Sebastian Mikosz: Rok 2021 nie będzie wiele lepszy od 2020

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
17 września 2021 10:49
Według International Air Transport Association międzynarodowy ruch lotniczy jest obecnie na poziomie 25 proc. przewozów z ostatniego roku sprzed pandemii.
Reklama

Na IV Kongresie Rynku Lotniczego Sebastian Mikosz, były prezes LOT-u, a obecnie starszy wiceprezes Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (International Air Transport Association, IATA) nie zabrzmiał optymistycznie. Według prognoz organizacji obecny rok nie będzie znacząco lepszy od 2020 r. Po nienajgorszych miesiącach letnich koniec roku nie zapowiada przełomu.


Mikosz podkreślał, że sytuacja na rynku lotniczym na świecie nadal jest bardzo trudna. W 2020 r. koronakryzys spowodował obniżenie przychodów linii lotniczych o 57 proc. Jednak przedstawiciel IATA stwierdził, że lotnictwo udowodniło, że jest pożyteczne, czego najlepiej dowiodła rola cargo, którego udział wzrósł do poziomu 35 proc. wartości wszystkich przewożonych towarów. Po drugie Mikosz zwracał uwagę, że lotnictwo potrafiło się dostosować, co jednak miało swój koszt. Linie lotnicze obawiają się utraty 5 mln stanowisk pracy. Nie bez znaczenia była też pomoc publiczna dla branży, która globalnie otrzymała 230 mld dolarów, z czego jednak 100 mld musi zostać zwrócone.

Mikosz uważa, że pandemia spowoduje trwałe zmiany w branży lotniczej i podkreślał, że choć lotnictwo emituje tylko 2 proc. gazów cieplarnianych, to nie oznacza, że branża nie powinna pracować na ich redukcją. Na zakończenie wiceprezes IATA wyraził nadzieję, że po latach kryzysowych nadejdą na pewno lata dobre. IATA zakłada, że do 2050 r. linie lotnicze powinny obsłużyć 200 mld pasażerów licząc od początku historii lotów komercyjnych.

Fot.: Materiały prasowe

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama