Oblatywacz: Airbusem A380 Lufthansy w klasie ekonomicznej

13 sierpnia 2017 12:30
17 komentarzy

Lufthansa w klasie ekonomicznej na lotach międzykontynentalnych zasługuje na bardzo dobrą ocenę. Ergonomiczne fotele, dobre jedzenie, profesjonalny serwis i przemyślany design kabiny samolotu to mocne strony przewoźnika.

Reklama
W kolejnym "Oblatywaczu" oceniamy produkt Lufthansy na trasie z Frankfurtu do Nowego Jorku-JFK na pokładzie największego pasażerskiego samolotu świata, airbusa A380-800. Lot o numerze LH400 rozkładowo startuje o godzinie 11:00, by po 8,5 godz. lotu wylądować o godzinie 13:30 czasu lokalnego na nowojorskim lotnisku. Lufthansa ma w swojej ofercie również popołudniowy lot na tej trasie o numerze LH404, który staruje o godzinie 17:10, jednak ten rejs jest obsługiwany samolotem boeing 747-8I.

Lufthansa - siła niemieckiej marki

Lufthansa powstała w 1926 r., choć po przegranej przez Rzeszę drugiej wojnie światowej została zamknięta. W 1953 r. powstała nowa zachodnioniemiecka linia Luftag, która w 1954 r. wykupiła prawa do przedwojennej marki, a w 1955 r. rozpoczęła loty już jako nowa Lufthansa. Siedziba linii znalazła się w Kolonii, ale główną bazą stało się lotnisko we Frankfurcie, a potem także w Monachium (Terminal 2 tego lotniska był jednym z pierwszych w Europie częściowo należących do linii lotniczej). Do 1989 r. Lufthansa nie mogła latać do Berlina, ale za to już od 1960 r. oferowała loty transatlantyckie.


W 1970 r. Lufthansa została jednym z pierwszych na świecie użytkowników boeingów 747, a w 1983 r. - airbusów A310. Przewoźnik potem był także jednym z pierwszych użytkowników airbusów A380 (od 2010 r.), a pierwszym - pasażerskich boeingów 747-8I (od 2012 r.). Od 28 października 1990 r. linia lata do Berlina. Stolica Niemiec nie jest jednak prawdziwym hubem przewoźnika - Lufthansa obsługuje stamtąd jedynie loty krótko- i średniodystansowe. Może się to częściowo zmienić po otwarciu nowego berlińskiego portu lotniczego.

Niemiecka grupa bardzo szybko postawiła na rozwój poprzez współpracę z innymi firmami. W 1987 r. razem z kilkoma największymi konkurentami założyła firmę Amadeus, pierwszego globalnego agenta sprzedaży. W 1997 r. wystartował założony m.in. przez Lufthansę pierwszy sojusz lotniczy, Star Alliance. W 2005 r. niemiecka linia kupiła szwajcarskiego Swissa, w 2009 r. - Austrian Airlines. W 2009 r. Lufthansa kupiła również 45 proc. akcji Brussels Airlines z prawem pierwokupu reszty, z którego skorzystała w 2016 r. - od tego roku ma 100 proc. akcji belgijskiej linii.

Lufthansa - informacje praktyczne

Oferta: Niemiecki linie lotnicze z głównymi bazami we Frankfurcie i Monachium. Najpopularniejsze trasy to połączenia krajowe do Berlina-Tegel i Hamburga, europejskie do Londynu-Heathrow i Barcelony oraz dalekodystansowe do Szanghaju, Nowego Jorku-JFK i Los Angeles. Do Lufthansy należą linie Lufthansa CityLine i Air Dolomiti, a do Lufthansa Group - Austrian Airlines, Eurowings, Swiss i Brussels Airlines. Wszystkie spółki są członkami Star Alliance i programu lojalnościowego Miles&More.
Flota: We flocie samej Lufthansy, bez spółek zależnych, jest obecnie 265 samolotów pasażerskich. Flota składa się z: 166 airbusów z rodziny A320 (w tym jak dotąd pięciu airbusów A320neo - redakcja Pasazer.com uczestniczyła w odbiorze pierwszego), 19 airbusów A330, 31 airbusów A340, trzech airbusów A350, 14 airbusów A380 i 32 boeingów 747. Przewoźnik oczekuje na dostawę jeszcze 96 airbusów z rodziny A320neo w wariantach A320neo i A321neo, kolejnych 22 airbusów A350 oraz 20 boeingów 777-9.
Odprawa: Darmowa na lotnisku (w tym samodzielnie), przez stronę internetową lub aplikację mobilną. Odprawa online uruchamiana 23 godziny przed wylotem.
Bagaż:
- rejestrowany: W klasie ekonomicznej na trasach dalekodystansowych niezależnie od taryfy do 23 kg za darmo.
- podręczny: Jedna sztuka o standardowych wymiarach i wadze do 8 kg, darmowa niezależnie od taryfy.
Układ siedzeń: W airbusach A380 w klasie ekonomicznej na dolnym pokładzie 3-4-3, na górnym 2-4-2. Rzędy 60-94 na dolnym pokładzie, 95-99 na górnym. W rzędzie 75 i 95 większa ilość miejsca na nogi.
Posiłki na pokładzie: Darmowy ciepły catering, jeden trzydaniowy ciepły posiłek z przystawką i deserem oraz darmowe przekąski. Nieograniczone darmowe napoje, w tym alkoholowe. Możliwość zamówienia posiłków specjalnych.
Rozrywka pokładowa: Płatne Wi-Fi, indywidualne ekrany przy każdym siedzeniu, brak gniazdek sieciowych, możliwość ładowania urządzeń mobilnych przez USB.
Wybór miejsca: Darmowy we wszystkich taryfach podczas odprawy lub płatny wcześniej.

W skład Lufthansa Group wchodzą jeszcze niskokosztowa linia Eurowings (po dość skomplikowanych przemianach organizacyjnych w 2015 r. przejęła wcześniejszą linię Germanwings) oraz Lufthansa Cargo. Koncern ma też oddziały zajmujące się m.in. utrzymaniem samolotów (Lufthansa Technik) i cateringiem (LSG Sky Chefs). Pod marką Lufthansa Regional latają dwie spółki, które w 100 proc. należą do Lufthansy: włoskie Air Dolomiti i Lufthansa CityLine. Koncern ma do tego po 50 proc. akcji w liniach cargo AeroLogic i tureckiej spółce SkyExpress, wcześniej był akcjonariuszem m.in. Luxaira i jetBlue. Sama Lufthansa od 1966 r. jest w pełni notowana na giełdzie.

Sama Lufthansa w 2016 r. przewiozła 62,4 mln pasażerów. Linia zanotowała 15,4 mld euro przychodów i 1,14 mld euro skorygowanego zysku EBIT.

Warto wspomnieć, że logo Lufthansy, uchodzące za jedno z najbardziej rozpoznawalnych na świecie, wraz z typografią zaprojektował już w 1918 r., a więc osiem lat przed powstaniem linii, Otto Firle. Zostało ono stworzone dla linii Deutsche Luft-Reederei i potem przejęte przez Lufthansę.

Rezerwacja i odprawa

Rezerwacja biletów na stronie Lufthansy jest prosta i czytelna. Na stronie głównej okno wyszukiwarki połączeń jest wyeksponowane, a dodatkowo od razu po wpisaniu miasta startu i docelowego wyświetla się poglądowy kalendarz z najniższymi cenami w kolejnych miesiącach.


Po przejściu do następnego kroku pasażerowie otrzymują czytelnie zaprezentowany wybór połączeń i taryf wraz z cenami. Minusem jest to, że Lufthansa nie podaje w tym miejscu tekstowo informacji o tym, co wchodzi w cenę biletu w poszczególnych taryfach. Można wprawdzie obejrzeć wideo promocyjne każdej z klas, ale aby szybko sprawdzić np. limit bagażowy, należy przejść na odpowiednią podstronę. To szczególnie kłopotliwe dla osób dokonujących rezerwacji na słabym łączu internetowym czy w miejscu publicznym, które nie mogą obejrzeć wideo.


W klasie ekonomicznej oferowane są dwie taryfy: Economy Basic i Economy Basic Plus. Różnią się one głównie elastycznością i kosztami zmiany rezerwacji. Limity bagażowe oraz posiłki na pokładzie są takie same w obydwu. Na trasach dalekodystansowych Lufthansa nie sprzedaje biletów bez uwzględnionego bagażu rejestrowanego. W klasie ekonomicznej można nadać jedną sztukę bagażu rejestrowanego o wadze do 23 kg.

Podróżując w klasie ekonomicznej Lufthansy można odprawić się na lotnisku (od ok. dwóch godzin przed wylotem), przez internet lub aplikację mobilną (od 23 godzin przed wylotem, karty pokładowej nie trzeba drukować, wystarczą ją mieć na smartfonie) oraz na wielu lotniskach przy samoobsługowych stanowiskach. Wszystkie opcje odprawy są darmowe.

Podczas odprawy za darmo można wybrać miejsce. Aby zarezerwować określone miejsce wcześniej, trzeba zapłacić 25 euro. Z opłaty tej zwolnieni są pasażerowie ze statusem co najmniej złotym w programie lojalnościowym linii oraz z bilety w taryfie X. Miejsca z większą ilością przestrzeni na nogi kosztują 50-100 euro.

Naszą podróż do Nowego Jorku w klasie ekonomicznej airbusa A380, największego pasażerskiego samolotu świata, rozpoczynaliśmy w Krakowie, skąd do Frankfurtu dolecieliśmy lotem Lufthansy LH1371. Dlatego nie testowaliśmy odprawy i kontroli bezpieczeństwa w terminalu we Frankfurcie.


Po wylądowaniu we Frankfurcie zostaliśmy przetransportowani autobusami do pirsu A terminala 1. Część lotów międzykontynentalnych odlatuje jednak z pirsu C tego terminala. Dostać się tam można za pomocą lotniskowej kolei Sky Line, z której rozciągał się widok na płytę postojową. Dotarcie do pirsu C wymagało przejścia przez ogólnodostępną część terminala, a tym samym wymuszą ponowną kontrolę bezpieczeństwa. To negatywnie wpływa na komfort pasażerów. Dotarcie do bramki wymagało przejścia przez ogólnie dostępną część terminalu, co wiązało się z kolejną kontrolą bezpieczeństwa, a to niewątpliwie obniża komfort przesiadki. Większość rejsów dalekodystansowych Lufthansa odprawia jednak z pirsu B, do którego można przedostać się podziemnym tunelem bez ponownej kontroli bezpieczeństwa z pirsu A, lub bramek Z, które są na osobnym poziomie pirsu A.


Niewielki pirs C, łączący terminal 1 z terminalem 2, nie jest przyjazny dla pasażerów - jest ciasny, ma niewielką ofertę handlowo-gastronomiczną i prosty wystrój.


Oferta pirsów A (Z) i B jest znacznie bogatsza - na lot czeka się tam przyjemniej. Przedpołudniowy rejs do Nowego Jorku zwykle jest jednak odprawiany z pirsu C.


Boarding do samolotu jest prowadzony z wykorzystaniem bramek automatycznych, przy których pasażerowie sami skanują karty pokładowe. To znacznie przyspiesza procedurę.


Przed samym wejściem na pokład, już w rękawie, ponownie sprawdzano pasażerom paszporty i karty pokładowe.

Na pokładzie

Wnętrze dwupoziomowego airbusa A380 jest wysokie i przestronne, co minimalizuje odczucia klaustrofobiczne. Klasa ekonomiczna zajmuje niemal cały dolny pokład (z wyjątkiem przedniej sekcji, gdzie znajduje się klasa premium), gdzie mieszczą się rzędy 60-94, oraz ostatnią część górnego pokładu (rzędy 95-99). Układ foteli w klasie ekonomicznej na dolnym pokładzie to 3-4-3 (na górnym: 2-4-2). Łącznie w klasie ekonomicznej jest 371 miejsc. Łącznie na pokład wchodzi do 509 osób.


Znalezienie miejsca ułatwiają czytelne numery wyświetlone na ekranach indywidualnego systemu rozrywki pokładowej. Niewielka sekcja klasy ekonomicznej na górnym pokładzie, gdzie znajdują się zaledwie 35 miejsca, to bardzo kameralna część pokładu.


Szerokość foteli wynosi 46 cm, a odległość między rzędami to prawie 79 cm. Ilość miejsca na nogi pozwala na komfortową podróż osobom o przeciętnej posturze. Każdy pasażer może wnieść na pokład jedną walizkę do 8 kilogramów o standardowych wymiarach. Wszystkie przedmioty osobiste, takie jak laptopy, książki czy aparaty, powinny się w niej mieścić.


Fotele są wygodne i zaprojektowane z zachowaniem zasad ergonomii. Są obszyte materiałem w różnych odcieniach korporacyjnego granatu. Wygląd kabiny projektowało londyńskie biuro PriestmanGoode.


Zagłówki mają regulowaną wysokość, a ich boki można dostosować według sowich potrzeb, co jest znacznym udogodnieniem dla pasażerów, którzy chcą się przespać. Faktura i rodzaj materiału z których wykonano obicia foteli są przyjemne w dotyku i ładnie wyglądają. Kolorystyka wnętrza jest stonowana, a połączenie szarości z barwami przewoźnika (granatowy i żółty) dodaje elegancji.


Każdy pasażer otrzymuje koc i poduszkę. Koc jest bardzo cienki i przy mocno chłodzącej klimatyzacji nie zapewnia odpowiedniego komfortu. Pasażerowie nie otrzymują kosmetyków podróżnych.


Pasażerowie w klasie ekonomicznej mają dostęp do indywidualnego systemu rozrywki pokładowej eX2 produkowanego przez firmę Panasonic. Do wyboru jest ponad 100 pozycji filmowych, 200 programów telewizyjnych, a także dostęp do muzyki i audiobooków. Ekrany są dotykowe, ale mało wrażliwe. Przy fotelach klasy ekonomicznej nie ma kontaktów, istnieje jedynie możliwość ładowania baterii urządzeń mobilnych przez USB.

W airbusie A380 Lufthansy jest dostępna płatna sieć Wi-Fi. Za godzinę połączenia z systemem FlyNet należy zapłacić 9 euro lub 10 dolarów, za cztery godziny - 14 euro lub 15,50 dolarów. Pakiet na 24 godziny kosztuje 17 euro lub 19 dolarów i umożliwia korzystanie z pokładowego internetu w więcej niż jednym samolocie w przypadku podróży z przesiadką.

Praktyczną funkcją jest możliwość zaznaczenia za pośrednictwem osobistego ekranu tego, czy chcemy, aby nas obudzono na posiłek, zakupy wolnocłowe lub podczas obu serwisów. Jest to szczególnie przydatne podczas nocnych lotów, gdzie zaraz po starcie możemy zasnąć, nie martwiąc się o to, że ominie nas posiłek. Większość linii oferuje budzenie na posiłek jedynie w klasie biznes.


Kolejną ciekawą opcją jest możliwość podglądu obrazu z trzech kamer zainstalowanych na: dziobie, brzuchu i stateczniku pionowym samolotu.


Praktycznym rozwiązaniem jest też uchwyt na kubki, z którego możemy korzystać bez konieczności rozkładania stolika. Personel pokładowy już po skończeniu głównego serwisu kilkakrotnie przechodził po kabinie oferując napoje do wyboru. Pasażerowie mają do wyboru podstawowe napoje alkoholowe i bezalkoholowe bez ograniczeń.

Podczas lotu serwowany jest jeden ciepły posiłek. My zamówiliśmy już podczas rezerwacji posiłek specjalny o nazwie "zdrowy i lekki". Oznaczało to porcję ryżu z warzywami na parze, sałatkę owocową oraz sałatkę warzywne. Jedzenie było smaczne, a porcja była wystarczająca duża. Metalowe sztućce i miseczki wykonane z dobrej jakości plastiku podnosiły komfort jedzenia. Podczas całego lotu pasażerowie mogą poprosić o darmowe przekąski.

Przed lądowaniem została podana jeszcze ciepła przekąska.


Lot przebiegł spokojnie i bez większych turbulencji. Bezchmurne niebo pozwoliło na podziwianie Grenlandii oraz dwóch z czterech silników Rolls-Royce'a Trent 900.

Podczas lotu w kabinie jest bardzo cicho. Airbus A380 jest pod tym względem najlepszym samolotem. Tak dobre wyciszenie było możliwe m.in. dzięki zastosowaniu grubszej warstwy izolacyjnej pomiędzy kadłubem a wnętrzem samolotu oraz zastosowaniem systemu wymiany powietrza opartego na niskich prędkościach nadmuchu.

Lot Lufthansy na tej trasie jest bardzo popularny i w klasie ekonomicznej było tylko kilka wolnych miejsc.

Lufthansę na lotach międzykontynentalnych należy ocenić bardzo wysoko. Personel był uprzejmy i profesjonalnie przygotowany. Niewątpliwym atutem lotu LH400 w letniej siatce połączeń Lufthansy jest airbus A380, który jest bardzo cichy i komfortowy, a jego kabina utrzymana jest w nienagannym stanie. Zaletą Lufthansy jest też nienaganny, profesjonalny serwis oraz doskonały design kabiny. Minusem jest brak gniazdek sieciowych przy fotelach.

fot. Robert Gancarczyk

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_99f61 2017-11-05 19:34   
gość_99f61 - Profil gość_99f61
Lufthansa to chyba jedna z ostatnich linii majaca tak szczodry serwis: na locie krajowym TXL - MUC sa napoje cieple, zimne, a pozatym wina, piwo...na niespelna godzinny krajowy lot to mega!
Na lotach w first, jeden z najlepszych serwisow jakie spotkalem. Natomiast business jest na swoim poziomie i ofercie raczej przecietny. Ale generalnie to obecnie razem z LX/OS to najlepsze linie europejskie.
mmsyd 2017-08-26 10:35   
mmsyd - Profil mmsyd
31 cali miedzy rzedami na trasie miedzykontynentalnej? Jakas linia oferuje mniej?
gość_12443 2017-08-17 15:07   
gość_12443 - Profil gość_12443
Polecam małą kabinę economy na górnym pokładzie (w niektórych konfiguracjach). Leci się super komfortowo. W pierwszym rzędzie dowolnie dużo miejsca na nogi.

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy