Prawa pasażera

Prawnik Pasażera: Co się należy, gdy zabraknie miejsca Prawnik Pasażera: Co się należy, gdy zabraknie miejsca
03 marca 2017 13:00
Linie lotnicze regularnie sprzedają więcej biletów niż mają miejsc na pokładzie. Zwykle nie stanowi to problemu, bo część pasażerów nie stawia się na rejs. Ale gdy zabraknie dla nas miejsca, przewoźnik ma obowiązek wypłacić odszkodowanie i zapewnić nowy lot.
Prawnik Pasażera: Linia powinna zapłacić za uszkodzony bagaż Prawnik Pasażera: Linia powinna zapłacić za uszkodzony bagaż
03 lutego 2017 15:00
Choć zwykle z podróży wracamy z bagażem doświadczeń i pamiątek, to czasem sam bagaż też ma silne wrażenia. Odpowiedzialność za uszkodzoną walizkę ponosi przewoźnik, ale by uzyskać odszkodowanie, powinniśmy zachować rachunek za torbę.
Prawnik Pasażera: Awaria nie zwalnia z wypłaty odszkodowania Prawnik Pasażera: Awaria nie zwalnia z wypłaty odszkodowania
20 stycznia 2017 09:00
Niespodziewana awaria techniczna skutkująca opóźnieniem lotu nie zwalnia przewoźnika z obowiązku wypłaty ryczałtowych odszkodowań pasażerom - choć w przypadku podróży pani Zuzanny lina próbowała w taki sposób odrzucić jej roszczenie.
30 dni na odpowiedź na reklamację 30 dni na odpowiedź na reklamację
11 stycznia 2017 08:50
Od 10 stycznia obowiązuje ustawa o pozasądowym rozwiązywaniu sporów, która wprowadza także kilka zmian w ustawie o prawach konsumenta z 30 maja 2014 r. Przepisy precyzyjnie określają w końcu termin udzielenia odpowiedzi na reklamację w Polsce.
Prawnik Pasażera: Linia płaci za opóźnienie bagażu Prawnik Pasażera: Linia płaci za opóźnienie bagażu
06 stycznia 2017 09:00
Koszty poniesione przez pasażera w związku z opóźnieniem bagażu, w którym znajdują się pilne służbowe dokumenty, pokrywa linia lotnicza - przypadek pani Alicji pokazuje, że roszczenie może objąć koszt zlecenia odtworzenia pracy.
Zderzenie z ptakiem nie usprawiedliwia linii Zderzenie z ptakiem nie usprawiedliwia linii
06 października 2016 07:59
Zderzenie ptaka z samolotem podczas startu to element normalnej działalności linii lotniczej i nie może być uznane za "nadzwyczajna okoliczność" zwalniającą z obowiązku wypłaty odszkodowania za opóźnienie - uznał rzecznik generalny Sądu Europejskiego.
ULC pomaga pasażerom ze stomią ULC pomaga pasażerom ze stomią
24 września 2016 22:39
Szkolenia, zwiększające świadomość kontrolerów bezpieczeństwa na temat stomii, zapoznawanie pracowników lotnisk z Kartą Stomika oraz uczestnictwo w tworzeniu poradnika dla stomików - to działania jakie podjął Urząd Lotnictwa Cywilnego w celu poprawy warunków podróży pasażerów ze stomią.
Kangur ani żółw nie wejdą na pokład samolotu Kangur ani żółw nie wejdą na pokład samolotu
22 września 2016 09:11
Amerykańskie linie lotnicze chcą zaostrzenia przepisów dotyczących przewozy zwierząt na pokładach. Wykorzystując lukę w przepisach, pasażerowie przewozili już m.in. świnie, kuce, kangury czy żółwie. 
Ryanair najbardziej przyjazny? Tłumaczymy Ryanair najbardziej przyjazny? Tłumaczymy
26 marca 2016 09:00
Podczas 12. plebiscytu "Najlepsza Linia Lotnicza" po raz pierwszy wręczyliśmy nagrodę dla linii przyjaznej pasażerom. Zwycięzcą, ku zaskoczeniu wielu, był Ryanair - przyznające tytuł Stowarzyszenie Praw Pasażerów "Przyjazne Latanie" tłumaczy sytuację.
Połowa skarg pasażerów dotyczy opóźnień Połowa skarg pasażerów dotyczy opóźnień
12 stycznia 2016 07:50
Opóźniony lot jest przyczyną niemal 50 proc. wszystkich skarg pasażerów związanych z naruszeniem ich praw. Jak wynika z danych stowarzyszenia "Przyjazne latanie", tylko co piąta skarga dotyczy odwołanego lotu.
Bruksela chce taniej wody na lotniskach Bruksela chce taniej wody na lotniskach
29 grudnia 2015 09:07
Komisja Europejska chce skończyć z horrendalnie drogimi napojami na lotniskach po kontroli bezpieczeństwa. Bruksela naciska na porty lotnicze, by wprowadziły obowiązek sprzedaży małych butelek wody za maksymalnie 1 euro.
Unijny sąd po stronie pasażerów w kwestii odszkodowań Unijny sąd po stronie pasażerów w kwestii odszkodowań
18 września 2015 09:09
Problem techniczny, którego linia lotnicza nie mogła przewidzieć, nie zwalnia przewoźnika z obowiązku wypłaty odszkodowania za opóźnienie nim spowodowane. W Luksemburgu zapadł bardzo ważny wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości
Stowarzyszenie Przyjazne Latanie wydało Kartę Pasażera Stowarzyszenie Przyjazne Latanie wydało Kartę Pasażera
20 sierpnia 2015 08:37
Stowarzyszenie Praw Pasażerów "Przyjazne Latanie" wydało Kartę Pasażera. Dzięki inicjatywie chce pokazać pasażerom lotniczym przysługujące im prawa i uświadomić, w jaki sposób mogą oni rozwiązywać spory czy reklamacje z liniami.
Poradnik: Co można przywieźć z wakacji? Poradnik: Co można przywieźć z wakacji?
07 lipca 2015 09:54
Tylko 10 standardowych paczek papierosów i litr mocnego alkoholu można przywieźć do Polski z letnich wakacji poza Unią Europejską. W limicie tym zawierają się także produkty kupione na lotnisku i w samolocie. Nie wolno też przywozić m.in. produktów mlecznych.
Nowe prawa pasażerów na Radzie UE Nowe prawa pasażerów na Radzie UE
13 czerwca 2015 10:48
Ministrowie odpowiedzialni za transport w 28 krajach członkowskich UE dyskutowali w czwartek (11.6) na temat nowelizacji unijnego rozporządzenia określającego prawa pasażerów. Prace nad zaproponowanymi w marcu 2013 r. zmianami mają przyspieszyć.
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama