×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Wyrok TSUE: Zwrot kosztu biletu obejmuje prowizję agencyjną


Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) po raz kolejny zajął się interpretacją rozporządzenia 261/04 dotyczącego odszkodowań w przypadku odwołania albo opóźnienia rejsu. Tym razem sprawa dotyczyła składników kwoty zwracanego biletu.


Okoliczności sprawy były następujące. Dirk Harms zakupił dla siebie i 5 członków swojej rodziny bilety na rejs Vueling Airlines z Hamburga do Faro w Portugalii. Zakup biletów nastąpił za pomocą strony internetowej opodo.de. Ten lot jednak został odwołany, więc Harms wystąpił do Vuelinga o zwrot kosztów biletów. Chodziło dokładnie o kwotę 1108,88 euro. Vueling zgodził się na zwrot kwoty, ale tylko tej którą otrzymał od pośrednika Opodo, czyli 1031,88 euro. 

Przewoźnik nie chciał natomiast zwrócić pozostałych 77 euro, które stanowiły prowizje firmy Opodo. Spór trafił do sądu rejonowego w Hamburgu (Amtsgericht Hamburg), który wniósł do TSUE pytanie prejudycjalne o dokonanie w tym kontekście wykładni rozporządzenia 261/04 dotyczącego praw pasażerów w transporcie lotniczym. 


Niemiecki sąd chciał ustalić, czy cena biletu, którą należy uwzględnić w celu określenia kwoty zwrotu należnej od przewoźnika lotniczego pasażerowi w przypadku odwołania lotu, obejmuje różnicę między kwotą zapłaconą przez pasażera a kwotą otrzymaną przez przewoźnika lotniczego. Różnica ta to prowizja pobrana przez pośrednika. Innymi słowy sąd chciał dowiedzieć się, czy kwota zwrotu obejmuje również prowizję pobraną przez biuro podróży.  

TSUE w swoim dzisiejszym (12.09) wyroku stwierdził, że kwota zwrotu za bilet z odwołanego rejsu powinna obejmować również prowizję agencyjną. Odstępstwem od tej zasady może być jedynie sytuacja, w której prowizja została pobrana bez wiedzy przewoźnika, ale to już powinien ocenić odpowiedni sąd krajowy.

Interpretacja sądu w Luksemburgu jest zgodna z celem rozporządzenia 261/04, jakim jest ochrona praw pasażerów. Trudno bowiem wymagać, aby pasażer ponosił konsekwencje umowy między dwoma podmiotami gospodarczymi zawartą bez jego udziału. gość_dad14 - Profil
gość_dad14
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie