TSUE: Odszkodowanie także od przewoźnika spoza UE

11 kwietnia 2022 10:38
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że pasażerowie opóźnionego lotu mogą żądać odszkodowania od przewoźnika lotniczego spoza Unii, jeżeli wykonuje on całość lotu w imieniu przewoźnika z UE.
Reklama
To finał sprawy trzech podróżnych, którzy w Lufthansie, za pośrednictwem biura podróży, kupili bilet na lot z Brukseli do San José w USA z międzylądowaniem w Newark. Lot ot łączony został wykonany przez United Airlines, a pasażerowie dotarli do San José z 223-minutowym opóźnieniem. Spółka Happy Flights, w imieniu pasażerów wniosła powództwo o odszkodowanie przeciwko United Airlines do sądu w Brukseli.

Trybunał Sprawiedliwości stwierdził, że lot obejmujący kilka segmentów i będący przedmiotem jednej rezerwacji stanowi jedną całość. Linia lotnicza spoza Unii, która nie zawarła umowy przewozu z pasażerami, lecz która zrealizowała lot, może być zobowiązana do zapłaty odszkodowania na rzecz pasażerów, gdyż przewoźnik działa w imieniu przewoźnika umownego.


TSUE podkreśliło, że obsługujący przewoźnik lotniczy, który jest zobowiązany do wypłaty odszkodowania, zachowuje prawo do dochodzenia odszkodowania od każdej osoby, w tym od osób trzecich, zgodnie z mającym zastosowanie prawem krajowym.

W odniesieniu do ważności rozporządzenia w sprawie praw pasażerów lotniczych w świetle zasady międzynarodowego prawa zwyczajowego, zgodnie z którą każde państwo posiada całkowitą i wyłączną suwerenność w przestrzeni powietrznej nad swoim terytorium, Trybunał stwierdził, że lot łączony jest objęty zakresem stosowania tego rozporządzenia ze względu na to, że pasażerowie rozpoczęli podróż z lotniska znajdującego się w państwie członkowskim. Dodał on, że to kryterium stosowania rozporządzenia nie narusza przesłanek stosowania zasady całkowitej i wyłącznej suwerenności państwa w przestrzeni powietrznej nad swoim terytorium.Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy