Rolls-Royce: dostarczenie 2000. silnika Trent 700

Mateusz Gałabuda - Profil Mateusz Gałabuda
02 stycznia 2019 09:50
W przedświąteczny wtorek (18.12) brytyjski producent silników odrzutowych Rolls-Royce (RR) ogłosił dostarczenie do odbiorcy 2000. egzemplarza silnika Trent 700.
Reklama

Silnik Trent 700 jest zdecydowanym liderem rynku jeśli chodzi o wybór klientów zamawiających airbusy A330. Trent 700 to pierwszy członek całej rodziny silników Trent, który odegrał ogromną rolę w rozwoju Rolls-Royce'a i zdobyciu przez niego czołowej pozycji na światowym rynku. Był to najlepiej sprzedający się silnik brytyjskiego producenta, który spowodował wzrost udział RR w rynku napędów dla samolotów szerokokadłubowych z 13 proc. w 1995, po wprowadzeniu silnika do sprzedaży, do ponad 50 proc. w początku 3 dekady XXI wieku (według aktualnego stanu zamówień).

- Trent 700 to prawdziwy silnik legenda, pierwszy z rodziny Trent, która będzie napędzać samoloty jeszcze przez całe dekady. Chciałbym podziękować każdemu klientowi, który wybrał silniki Trent, dzięki którym świętujemy ten jubileusz - powiedział Dominic Horwood, dyrektor ds. obsługi klienta w Rolls-Royce.

Dostarczenie 2000. egzemplarza Trent 700 zbiegło się z wejściem do użytku w nowych airbusach A330neo siódmego modelu z rodziny Trent - silnika Trent 7000. Jeszcze jednym rekordem, który świętował w tym roku RR w związku z Trentami 700 jest odbycie przez wszystkie modele tego silnika w sumie 50 mln godzin lotu, co odpowiada w przybliżeniu okrążeniu Ziemi ponad milion razy.

Rolls-Royce chwali się, że przez ostatnie 23 lata na rynku silniki Trent 700:

- przeleciały dystans odpowiadający 110 tys. podróży na Księżyc;

- pozwoliły przewieźć ponad trzy miliardy pasażerów, czyli ponad 40 proc. globalnej populacji, podczas 12 mln. lotów;

- wykazały się jako oczywisty wybór do airbusów A330, przejmując w ostatnich trzech latach ponad 90 proc. tego rynku;

- zostały wybrane przez 88 różnych operatorów.

Pomimo wielu sukcesów samego producenta jak i samych silników Trent 700, warto pamiętać o tym, że nie wszystkie modele z rodziny Trent są udanymi i niezawodnymi produktami. Rolls-Royce ostrzegał przed możliwymi uziemieniami maszyn z tymi silnikami w czerwcu tego roku. Przez problemy z Trentami 1000 cierpiały między innymi All Nippon Airlines (2), Air New Zealand, British Airways, a także Polskie Linie Lotnicze LOT, których dreamliner "Franek" (SP-LRF) wrócił ostatnio do służby.

fot. mat. prasowe

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama