O ile mniej podróży służbowych po pandemii?

14 czerwca 2021 12:03
1 komentarz
Francuska organizacja naukowa Chaire Pégase zajmującą się zagadnieniami branży lotniczej opracowała badanie o wpływie pandemii na lotniczy ruch biznesowy.
Reklama
Według badania przeprowadzonego przez Chaire Pégase z Montpellier Business School, po zniesieniu wszystkich ograniczeń w podróżowaniu ok. 38 proc. podróży służbowych samolotem powinno zostać zastąpionych wideokonferencjami. Portal Air Journal podaje, że w swoim badaniu, zatytułowanym „Podróże służbowe i wideokonferencje: jaka przyszłość dla transportu lotniczego?”, naukowcy zbadali wpływ koronakryzysu na zachowanie osób podróżujących służbowo.


Na podstawie analizy odpowiedzi 548 respondentów reprezentatywnych dla segmentu francuskiego ruchu biznesowego, badacze ustalili profil typowego pasażera podróżującego służbowo liniami lotniczymi w 2019 r., czyli tuż przed wybuchem pandemii. Opisali też ich zachowania w zakresie transportu lotniczego i korzystania z wideokonferencji w 2020 r. Analiza objęła również ich plany w zakresie podróży lotniczych i wideokonferencji w perspektywie krótkoterminowej (gdy trwają jeszcze ograniczenia w podróżowaniu) i długoterminowej (przy braku jakichkolwiek ograniczeń).

Badanie Francuzów wykazało, że aż 72 proc. osób podróżujących służbowo w 2020 r. skorzystało z samolotu rzadziej niż przed kryzysem. Dopóki obowiązują ograniczenia w podróżowaniu, 70 proc. pasażerów biznesowych będzie latać mniej niż przed kryzysem. Jednak po zniesieniu ograniczeń oczekuje się, że spadek ruchu biznesowego wyniesie już tylko 42 proc.

Ten spadek liczby lotów wynika z ogromnego wzrostu wykorzystywania wideokonferencji od początku 2020 r. Podczas gdy 16 proc. osób podróżujących służbowo regularnie przeprowadzało wideokonferencje przed kryzysem, to już prawie wszyscy korzystali z tego udogodnienia po wybuchu pandemii. Tak więc w ubiegłym roku 53 proc. podróży biznesowych zostało zastąpionych wideokonferencjami. W najbliższej przyszłości wskaźnik ten spadnie tylko o dwa punkty procentowe, jeśli możliwość podróżowania samolotami nadal będzie ograniczana. Natomiast w przypadku zniesienia restrykcji spadek liczby podróży biznesowych ustabilizuje się na poziomie 38 proc.


Raport Chaire Pégase podkreśla również, że nie wszystkie podróże służbowe odczują w takim samym stopniu wpływ wideokonferencji. Pasażerowie podróżujący w interesach, które wymagają nawiązywania nowych kontaktów, poszukiwania potencjalnych klientów, budowania relacji czy uczestniczenia w konferencjach i targach są bardziej skłonni do przemieszczania się. Natomiast podróże związane z wewnętrznymi celami przedsiębiorstw, takimi jak monitorowanie projektów lub prowadzenie firmowych szkoleń, będą częściej zastępowane wideokonferencjami.

Fot.: Materiały prasowe

Ostatnie komentarze

lyngbyvej 2021-06-14 12:26   
lyngbyvej - Profil lyngbyvej
Na podstawie prywatnych obserwacji i rozmów z ludźmi, którzy dużo podróżowali przed pandemia, mogę tylko potwierdzić podsumowanie artykułu.
Generalnie, jest ogromny głód podróży służbowych. Ludzie bardzo chcą do nich wrócić. Bo to jest tak, ze ludzie lubiący podróże wybierają zawody, które im umożliwiają podróżowanie. Hotele, kolacje, drinki, ważne decyzje, demonstracje fajnych projektów. Niektórzy pracuje tylko dla tego.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy