×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Skytrax ogłasza najlepsze linie lotnicze 2018 roku


Organizacja ratingowa Skytrax ujawniła listę najlepszych linii lotniczych 2018 r. Za najlepszego przewoźnika świata, po 10 latach przerwy, uznane zostały linie lotnicze Singapore Airlines.


Linie lotnicze Singapore Airlines, po raz czwarty w historii zajmując pierwsze miejsce, pokonały ubiegłorocznego zwycięzcę rankingu, linie lotnicze Qatar Airways. Singapurski przewoźnik po raz ostatni został uznany przez Skytrax za najlepsze linie lotnicze na świecie w 2008 r.  Przewoźnik z Kataru gościł na najwyższym stopniu rankingu Skytrax również czterokrotnie, w latach 2011, 2012, 2015 oraz 2017. W tym roku Qatar Airways były drugie.
Trzecie miejsce w rankingu przypadło japońskiemu przewoźnikowi ANA All Nippon Airlines. Od wczoraj te należące do sojuszu Star Alliance linie lotnicze nie będą mogły się posługiwać sloganem reklamowym “Jedyne pięciogwiazdkowe linie lotnicze z Japonii”, gdyż do tego grona dołączył kolejny przewoźnik z Kraju Kwitnącej Wiśni, JAL Japan Airlines, sklasyfikowany na 13 miejscu najlepszych przewoźników na świecie, tuż przez China Southern Airlines (14) oraz Etihad Airways (15).  
Pierwsza dziesiątka najlepszych linii lotniczych została zdominowana przez przewoźników z Azji. Jedynymi liniami lotniczymi spośród tego grona jest niemiecka Lufthansa, która podobnie jak przed rokiem zajęła siódme miejsce w rankingu. Przewoźnik uznany został także za najlepsze linie lotnicze Europy oraz najlepsze linie lotnicze z Europy Zachodniej. 


10 najlepszych linii lotniczych 2018 r. wg Skytrax to:


 1. Singapore Airlines
 2. Qatar Airways
 3. ANA All Nippon Airways
 4. Emirates
 5. EVA Air
 6. Cathay Pacific
 7. Lufthansa
 8. Hainan Airlines
 9. Garuda Indonesia
 10. Thai Airways
Skytrax przyznał także nagrody dla najlepszych linii lotniczych w regionie. W regionie Europy Wschodniej, do którego organizacja zalicza Polskę, zwyciężyły linie lotnicze Aerofłot z Rosji. Przewoźnik otrzymał także nagrodę za najlepszy catering w klasie ekonomicznej premium. Ogółem przewoźnik uplasował się na 23 miejscu najlepszych linii lotniczych na świecie, wyprzedzając m. in. Asiana Airlines (24), Air France (25), Finnair (27) czy British Airways (31). W tym roku za najlepsze niskokosztowe linie lotnicze świata Skytrax uznał afrykańskiego przewoźnika Mango, natomiast najlepsze niskokosztowe linie lotnicze Europy to Norwegian (32 na liście najlepszych przewoźników na świecie).  Innym nagrodzonym przewoźnikiem z Europy są linie lotnicze Aegean Airlines z Grecji, które zdobyły tytuł najlepszych regionalnych linii lotniczych z Europy oraz znalazły się na 39 miejscu najlepszych przewoźników na świecie.  Skytrax przyznał także szereg nagród dotyczących elementów produktu pokładowego. Zdaniem organizacji, najwygodniejsze fotele w klasie ekonomicznej znajdziemy na pokładach samolotów JAL Japan Airlines, w klasie ekonomicznej premium na pokładach samolotów Air New Zealand, Qatar Airways oferują najlepsze fotele w klasie biznes, natomiast Singapore Airlines w pierwszej klasie. 


Najlepsze posiłki w klasie ekonomicznej zjemy na pokładach Thai Airways, w klasie ekonomicznej premium na pokładach linii lotniczych Aerofłot. Austrian Airlines serwują najlepsze dania w klasie biznes, natomiast Air France w pierwszej klasie. 


Skytrax pokusił się także o przyznanie nagród za najlepszy serwis pokładowy. Zdaniem organizacji spośród linii lotniczych z Europy najlepiej wypadają pod tym względem linie lotnicze Austrian Airlines. 


Nagrodzone zostały także najlepsze poczekalnie. Najlepszą poczekalnią należącą do sojuszu lotniczego jest Star Alliance Los Angeles, natomiast poczekalnią zarządzaną przez niezależnego operatora Plaza Premium w terminalu 2 portu lotniczego Londyn Heathrow. Najlepsze posiłki w poczekalniach pierwszej klasy serwują linie lotnicze Air France, natomiast tytuł najlepszej poczekalni pierwszej klasy trafił do linii lotniczych Qatar Airways. Jedyny przewoźnik na liście, LOT, został uplasował się na 67 miejscu, co stanowi awans z 79 pozycji przed rokiem. Mimo to według Skytrax nasz przewoźnik narodowy wypada gorzej niż m. in. tacy przewoźnicy niskokosztowi jak AirAsia (28), Scoot (61) czy Ryanair (64). LOT wyprzedza jednak takie linie lotnicze jak American Airlines (71), TAP Portugal (72), Brussels Airlines (74), Alitalię (75), Kenya Airways (85), United Airlines (88) czy Air China (93). 

fot. Piotr Bożyk, Tomasz Śniedziewski, Qatar Airways, Air France, Austrian Airlines, Marek Stusgość_4441d - Profil
gość_4441d
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

 • Data wylotu:

 • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
 • Data wyjazdu:
 • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
 • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie