Kanada zabrania usuwania pasażerów przepełnionych lotów

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
17 maja 2017 09:50
8 komentarzy
Zgodnie z postanowieniami nowego kanadyjskiego prawa pasażerów, nikt, kto kupił bilet na lot, nie może być z niego usunięty, nawet gdy linia lotnicza sprzedała więcej biletów niż wynosi liczba dostępnych miejsc.
Reklama

Stworzenie nowej regulacji zapowiedział kanadyjski minister transportu Marc Garneau, kilka dni po tym, gdy świat obiegło nagranie wykonane na pokładzie linii lotniczych United, na którym widać jak wezwani przez personel pokładowy funkcjonariusze policji siłą usuwają 69-letniego lekarza, Davida Dao.

- Kiedy pasażerowie kupują bilet lotniczy, to oczekują i zasługują na to, że linie lotnicze dopełnią postanowień swojej części transakcji. Kiedy to porozumienie nie jest wypełniane, pasażerom należy się odszkodowanie na wyraźnych i transparentnych zasadach, pod rygorem prawnym - argumentował Garneau.

Nowe regulacje weszły w życie we wtorek (16.5) i obowiązywać będą na wszystkich lotach, które przylatują i odlatują z Kanady. Jak przekonuje minister Garneau, nowe postanowienia sprawią, że “podróżni będą traktowani jak ludzie, a nie jak liczby”. Nowe prawo nie zabrania praktyk overbookingu, jednak wymaga, by w przypadku, kiedy na pokładzie brakuje miejsc, linie lotnicze poszukiwały ochotnika do rezygnacji z lotu oferując takiej osobie odszkodowania. W przypadku, gdy po zaoferowaniu minimalnej sumy odszkodowania brak będzie ochotników, linie lotnicze będą zobowiązane do podniesienia stawki do poziomu, który zostanie zaakceptowany przez pasażerów.

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_48522 2017-05-18 17:31   
gość_48522 - Profil gość_48522
Wiem, że robią to z premedytacją. Tylko niech ponoszą konsekwencje swoich działań. Jeśli ktoś kupił bilet, to nie można go wyrzucić z samolotu wbrew jego woli. Niech oferują nawet 100000$ w zamian za rezygnację. Na pewno ktoś się wtedy zgłosi:).
gość_b005e 2017-05-18 15:43   
gość_b005e - Profil gość_b005e
Linie nie dają ciała, overbooking jest w pełni świadomą taktyką podejmowaną z premedytacją. Liniom po prostu opłaca się to bardziej niż ryzykować puste miejsca na obleganych trasach w sytuacji gdy statystycznie częściej zdarza się, że ktoś się nie zjawi niż, że zjawią się wszyscy w 100%.
gość_5a8ba 2017-05-18 15:26   
gość_5a8ba - Profil gość_5a8ba
jak nie mogą nikogo usunąć n to jak będzie overbooking i zaoferują np. 10000 dolarów i nikt się mimo tego nie zgłosi to powinni nie będą mogli nic zrobić tylko odwołać lot ???
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama