Oblatywacz: Chiny z Hainan Airlines

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
30 listopada 2012 21:55
7 komentarzy
Reklama

Nasz stały czytelnik Kasper Hanus zaprasza na lot chińskimi liniami lotniczymi Hainan Airlines z Xi’an do Urumczi w Chinach.

Hainan Airlines to największe prywatne chińskie linie lotnicze, założone w 1989 roku. Obecnie posiadają rozwiniętą sieć połączeń krajowych, jak również międzynarodowych m.in. do Europy (np. Berlin), Ameryki Północnej i Azji. 

Moja podróż z Hainan Airlines odbywa się na trasie Xi’an w prowincji Shaanxi (XIY) do Urumczi, stolicy regionu autonomicznego Sinciang. Lot HU7670 o 11:30 obsługiwany jest samolotem Boeing 737-800.

Boeing 737-800 Hainan Airlines

Podróż z centrum Xi’an na lotnisko zajmuje mi około pół godziny samochodem. Warto zaznaczyć, że droga na lotnisko jest płatna, (jak prawie każda tego typu w Chinach). Terminal 2 lotniska Xi’an to nowoczesny budynek, przeznaczony dla lotów krajowych. 

Wnętrze terminalu 2 w Xi’an

Odprawa przebiega całkiem sprawnie. Oddałem bagaż rejestrowany (30 kg), odebrałem kartę pokładową i otrzymałem punkty programu lojalnościowego Future Wings Club. Jedynym mankamentem, niestety bardzo częstym na chińskich lotniskach, jest słaba znajomość angielskiego, w szczególności przez osoby obsługujących loty krajowe.

Kolejka do check-in

Po odebraniu karty pokładowej czeka mnie bardzo skrupulatna kontrola bezpieczeństwa. Możliwe, że dokładność wynikała z tego, że Urumczi jest stolicą autonomicznego regionu zamieszkanego przez muzułmańskich Ujgurów, walczących o niepodległość.

Dużą ciekawostką na lotnisku jest automat "zapalniczkowy" w palarni. Zgodnie z chińskimi przepisami na pokład samolotu nie można wnosić zapalniczek. 

Automat "zapalniczkowy"

Boarding rozpoczyna się o czasie. Do samolotu wiezie nas autobus. Już na schodach przed wejściem na pokład pasażerów wita uśmiechnięta stewardessa. 

Samolot Boeing 737-800 jest czysty i schludny, choć wystrój wnętrza przypomina wczesne lata dziewięćdziesiąte. 


Wnętrze samolotu

Startujemy z opóźnieniem. Po osiągnięciu wysokości przelotowej załoga rozpoczyna serwowanie posiłków i napojów. Do wyboru jest wołowina z ryżem albo kurczak z makaronem, do tego ciasto drożdżowe, kruche ciasteczko i pomarańcza. Napoje to standardowy zestaw soków, słodkich napojów gazowanych oraz kawy i herbaty. Przez cały czas trwania lotu stewardessy oferują pasażerom napoje, serwis nie jest ograniczony do jednokrotnego przejścia.

Posiłek serwowany podczas lotu

Lot trwa około trzech godzin. Po krótkim przeglądzie prasy, oglądam film. Niestety, system rozrywki w Boeingu ogranicza się do ekranów nad głowami pasażerów. Jest na nich pokazywane dzieło młodych chińskich reżyserów. W przerwach podziwiam widoki pustyni i śnieżnych gór północno-zachodnich Chin. 

Mimo silnych wiatrów samolot bez problemów wylądował w Urumczi. Z lotniska można dostać się do centrum komunikacją publiczną bądź tanią taksówką (około 20 PLN). 

Dwujęzyczne napisy (mandaryński i ujgurski) na lotnisku w Urumczi.

Podsumowując, Hainan Airlines to pewny przewoźnik. Lot był sprawny, obsługa bardzo pomocna. Cena nie należała do najniższych, ale była rozsądna z uwagi na dość dobrą jakość usług.

Kasper Hanus
Fot.
Kasper Hanus
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
wroord 2012-12-03 15:16   
wroord - Profil wroord
Tych 5* na krajowkach po chinach niestety nie widac.
laowai 2012-12-02 10:41   
laowai - Profil laowai
jimmyhkg ma racje. Chongqing wraz z przedmiesciami ma 32 mln mieszkancow. Szanghaj "tylko" 23.
jimmyhkg 2012-12-01 16:40   
jimmyhkg - Profil jimmyhkg
z okolicami ma 32 mio zobacz link
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama