Pozew zbiorowy przeciwko liniom lotniczym w Kanadzie

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
2 kwietnia 2020 08:30
1 komentarz
Pięciu kanadyjskich przewoźników lotniczych zostało zaskarżonych za odmowę zwrotu kosztów biletów w związku z kryzysem koronawirusa.
Reklama
Kanadyjskie linie lotnicze Air Canada, WestJet, Swoop, Air Transat i Sunwing zostały pozwane za naruszenie umowy przewozu w skardze zbiorowej wniesionej w stanie Kolumbia Brytyjska, podał portal flightglobal.com. Według strony skarżącej linie te odmówiły zwrotu pieniędzy za bilety zakupione na loty odwołane z powodu koronawirusa. Zamiast refundacji pięciu przewoźników zaproponowało bezpłatne zmiany rezerwacji oraz vouchery na przeloty do wykorzystania w przyszłości.


W połowie marca br., gdy kanadyjski rząd ograniczył podróże obywateli tylko do najważniejszych przypadków, pięciu wymienionych przewoźników drastycznie obcięło swoje rozkłady i zaczęło zwalniać pracowników. Jednocześnie linie lotnicze umożliwiły pasażerom zmianę rezerwacji bez opłat w późniejszych terminach, kiedy nastąpi powrót do normalnych operacji. Niektórzy klienci domagają się jednak zwrotu pieniędzy twierdząc, że mogą nie mieć zamiaru podróżować w najbliższym czasie.

Jedna ze skarżących stwierdziła, że pozwane linie zmuszają klientów do zrzeczenia się podstawowego prawa do zwrotu pieniędzy za niewykorzystany bilet oraz zobowiązania się do odbycia podróży w przyszłości za cenę, która może być wyższa od tej już zapłaconej. Według powodów linie lotnicze zatrzymują pieniądze pasażerów, a jednocześnie nie ponoszą kosztów obsługi odwołanych lotów. Zbiorowy pozew może dotyczyć tysięcy konsumentów, którzy posiadają bilety na podróże pięcioma wymienionymi liniami w nadchodzących miesiącach.

Przewoźnik WestJet z Calgary, który ogłosił w zeszłym tygodniu, że zwolni 50 proc. swojej załogi, odmówił komentarza na temat postępowań sądowych. Po odwołaniu wszystkich operacji międzynarodowych i utrzymaniu zaledwie kilku tras krajowych WestJet wykonuje obecnie loty na poziomie oferowania z 2003 r. Koronawirus zmusił przewoźnika do uziemienia 120 samolotów, co stanowi około dwóch trzecich jego floty.Air Transat uważa, że ​​odmowa zwrotu pieniędzy za odwołane loty z powodu globalnych wydarzeń, takich jak kryzys koronawirusowy, jest uzasadniona. Zdaniem przewoźnika są to okoliczności nadzwyczajne, bo wszystkie linie lotnicze i firmy turystyczne zostały zmuszone do tymczasowego wstrzymania lub drastycznego ograniczenia działalności, w momencie gdy rząd zamknął granice. Linia dodaje, że oferując vouchery ważne przez dwa lata proponuje rozsądne i akceptowalne rozwiązanie, tym bardziej, że klienci będą podróżować w niedalekiej przyszłości, gdy kryzys się już skończy.

Już dwa tygodnie temu kanadyjskie linie lotnicze zwróciły się do swojego rządu o pomoc w walce z kryzysem, który zdziesiątkował przemysł turystyczny i zmusił do całkowitego uziemienia tysiące samolotów w kraju Klonowego Liścia.

Ostatnie komentarze

Blazej UK 2020-04-02 11:40   
Blazej UK - Profil Blazej UK
Canada to federacja podzielona na 10 prowincji i 3 terytoria wiec British Columbia to prowincja Canady a nie jej stan.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy