Oblatywacz: Klasa biznes Singapore Airlines
Bardzo wygodne i najszersze fotele w branży, miła obsługa pokładowa oraz wyśmienite jedzenie - to najważniejsze cechy wyróżniające klasę biznes Singapore Airlines, która według rankingu Skytrax plasuje się na 3. miejscu na świecie. W naszej ocenie - w pełni zasłużenie.
Historia Singapore Airlines
Singapore Airlines Limited (SIA) to narodowy przewoźnik lotniczy Singapuru. Przedsiębiorstwo powstało 1 maja 1947 r. jako Malayan Airways, następnie w 1966 r. linia ulega przekształceniu w Malaysia-Singapore Airlines (MSA). W 1972 roku nastąpił podział przewoźnika na dwie linie: Malaysian Airline System (MAS) oraz Singapore Airlines (SIA).Główna baza Singapore znajduje się w Singapurze przy międzynarodowym porcie lotniczym Changi Airport, który według rankingu Skytrax jest najlepszym portem lotniczym na świecie. Jest to jednocześnie główny i jedyny węzeł komunikacyjny (hub) Singapore.
Linia Singapore jest obecna na wszystkich kontynentach i oferuje bezpośrednie loty do łącznie 62 miast. Uzupełnieniem siatki połączeń SIA są dwie spółki zależne: Silk Air, który lata do 45 miast w regionie oraz niskokosztowy Scoot posiadający loty do 12 miast. W ubiegłym roku linia przewiozła prawie 18,5 mln pasażerów przy 81-proc. wypełnieniu pokładu. W roku rozliczeniowym 2013-2014, który zakończył się 31 marca 2014 r., linia uzyskała zysk operacyjny w wysokości 259 mln dolarów singapurskich przy przychodach w wysokości 15,2 mld dolarów singapurskich.
Singapore Airlines są jednym z najprężniej działających członków międzynarodowego porozumienia przewoźników Star Alliance. 56 proc. akcji linii jest w rękach państwa, pozostałe udziały są notowane na giełdzie w Singapurze.
Ikoną singapurskiej linii jest Singapore Girl czyli stewardessa przewoźnika, której mundur to indonezyjska sarong kebaya zaprojektowana w 1968 r. przez francuskiego projektanta Pierre'a Balmaina. Wzory na uniformie wykonane są metodą batik, czyli techniką malarską polegającą na kolejnym nakładaniu wosku i kąpieli tkaniny w barwniku, który farbuje jedynie miejsca nie zamaskowane warstwą wosku.
Singapore Airlines Group zatrudnia ponad 23 tys. pracowników, a w samej linii Singapore pracuje prawie 17 tys. osób z czego 2,2 tys. to piloci, a nieco ponad 7 tys. to personel pokładowy.
W skład grupy SIA wchodzą cztery linie lotnicze: Singapore Airlines, Silk Air, Scoot oraz Singapore Airlines Cargo, a także 25 spółek zależnych m.in. firm technicznych, cateringowych, ubezpieczeniowych oraz tour operatorów.
Flota linii SIA liczy 108 samolotów: 29 airbusów A330-300, 19 A380, 30 boeingów B777-200ER oraz 30 większych B777: siedmiu B777-300 oraz 23 B777-300ER. Przewoźnik oczekuje obecnie na dostawę 114 samolotów: pięciu airbusów A330-300, 70 A350-900XWB, pięciu A380-800, czterech B777-300ER oraz 30 B787-10 Dreamliner.
We flotach linii zależnych znajduje się 45 maszyn. Dla Silk Air lata obecne 29 samolotów: sześć airbusów A319, 15 A320 oraz osiem boeingów B737-800NG. Flota niskokosztowca Scoot to sześć B777-200ER, natomiast flota Singapore Airlines Cargo to 10 boeingów B747-400BCF/F. Linia Silk Air oczekuje na dostawę 46 B737: 15 B737-800 oraz 31 B737 MAX 8, które . Natomiast Scoot posiada zamówionych 20 Dreamlinerów: 10 B787-8 oraz 10 B787-9.
Z Polski do Singapuru np. przez Frankfurt
W Polsce linia działa w jako tzw. przewoźnik offline, czyli oferuje taryfy z polskich lotnisk, nie obsługując bezpośrednich rejsów do Polski. Obecnie przewoźnik ma podpisaną umowę code-share na loty z Polski z PLL LOT (Amsterdam, Frankfurt, Monachium) oraz SAS-em (Gdańsk, Poznań, Warszawa, Wrocław). W najbliższym czasie przewoźnik zamierza rozszerzyć code-share z LOT-em o kolejne trzy miasta.Do Frankfurtu, skąd lata Singapore, możemy dolecieć także niemiecką Lufthansa, która oferuje loty z
Warszawy, Katowic, Krakowa, Gdańska, Wrocławia, Poznania, Lublina oraz Rzeszowa. Od 29 marca niemiecka linia będzie obecna także w Bydgoszczy.
Klasa biznes: Frankfurt - Singapur (SQ25)
Po szybkim transferze z porannego połączenia LOT-u wypełnionego w niemal 99 proc. i dotarciu do części terminala oznaczonej literą "B" spędzamy kilka chwil w jednym z saloników biznesowych Lufthansy. Do Singapuru polecimy na pokładzie samolotu Airbus A380-800 o rejestracji 9V-SKS. Maszyna została dostarczona do przewoźnika w lipcu 2012 r. Na pokład zabiera 409 pasażerów: 12 w klasie pierwszej, 86 w biznes oraz 311 w ekonomicznej.Linia Singapore Airlines jest pierwszą linią na świecie, która odebrała jesienią 2007 r. Airbusa A380 (9V-SKA). Obecnie we flocie lata 19 takich maszyn, a kolejnych pięć zostanie dostarczonych w latach 2017 - 2018. Linia jest drugim co do wielkości, po Emirates, użytkownikiem SuperJumbo na świecie.
Singapore Airlines Business Class oferuje maksymalny komfort dzięki najszerszym fotelom w swojej klasie na świecie (86 cm) przy odstępie między rzędami wynoszącym 139 cm. Konfiguracja miejsc 1-2-1 oferuje pasażerom dużo miejsca i dostęp do przejścia dla każdego z nich. Siedzenia są wyposażone w gniazdko zasilania, dwa porty USB i płaskie ekrany LCD o przekątnej 17 cali.
Limit bagażu podstawowego w klasie biznes to 40 kg na pasażera. W przypadku podróży do Stanów Zjednoczonych, gdzie obowiązują limity sztuk tzw. piece concept, podróżni klasy pierwszej i biznes mogą zabrać 2 sztuki bagażu o wadze do 32kg każda. Pełna tabela limitów bagażowych dostępna jest tutaj.
Mimo to klasa biznes w A380 to produkt poprzedniej generacji. Według zapowiedzi przewoźnika jeszcze w tym półroczu rozpocznie się retrofit SuperJumbo w nową klasę biznes, która obecnie jest dostępna teraz tylko w połowie latających B777-300ER.
System rozrywki pokładowej KrisWorld to ponad 1000 programów audio i wideo. Specjalne oprogramowanie daje możliwość przygotowania własnych dokumentów, takich jak arkusze kalkulacyjne czy prezentacje, bez konieczności korzystania z laptopa. Program jest w pełni kompatybilny z Microsoft Office.
Na pokładzie możliwy jest także dostęp do sieci komórkowej oraz Wi-Fi. Osoby chcące pozostać w kontakcie telefonicznych mogą dzwonić i wysyłać smsy podobnie jak w roamingu. Według naszego testu wykonywanie połączeń do granic Turcji jest wyceniane tak jak w UE, natomiast później już według stawek roamingowych obowiązujących w Singapurze.
Fotel nowej klasy biznes Singapore Airlines
System rozrywki pokładowej KrisWorld to ponad 1000 programów audio i wideo. Specjalne oprogramowanie daje możliwość przygotowania własnych dokumentów, takich jak arkusze kalkulacyjne czy prezentacje, bez konieczności korzystania z laptopa. Program jest w pełni kompatybilny z Microsoft Office.
Na pokładzie możliwy jest także dostęp do sieci komórkowej oraz Wi-Fi. Osoby chcące pozostać w kontakcie telefonicznych mogą dzwonić i wysyłać smsy podobnie jak w roamingu. Według naszego testu wykonywanie połączeń do granic Turcji jest wyceniane tak jak w UE, natomiast później już według stawek roamingowych obowiązujących w Singapurze.
Przetestowaliśmy także pokładowy internet, który jest podzielony na trzy płatne opcje korzystania: dwa pakiety danych 5 MB (6 dolarów singapurskich) i 10 MB (10$) lub osobne naliczanie za każdy zużyty MB (0,15$/MB) przy opłacie startowej 5$.
A380 o rejestracji 9V-SKS posiada konfigurację pokładu, w której klasa biznes zajmuje cały górny pokład. Łącznie znajduje się tam 86 foteli. Podczas naszego rejsy tylko dwa z nich są wolne, więc wypełnienie (LF) klasy biznes wynosi ponad 97 proc.
Obsługa pasażerów klasy biznes Singapore Airlines jest bardzo zindywidualizowana. Zaraz po zajęciu swojego miejsca (w naszym przypadku 92F) każdy z pasażerów otrzymuje powitalnego drinka. Do wyboru są woda, soki, szampan Prelude "Grands Crus" od Taittinger oraz singapurski gin sling, a także menu z daniami i winami serwowanymi na pokładzie.
Jeszcze przed startem personel pokładowy przewoźnika zbiera zamówienia na dania i napoje, jakie pasażerowie chcą otrzymać w trakcie lotu, przez co serwis pokładowy jest idealnie zaplanowany i bardzo sprawny.
Posiłek podczas lotów odlatujących z Frankfurtu oparty jest na połączeniu świeżej kuchni azjatyckiej z akcentami europejskimi. Specjalnie dobrane napoje najwyższej jakości i wielokrotnie nagradzane gatunki wina stanowią uzupełnienie dla posiłku. Zastawę w klasie biznes stanowią oczywiście metalowe sztućce oraz porcelanowe naczynia.
Podczas lotów międzykontynentalnych pasażerom klasy biznes podawane są dwa posiłki wysokiej jakości. Główne danie obejmuje przystawki, zupę, danie główne (dwa warianty), sery, desery oraz świeże owoce. Posiłkom zawsze towarzyszy szeroki wybór pieczywa.
Podróżując klasą biznes można skorzystać z opcji "Book the Cook", czyli zamówienia dania od znanych kucharzy świata według własnego uznania do 24 godzin przed planowanym odlotem. Mamy wybór z ponad 60 dań, a do wyboru mamy przepisy m.in. od samego Gordona Ramsaya.
Pierwszą zaserwowaną przystawką na pokładzie jest wyśmienity kurczak satay. Satay to narodowe danie Indonezji, które popularne jest także w Brunei, Malezji, Tajlandii oraz Singapurze.
Kolejną przystawką jest szynka parmeńska z lekkimi dodatkami sera i warzyw.
Danie główne to tajski makaron z wołowiną, grzybami i dodatkiem warzyw.
Na deser: lody Häagen-Dazs o smaku truskawkowym. Oprócz lodów na pokładzie serwowane były także ciasta czekoladowe.
Kawy espresso i cappuccino parzone na pokładzie, jak również bogaty zestaw azjatyckich herbat, są podawane podczas całego lotu.
Po pierwszym serwisie zmianie ulega oświetlenie LED i następuje pokładowa noc, czyli czas na relaks. Do dyspozycji mamy bogaty system rozrywki pokładowej KrisWorld.
Pasażerowie, którzy chcą się wyspać, mogą zamienić fotel w płaskie, przestronne i zapewniające dobry sen łóżko.
Podczas lotu dostępna jest także cała gama przekąsek i słodyczy. Sekcja klasy biznes samolotów Airbus A380 posiada osobny bufet z przekąskami, znajdujący się w środkowej części pokładu. Pasażerowie klasy biznes znajdą w nim małe przekąski, alkohole, wodę, naturalne soki, napoje gazowane oraz owoce.
3 godziny przed lądowaniem rozpoczyna się serwis śniadaniowy. Na dobry początek singapurskiego dnia serwowana jest porcja witamin w postaci owoców.
Zestaw śniadaniowy obejmuje owoce, pieczywo, wodę, sok oraz kawę latte.
Danie główne składało się z zestawu wędlin, serów, a także tostów z jajkiem sadzonym. Później serwowana była także bardzo dobra czekolada, a na deser jogurt z tropikalnych owoców.
Materiał powstał we współpracy z linią Singapore Airlines oraz Singapore Tourism Board (STB).
The article was created in cooperation with Singapore Airlines and Singapore STB.
A380 o rejestracji 9V-SKS posiada konfigurację pokładu, w której klasa biznes zajmuje cały górny pokład. Łącznie znajduje się tam 86 foteli. Podczas naszego rejsy tylko dwa z nich są wolne, więc wypełnienie (LF) klasy biznes wynosi ponad 97 proc.
Obsługa pasażerów klasy biznes Singapore Airlines jest bardzo zindywidualizowana. Zaraz po zajęciu swojego miejsca (w naszym przypadku 92F) każdy z pasażerów otrzymuje powitalnego drinka. Do wyboru są woda, soki, szampan Prelude "Grands Crus" od Taittinger oraz singapurski gin sling, a także menu z daniami i winami serwowanymi na pokładzie.
Jeszcze przed startem personel pokładowy przewoźnika zbiera zamówienia na dania i napoje, jakie pasażerowie chcą otrzymać w trakcie lotu, przez co serwis pokładowy jest idealnie zaplanowany i bardzo sprawny.
Posiłek podczas lotów odlatujących z Frankfurtu oparty jest na połączeniu świeżej kuchni azjatyckiej z akcentami europejskimi. Specjalnie dobrane napoje najwyższej jakości i wielokrotnie nagradzane gatunki wina stanowią uzupełnienie dla posiłku. Zastawę w klasie biznes stanowią oczywiście metalowe sztućce oraz porcelanowe naczynia.
Podczas lotów międzykontynentalnych pasażerom klasy biznes podawane są dwa posiłki wysokiej jakości. Główne danie obejmuje przystawki, zupę, danie główne (dwa warianty), sery, desery oraz świeże owoce. Posiłkom zawsze towarzyszy szeroki wybór pieczywa.
Podróżując klasą biznes można skorzystać z opcji "Book the Cook", czyli zamówienia dania od znanych kucharzy świata według własnego uznania do 24 godzin przed planowanym odlotem. Mamy wybór z ponad 60 dań, a do wyboru mamy przepisy m.in. od samego Gordona Ramsaya.
Pierwszą zaserwowaną przystawką na pokładzie jest wyśmienity kurczak satay. Satay to narodowe danie Indonezji, które popularne jest także w Brunei, Malezji, Tajlandii oraz Singapurze.
Kolejną przystawką jest szynka parmeńska z lekkimi dodatkami sera i warzyw.
Danie główne to tajski makaron z wołowiną, grzybami i dodatkiem warzyw.
Na deser: lody Häagen-Dazs o smaku truskawkowym. Oprócz lodów na pokładzie serwowane były także ciasta czekoladowe.
Kawy espresso i cappuccino parzone na pokładzie, jak również bogaty zestaw azjatyckich herbat, są podawane podczas całego lotu.
Po pierwszym serwisie zmianie ulega oświetlenie LED i następuje pokładowa noc, czyli czas na relaks. Do dyspozycji mamy bogaty system rozrywki pokładowej KrisWorld.
Pasażerowie, którzy chcą się wyspać, mogą zamienić fotel w płaskie, przestronne i zapewniające dobry sen łóżko.
Podczas lotu dostępna jest także cała gama przekąsek i słodyczy. Sekcja klasy biznes samolotów Airbus A380 posiada osobny bufet z przekąskami, znajdujący się w środkowej części pokładu. Pasażerowie klasy biznes znajdą w nim małe przekąski, alkohole, wodę, naturalne soki, napoje gazowane oraz owoce.
3 godziny przed lądowaniem rozpoczyna się serwis śniadaniowy. Na dobry początek singapurskiego dnia serwowana jest porcja witamin w postaci owoców.
Zestaw śniadaniowy obejmuje owoce, pieczywo, wodę, sok oraz kawę latte.
Danie główne składało się z zestawu wędlin, serów, a także tostów z jajkiem sadzonym. Później serwowana była także bardzo dobra czekolada, a na deser jogurt z tropikalnych owoców.
Podsumowanie
Prawie 12 godzin spędzonych w klasie biznes Singapore Airlines pozostawia wyśmienite wrażenie, jak przystało na 5-gwiazdkową linię lotniczą, która uplasowała się na 3. miejscu na świecie po Cathay Pacific i Qatar Airways. Mimo, że branża lotnicza boryka się z problemami finansowymi oraz dużą konkurencją ze strony arabskich linii, to
produkt Singapore pozostaje nadal w światowej czołówce.
Większy komfort na tej trasie niewątpliwie zapewnia także Airbus A380, który ma najszerszą kabinę w swojej klasie. Ponadto SuperJumbo jest bardzo cichy, przez co w klasie biznes każdy z pasażerów może wyśmienicie odpocząć.
Na dużą pochwałę zasługuje także urodziwy, miły, uśmiechnięty oraz bardzo pomocny personel pokładowy, który indywidualnie podchodzi do każdego z pasażerów. Dzięki temu w pełni można poczuć hasło singapurskiego przewoźnika "A Great Way to Fly".
Pasażerowie podróżujący Singapore Airlines i Silk Air, nie tylko w klasie biznes, a przesiadający się lub kończący podróż na lotnisku w Singapurze, mogą liczyć także na szereg udogodnień i atrakcji przygotowanych we współpracy z Changi Airport i Your Singapore.
Artykuł/Fot. Piotr Bożyk, Paulina Frącz
Większy komfort na tej trasie niewątpliwie zapewnia także Airbus A380, który ma najszerszą kabinę w swojej klasie. Ponadto SuperJumbo jest bardzo cichy, przez co w klasie biznes każdy z pasażerów może wyśmienicie odpocząć.
Na dużą pochwałę zasługuje także urodziwy, miły, uśmiechnięty oraz bardzo pomocny personel pokładowy, który indywidualnie podchodzi do każdego z pasażerów. Dzięki temu w pełni można poczuć hasło singapurskiego przewoźnika "A Great Way to Fly".
Pasażerowie podróżujący Singapore Airlines i Silk Air, nie tylko w klasie biznes, a przesiadający się lub kończący podróż na lotnisku w Singapurze, mogą liczyć także na szereg udogodnień i atrakcji przygotowanych we współpracy z Changi Airport i Your Singapore.
Artykuł/Fot. Piotr Bożyk, Paulina Frącz
Materiał powstał we współpracy z linią Singapore Airlines oraz Singapore Tourism Board (STB).
The article was created in cooperation with Singapore Airlines and Singapore STB.