze mogą wydawać vouchery za odwołany lot tylko wtedy, gdy pasażer wyrazi na to zgodę. Jeśli nie, kwota za bilet musi zostać zwrócona - powiedziała Adina Valean europejska komisarz ds. transportu.
Reklama
To reakcja na plan Cory van Nieuwenhuizen, holenderskiej minister infrastruktury, który umożliwiałby liniom lotniczym wypłatę odszkodowań pasażerom w postaci voucherów zamiast zwrotu pieniędzy.

W przypadku odwołania lotu, pasażerowie mają prawo do alternatywnego lotu lub zwrotu pieniędzy. Na początku tygodnia Van Nieuwenhuizen powiedziała, że z powodu koronawirusa chciałaby tymczasowo zezwolić na zwrot kosztów w formie voucherów. Zwróciła uwagę, że ze względu na ograniczenia w podróżowaniu linie lotnicze nie mają prawie żadnych alternatywnych lotów, ani gotówki, aby wypłacić odszkodowania wszystkim pasażerom, których problem dotyczy.W planie Holenderki vouchery miałyby być ważne maksymalnie przez 12 miesięcy, a klienci otrzymaliby zwrot pieniędzy, jeśli nie skorzystali z vouchera w tym okresie.

Co prawda Valean nie wspomniała konkretnie o holenderskiej propozycji, ale w swoim oświadczeniu wyraźnie zaznaczyła, że klienci nie są zobowiązani do przyjmowania voucherów i mają pełne prawo domagania się zwrotu całej wpłaconej kwoty za bilet lotniczy.

Również stowarzyszenia konsumentów krytycznie odniosły się do zaproponowanego systemu voucherowego, zwracając uwagę, że pasażerowie nie będą mieli możliwości odzyskania świadczeń za niewykorzystany voucher, jeśli linia lotnicza zbankrutuje.

Ostatnie komentarze

gość_6e671 2020-04-02 18:51   
gość_6e671 - Profil gość_6e671
A jak to się ma do takich linii jak British Airways, które oferuje tylko vouchery w tej chwili? Czy ich to nie dotyczy ze względu na Brexit?
gość_6d5ec 2020-04-02 17:38   
gość_6d5ec - Profil gość_6d5ec
Tak jak Emirates aktualnie napisal /od 25 marca/ na stronie ze tylko vouchery, ja skladalem reklamacje o zwrot kasy w pierwszych dniach marca jak to bylo mozliwe minelo 4 tygodnie i kasy nie ma na karcie spowrotem. Po dwoch telefonach do Emirates oficjalna odpowiedz pracownikow zwrot przyznany ale normalne to trwalo do dwoch tygodni teraz trzeba poczekac TYGODNIE. Tzn. kasy nie maja i jej nie chca oddawac dopiero jak ew. rusza loty jak im ludzie wplaca za blety to po kolei beda zwracac zalegle naleznosci, to mozna wyczytac miedzy wierszami podczas rozmow telefonicznych.

Ciekaw jaestem jak Ryanair sie wywiaze z zwrotow ?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy