Wyrok TSUE: Zwrot kosztu biletu obejmuje prowizję agencyjną

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
12 września 2018 10:33
1 komentarz
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) po raz kolejny zajął się interpretacją rozporządzenia 261/04 dotyczącego odszkodowań w przypadku odwołania albo opóźnienia rejsu. Tym razem sprawa dotyczyła składników kwoty zwracanego biletu.
Reklama

Okoliczności sprawy były następujące. Dirk Harms zakupił dla siebie i 5 członków swojej rodziny bilety na rejs Vueling Airlines z Hamburga do Faro w Portugalii. Zakup biletów nastąpił za pomocą strony internetowej opodo.de. Ten lot jednak został odwołany, więc Harms wystąpił do Vuelinga o zwrot kosztów biletów. Chodziło dokładnie o kwotę 1108,88 euro. Vueling zgodził się na zwrot kwoty, ale tylko tej którą otrzymał od pośrednika Opodo, czyli 1031,88 euro.

Przewoźnik nie chciał natomiast zwrócić pozostałych 77 euro, które stanowiły prowizje firmy Opodo. Spór trafił do sądu rejonowego w Hamburgu (Amtsgericht Hamburg), który wniósł do TSUE pytanie prejudycjalne o dokonanie w tym kontekście wykładni rozporządzenia 261/04 dotyczącego praw pasażerów w transporcie lotniczym.


Niemiecki sąd chciał ustalić, czy cena biletu, którą należy uwzględnić w celu określenia kwoty zwrotu należnej od przewoźnika lotniczego pasażerowi w przypadku odwołania lotu, obejmuje różnicę między kwotą zapłaconą przez pasażera a kwotą otrzymaną przez przewoźnika lotniczego. Różnica ta to prowizja pobrana przez pośrednika. Innymi słowy sąd chciał dowiedzieć się, czy kwota zwrotu obejmuje również prowizję pobraną przez biuro podróży.

TSUE w swoim dzisiejszym (12.09) wyroku stwierdził, że kwota zwrotu za bilet z odwołanego rejsu powinna obejmować również prowizję agencyjną. Odstępstwem od tej zasady może być jedynie sytuacja, w której prowizja została pobrana bez wiedzy przewoźnika, ale to już powinien ocenić odpowiedni sąd krajowy.

Interpretacja sądu w Luksemburgu jest zgodna z celem rozporządzenia 261/04, jakim jest ochrona praw pasażerów. Trudno bowiem wymagać, aby pasażer ponosił konsekwencje umowy między dwoma podmiotami gospodarczymi zawartą bez jego udziału.
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_fa5f8 2018-09-12 12:11   
gość_fa5f8 - Profil gość_fa5f8
Prowizje agencyjną !
Czyli 0.01% taryfy :)
przy bilecie LH np do HKG - cena 4900PLN podstawa 2700PLN zwrot w wysokości 27 goszy.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama