Oblatywacz: Japan Airlines po kraju i do Europy

12 lipca 2015 10:30
7 komentarzy
Wygodna konfiguracja i fotele, przemiła obsługa pokładowa oraz bardzo dobre jedzenie wyróżniają klasę ekonomiczną Japan Airlines. Dzięki tylko 186 miejscom na pokładzie Dreamlinerów komfort lotów długodystansowych jest bardzo wysoki.
Reklama
W kolejnym odcinku "Oblatywacza", w drodze po Japonii i z tego kraju do Europy gościmy na pokładach linii Japan Airlines. Najnowszy materiał to dalszy test oferty Siberian Joint Business (SJB), czyli porozumienia Japan Airlines z liniami Finnair i British Airways, którego celem jest rozwijanie współpracy na trasach pomiędzy Unią Europejską a Japonią.

Wspólne taryfy przewoźników są dostępne także dla pasażerów z Polski. Przez stolicę Finlandii możemy polecieć do Tokio (dwa razy dziennie, w tym jeden lot obsługiwany przez Japan Airlines boeingiem B787-8 Dreamliner), Osaki (codziennie) oraz Nagoi (codziennie).

//www.pasazer.com/img/images/normal/japan,oblatywacz,jal,pbozyk37.jpg
Przewoźnicy zgodnie zapewniają, że dzięki porozumieniu SJB pasażerowie zyskują dostęp do szerszej oferty przesiadkowej na lotniskach w Europie i Japonii. Mogą także łączyć taryfy należących do SJB linii lotniczych. Połączenia od maja 2014 r. są dostępne w systemach rezerwacyjnych wszystkich członków porozumienia. Warto dodać, że ujednolicone zostały też zasady obsługi pasażerów, w tym te dotyczące przesiadek w Japonii.

Japan Airlines: Najstarsza linia w Japonii

Japan Airlines (ICAO: JAL, IATA: JL) to najstarsza i druga co do wielkości linia w Japonii, z siedzibą w Tokio. Jej głównymi portami przesiadkowymi są lotniska Tokio-Haneda i Tokio-Narita. Linia posiada także bazy na lotniskach w Osace: Itami i Kansai. Przewoźnik należy także do sojuszu oneworld, drugiego co do wielkości aliansu lotniczego na świecie.

//www.pasazer.com/img/images/normal/japan,oblatywacz,jal,pbozyk5.jpg
Japan Airlines powstały w 1951 r. Od 25 października tamtego roku linia oferuje rejsy po Japonii i świecie. W 1987 r. Japan Airlines zostały sprywatyzowane, co umożliwiło konkurentom: All Nippon Airways i Japan Air System, rywalizację w zakresie lotów krajowych, jak i międzynarodowych. Brak monopolu zmusił JAL do reorganizacji przedsiębiorstwa, czego wynikiem był podział na trzy działy: usług pasażerskich międzynarodowych, pasażerskich krajowych oraz cargo. W 2001 r. Japan Airlines połączyły się z Japan Air System przez co linia osiągnęła status szóstej co do wielkości linii lotniczej na świecie, pod względem ilości przewiezionych pasażerów. 1 kwietnia 2007 r. linie dołączyły do sojuszu Oneworld wraz z Royal Jordanian i nieistniejącym węgierskim Malevem.

//www.pasazer.com/img/images/normal/japan,oblatywacz,jal,pbozyk41.jpg
Na przełomie 2009 i 2010 r. okazało się, że Japan Airlines są w poważnych tarapatach finansowych. 19 stycznia 2010 r. przewoźnik złożył wniosek o ogłoszenie bankructwa. Dzięki temu linia uzyskała pomoc finansową w wysokości 300 mld jenów (ok. 2,5 mld dolarów) oraz umorzenie długów o wartości przekraczającej 700 mld jenów (ok. 5,7 mld dolarów). W zamian za to przewoźnik miał obniżyć swój kapitał do zera, zlikwidować nierentowne połączenia i zredukować o jedną trzecią liczące 47 tys. osób zatrudnienie. Plan ratowania przewoźnika wykonał Haruka Nishimatsu, prezes Japan Airlines, który do pracy jeździł autobusem, a swoją pensję zmniejszył do 100 tys. dolarów rocznie. Bez niego na pewno nie byłoby dziś Japan Airlines.

//www.pasazer.com/img/images/normal/japan,oblatywacz,jal,pbozyk1.jpg
Obecnie siatka połączeń spółki oparta jest przede wszystkim na bogatej ofercie lotów po Japonii i Azji. Łącznie przewoźnik lata do 100 miast. W Europie przewoźnik jest obecny na 5 lotniskach: w Helsinkach, Londynie Heathrow, Frankfurcie, Paryżu CDG oraz Moskwie. Z Polski możemy dolecieć lotami code-share na rejsy JAL-u Finnairem z Warszawy, Krakowa i Gdańska oraz British Airways z Warszawy i Krakowa.

JAL posiada także trzy regionalne spółki: J-Air, Japan Air Commuter oraz Japan Transocean Air, z którymi razem oferuje loty do 220 miast. Floty spółek-córek składają się łącznie z 59 samolotów, głównie embraerów E-Jet oraz turbośmigłowych bombardierów Q400.

//www.pasazer.com/img/images/normal/japan,oblatywacz,jal,pbozyk2.jpg
Obecnie flota Japan Airlines składa się ze 160 boeingów: 50 B737-800NG, 44 B767-300ER, 23 B777-200/200ER, 19 B777-300ER, 23 B787-8 oraz jednego B787-9 Dreamliner. Przewoźnik posiada także zamówionych łącznie 58 samolotów: 18 airbusów A350-900XWB, 13 A350-100, osiem B787-8 oraz 19 B787-9 Dreamliner. Warto dodać, że Japan Airlines jest pierwszą japońską linią, która kupiła A350. Jest to także pierwsze bezpośrednie zamówienie airbusów przez tego przewoźnika.

Linia Japan Airlines jest notowana na giełdzie w Tokio. Akcje są rozproszone wśród licznych udziałowców prywatnych i finansowych. W 2014 r. przewoźnik osiągnął zysk operacyjny 12,8 mld jenów (ok. 105 mln dolarów amerykańskich) przy przychodach w wysokości 140 mld jenów (ok. 1,1 mld dolarów). Sam Japan Airlines przewiózł w ubiegłym roku 39,6 mln pasażerów, a łącznie cała grupa przewoźnika ponad 55 mln pasażerów.

Z Osaki-Itami do Tokio-Haneda

W naszej podróży do Japonii przetestowaliśmy całą ofertę SJB. Do Japonii dotarliśmy linią Finnair. Po zwiedzeniu Nagoi i Kioto udaliśmy się pociągiem do Osaki, skąd odlecieliśmy do Tokio.

Połączenia na trasie Osaka-Itami - Tokio-Haneda obsługują szerokokadłubowe boeingi B777-200ER i B767-300ER. Nasz lot obsługuje boeing 767 - specjalnie go wybraliśmy, bo lata tego modelu na świecie są już policzone.

//www.pasazer.com/img/images/normal/japan,oblatywacz,jal,pbozyk42.jpg
Na lotnisko Haneda polecimy samolotem o rejestracji JA623J, który na pokład wyposażony w kabinę Sky Interior zabiera 251 pasażerów w konfiguracji trzech klas podróży:

//www.pasazer.com/img/images/normal/japan,oblatywacz,jal,pbozyk10.jpg
Pięciu w klasie pierwszej (2-1-2),

//www.pasazer.com/img/images/normal/japan,oblatywacz,jal,pbozyk4.jpg
42 w klasie biznes (2-2-2),

//www.pasazer.com/img/images/normal/japan,oblatywacz,jal,pbozyk6.jpg
oraz 205 w ekonomicznej (2-3-2).

//www.pasazer.com/img/images/normal/japan,oblatywacz,jal,pbozyk3.jpg
To jeden z najmłodszych B767 we flocie linii - ma nieco ponad 6 lat. To wynik opóźnień B787 - Boeing musiał nowymi dostawami starszego modelu zrekompensować spółce zwłokę w dostawie Dreamlinerów.

W maju tego roku zaprezentowane zostało nowe wnętrze samolotów linii o nazwie JAL Sky Next. W każdej klasie pojawiły się nowe, bardzo wygodne fotele i zapewniają one zupełnie inny komfort i doświadczenie podróży.

Rozstaw między rzędami to 32 cale. Dla osób o wzroście 184 cm, tyle mierzy reporter Pasazer.com, pozostaje sporo miejsca na nogi.

//www.pasazer.com/img/images/normal/japan,oblatywacz,jal,pbozyk16.jpg
Na pokładzie jest dostępne także Wi-Fi, niestety płatne. Pół godziny dostępu kosztuje 400 jenów (ok. 12 zł), a za używanie Internetu przez cały rejs zapłacić należy 550 jenów (ok. 16,5 zł).

Rejs jest wykonywany jako połączenie code-share z Finnairem, Cathay Pacific i British Airways. Odprawa rozpoczyna się dwie godziny przed wylotem. Pasażerowie lecący JAL-em mogą jednak odprawić się samodzielnie przez Internet lub telefon.

W klasie ekonomicznej pasażerowie mogą nadać jedną sztukę bagażu o wadze do 20 kg. Każdy pasażer może mieć dwie sztuki bagażu podręcznego - o wadze do 10 kg każda. Dodatkowo na pokład można wnieść mały bagaż np. siatkę z zakupami lotniskowymi.

//www.pasazer.com/img/images/normal/japan,oblatywacz,jal,pbozyk17.jpg
Przed startem załoga oferuje pasażerom japońskie i międzynarodowe gazety. Po krótkim kołowaniu i starcie z pasa 15 samolot JAL-u kieruje się wprost na północny wschód. Lot JAL130 do Tokio potrwa niecałe 1,5 godziny.

Po starcie rozpościera się piękny widok na całą Osakę.

//www.pasazer.com/img/images/normal/japan,oblatywacz,jal,pbozyk15.jpg
Po osiągnięciu wysokości przelotowej rozpoczyna się serwis pokładowy. Na wieczornym rejsie przewoźnik oferuje poczęstunek w postaci napojów oraz krakersów. Do wyboru są ciepłe napoje (herbaty oraz smaczny bulion), soki i napoje gazowane.

//www.pasazer.com/img/images/normal/japan,oblatywacz,jal,pbozyk13.jpg
Świetny jest sok z kiwi znany pod nazwą JAL Sky Time Kiwi. Dostępny jest tylko na pokładach Japan Airlines i w oficjalnych sklepach JAL-u na lotniskach w Japonii. Po winach i piwach jest to trzeci najpopularniejszy napój podawany na pokładach japońskiej linii.

//www.pasazer.com/img/images/normal/japan,oblatywacz,jal,pbozyk45.jpg
W trakcie przelotu (na wysokości przelotowej pozostajemy jedynie przez 50 minut) obserwujemy zachód słońca oraz symbol Japonii górę Fudżi.

//www.pasazer.com/img/images/normal/japan,oblatywacz,jal,pbozyk14.jpg
//www.pasazer.com/img/images/normal/japan,oblatywacz,jal,pbozyk12.jpg
Po krótkim holdingu zajmujemy miejsce w kolejce podchodzących do lądowania samolotów na pas 02 tokijskiego lotniska Haneda.

//www.pasazer.com/img/images/normal/japan,oblatywacz,jal,pbozyk9.jpg
//www.pasazer.com/img/images/normal/japan,oblatywacz,jal,pbozyk11.jpg
Warto dodać, że podejście zostało wykonane według procedury lądowania z widocznością.

//www.pasazer.com/img/images/normal/japan,oblatywacz,jal,pbozyk8.jpg

Z Tokio-Narita do Helsinek

Przed odlotem z Japonii, dzięki uprzejmości linii, spędzamy czas w jednym z saloników biznesowych Japan Airlines. To czas na relaks i regeneracje sił przed 10-godzinnym lotem.

//www.pasazer.com/img/images/normal/japan,oblatywacz,jal,pbozyk31.jpg
Japan Airlines wraz z Finnairem prowadzi dużą kampanię reklamową promująca podróże lotnicze do miast w Azji. Linia oferuje specjalne ceny na połączenia z Polski do najpopularniejszych miast tego kraju. Specjalne oferty przewoźników są reakcją na rosnące zainteresowanie pasażerów podróżami do Azji.

W klasie ekonomicznej pasażerowie mogą nadać dwie sztuki bagażu o wadze do 23 kg każda. Pasażer może mieć także dwie sztuki bagażu podręcznego - o wadze do 10 kg każdy.

Wejście na pokład odbywa się z bramki numer 92 tokijskiego lotniska Narita.

//www.pasazer.com/img/images/normal/japan,oblatywacz,jal,pbozyk39.jpg
Do Helsinek polecimy na pokładzie samolotu boeing B787-8 Dreamliner o rejestracji JA822J.

//www.pasazer.com/img/images/normal/japan,oblatywacz,jal,pbozyk20.jpg
Jest to jedna z najstarszych maszyn B787 przewoźnika (LN23) - została dostarczona do linii w marcu 2012 r. Na pokład zabiera 186 pasażerów: 42 w klasie biznes (2-2-2),

//www.pasazer.com/img/images/normal/japan,oblatywacz,jal,pbozyk43.jpg
oraz 144 w ekonomicznej (2-4-2). To o trzech pasażerów mniej niż wąskokadłubowe samoloty Ryanaira.

//www.pasazer.com/img/images/normal/japan,oblatywacz,jal,pbozyk44.jpg
Wchodzimy na pokład!

//www.pasazer.com/img/images/normal/japan,oblatywacz,jal,pbozyk25.jpg
Na każdego pasażera czeka poduszka oraz koc. Przy wejściu do samolotu pasażerowie mogą skorzystać także z darmowej japońskiej i zagranicznej prasy. Pasażerowie klasy ekonomicznej nie otrzymują indywidualnych zestawów kosmetyków, ale podstawowe produkty są dostępne w jednorazowych opakowaniach w toaletach.

//www.pasazer.com/img/images/normal/japan,oblatywacz,jal,pbozyk40.jpg
Według rankingu Skytrax JAL ma najlepsze fotele w klasie ekonomicznej na świecie.

//www.pasazer.com/img/images/normal/japan,oblatywacz,jal,pbozyk18.jpg
Kolejka do startu z pasa 16L jest imponująca.

//www.pasazer.com/img/images/normal/japan,oblatywacz,jal,pbozyk30.jpg
Z Tokio startujemy jednak punktualnie, czyli o 10:55. Rejs JL413 do Helsinek potrwa około 10 godzin i przebiegał będzie nad Japonią, Chinami, Syberia oraz Finalndią.

Kilka minut po starcie możemy uchwycić najbardziej rozpoznawalne symbole Japonii na jednym zdjęciu czyli japońską rejestrację lotniczą, flagę znaną jako Hinomaru oraz Fudżi - czynny stratowulkan i najwyższy szczyt w Japonii.

//www.pasazer.com/img/images/normal/fujiskrzydlo.jpg
Kiedy znajdujemy się już na wysokości przelotowej, personel pokładowy rozpoczyna przygotowanie poczęstunku dla pasażerów. Na trasie do Helsinek jest serwowana drobna przekąska oraz dwa ciepłe posiłki. Na początek napoje i paczka krakersów ryżowych.

//www.pasazer.com/img/images/normal/japan,oblatywacz,jal,pbozyk23.jpg
Pierwszy z głównych posiłków to obiad, który podawany jest około dwóch godzin po starcie. Do wyboru mamy dania azjatyckie (ryż z kurczakiem) lub europejskie (również z kurczakiem) oraz na życzenie zestaw wegetariański.

//www.pasazer.com/img/images/normal/japan,oblatywacz,jal,pbozyk19.jpg
Zestaw składa się z dania głównego, surówki, sałatki, krewetek, pieczywa, krakersów oraz owoców. W klasie ekonomicznej bezpłatnie podawane są napoje bezalkoholowe, soki, woda, piwo, wino białe i czerwone, whisky oraz gin.

//www.pasazer.com/img/images/normal/japan,oblatywacz,jal,pbozyk22.jpg
Na koniec posiłku deser - mleczne lody Haagen Dazs.

//www.pasazer.com/img/images/normal/japan,oblatywacz,jal,pbozyk21.jpg
Dania dla pasażerów podróżujących na pokładach Japan Airlines przygotowuje od wielu lat firma JAL Catering.

Po zakończonym posiłku następuje czas relaksu.

//www.pasazer.com/img/images/normal/japan,oblatywacz,jal,pbozyk27.jpg
Pasażerowie mają do dyspozycji system rozrywki pokładowej z 11-calowym ekranem dotykowym. Możemy obejrzeć film, posłuchać muzyki, zobaczyć wiadomości, zagrać w gry, sprawdzić mapę przelotu, poczytać informacje o linii, a także zobaczyć widok z kamer umieszczonych na kadłubie samolotu. Płatną usługą jest wysyłanie wiadomości e-mail. W menu znajduje się również osobny kanał dla dzieci.

//www.pasazer.com/img/images/normal/japan,oblatywacz,jal,pbozyk24.jpg
Podczas pokładowej "nocy" personel pokładowy średnio co 15 minut przechodzi wśród pasażerów z wodą mineralną i sokami. Kto nie śpi może, w każdej chwili poprosić o coś do picia.

//www.pasazer.com/img/images/normal/japan,oblatywacz,jal,pbozyk26.jpg
W ciągu dziennego lotu przez cały rejs można podziwiać widoki za oknem - ułatwiają to okna elektrochromatyczne w Dreamlinerach. To jedyny model samolotu, w którym zastosowano to rozwiązanie, umożliwiające ściemnienie okna bez jego całkowitego blokowania.

//www.pasazer.com/img/images/normal/japan,oblatywacz,jal,pbozyk35.jpg
//www.pasazer.com/img/images/normal/japan,oblatywacz,jal,pbozyk36.jpg
Po kilku godzinach unoszący się zapach jedzenia potwierdza, że niebawem rozpocznie się kolejny serwis z posiłkiem.

Drugi z serwowanych posiłków to śniadanie na ciepło, które podawane jest około dwóch godzin przed lądowaniem. Nasz zestaw to danie główne (burger), warzywa, pieczywo, krakersy, dżemy, batonik oraz jogurt. Do tego wybór napojów ciepłych (herbata, kawa, czekolada) oraz zimnych (cola, soki, woda).

//www.pasazer.com/img/images/normal/japan,oblatywacz,jal,pbozyk29.jpg
W zestawie nie byłoby nic szczególnego, gdyby nie fakt, że burgera należy sobie samemu przygotować. Wśród zagranicznych pasażerów wywołuje to uśmiech na twarzy. Burger tzw. Air Mos to wspólna inicjatywa linii JAL i japońskiej firmy MOS. Wraz z zestawem otrzymujemy także instrukcje krok po kroku pokazującą, jak należy zrobić własnego burgera. Duży plus dla przewoźnika za taką małą atrakcję.

//www.pasazer.com/img/images/normal/japan,oblatywacz,jal,pbozyk28.jpg
Po 9 godzinach w powietrzu rozpoczynamy zniżanie do lotniska docelowego.

//www.pasazer.com/img/images/normal/japan,oblatywacz,jal,pbozyk34.jpg
Po kolejnych 40 minutach, 20 minut przed planowanym czasem przybycia, lądujemy na lotnisku Helsinki Airport.

//www.pasazer.com/img/images/normal/japan,oblatywacz,jal,pbozyk32.jpg
Przy okazji wyjścia z samolotu zaglądamy również do kokpitu. Rozmawiamy także z załogą na temat wypełnienia pokładu podczas tego rejsu. Do Helsinek przyleciało 185 pasażerów: 42 w klasie biznes oraz 143 w ekonomicznej - load factor (LF) wyniósł nieco ponad 98 proc.

W dalszą podróż z Helsinek do Polski udajemy się linią Finnair rejsem AY743 do Warszawy.

//www.pasazer.com/img/images/normal/japan,oblatywacz,jal,pbozyk46.jpg

Podsumowanie

Prawie 12 godzin łącznie spędzonych w klasie ekonomicznej Japan Airlines pozostawia wyśmienite wrażenie. Mimo, że branża lotnicza i sama linia borykała się z różnymi poważnymi problemami finansowymi oraz dużą konkurencją ze strony zagranicznych linii i rodzimej ANA, to produkt JAL pozostaje nadal w czołówce.

Większy komfort na trasie dalekodystansowej niewątpliwie zapewnia także boeing B787-8 Dreamliner, który jest o wiele cichszy od innych maszyn w swojej klasie, przez co nawet w klasie ekonomicznej każdy z pasażerów może wyśmienicie odpocząć. Nie bez znaczenie jest też ilość przestrzeni przypadająca na pasażera - szerokokadłubowy Dreamliner w konfiguracji JAL-u ma mniej miejsc niż znacznie mniejsze boeingi 737-800 linii niskokosztowych. Na trasie krajowej maszyny szerokokadłubowe posiadają od maja nowy wystrój.

Na dużą pochwałę zasługuje także przemiły, uśmiechnięty oraz bardzo pomocny personel pokładowy, który indywidualnie podchodzi do każdego z pasażerów wszystkich klas. Dzięki temu w pełni można poczuć hasło japońskiego przewoźnika "Fly into tomorrow" (Lecąc do jutra).

Miłym zaskoczeniem jest także mini barek dla klasy ekonomicznej, który jest dostępny na końcu maszyny. Znajdują się w nim małe przekąski, woda, soki oraz napoje gazowane.

Fot. Piotr Bożyk

Materiał powstał we współpracy z liniami Finnair i Japan Airlines.
This article was created in cooperation with
Finnair & Japan Airlines.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
piotrek737 2015-07-21 21:31   
piotrek737 - Profil piotrek737
pcharasz: Z tego co wiem LO wlicza wszystko i na dobry wynik miały także wpływ kwestie leasingowania maszyn. Wszystkie sprzedaże maszyn i leasing czyli tzw. sale and lease back też są wliczane... ;)
pcharasz 2015-07-15 23:42   
pcharasz - Profil pcharasz
piotrek737, to prawda, na pewno to wpływa na tę wartość w USD, chodź nadal wydaje mi się to małą liczbą, biorąc pod uwagę że PLN też nie stał mocno do USD. Dla mnie ciekawostka, chodź zdaję sobie sprawę że może na to wpływać wiele czynników, chociażby być może wyniki dla JAL obejmują jedynie przewozy pasażerskie (?) a LOT prawdopodobnie wlicza cargo itd.
piotrek737 2015-07-15 00:54   
piotrek737 - Profil piotrek737
pcharasz: Weź pod uwagę jak bardzo w ostatnim roku stracił na wartości jen. Weźmy nawet sytuację linii Skymark z końca ubiegłego roku dla której spadek wartości jena w stosunku do walut obcych spowodował prawie 30 proc. wzrost ceny A380, których ostatecznie nie wzięli.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy