Oblatywacz: Klasa biznes w Aegean Airlines

Marek Stus - Profil Marek Stus
14 listopada 2015 10:49
6 komentarzy
Najlepszy przewoźnik regionalny w Europie zdecydowanie wyróżnia się na plus wśród konkurentów. W kolejnym Oblatywaczu zapraszamy na pokład greckich linii Aegean Airlines, którymi podróżujemy w klasie biznes z Warszawy do Aten.
Reklama

Bezpośrednie rejsy między Warszawą i Atenami są realizowane obecnie codziennie z wyjątkiem sobót. W sezonie zimowym lot A3 860 z greckiej stolicy startuje o 8:25 i przybywa na lotnisko Chopina o 10:00, aby o 10:45 jako rejs A3 861 wyruszyć w drogę powrotną. Lądowanie w Grecji przewidziane jest o 14:15.

W okresie wiosenno-letnim zamiast lotów porannych w niektóre dni oferowane są połączenia popołudniowe lub wieczorne, które umożliwiają wygodny powrót do Polski z greckich wysp (z przesiadką w Atenach).

Aegean Airlines - najlepsze linie regionalne w Europie

Aegean Airlines (IATA: A3, ICAO: AEE) to greckie linie lotnicze założone jako Aegean Aviation w 1987 r. Po przejęciu w 2012 roku Olympic Air zostały głównym przewoźnikiem lotniczym w Grecji. Oferują połączenia krajowe i międzynarodowe ze swoich dwóch głównych baz w Atenach i Salonikach, a sezonowo także z kilku innych lotnisk zlokalizowanych na greckich wyspach (m.in. Krecie, Kos, Rodos). Po upadku Cyprus Airways w 2015 r. Aegean Airlines uruchomiły dodatkową bazę na lotnisku w Larnace. Od 2012 r. linie są członkiem sojuszu Star Aliance.

W ubiegłym roku z usług greckiego przewoźnika skorzystało ponad 10,1 mln podróżnych, a jego zysk netto przekroczył 80 mln euro.

Od kilku lat Aegean Airlines są regularnie nagradzane za wysoką jakość oferowanego serwisu, w tym szczycą się prestiżowym tytułem najlepszej linii regionalnej w Europie (oraz trzeciej na świecie) przyznawanym przez SkyTrax.


W siatce połączeń Aegean Airlines znajdują się obecnie połączenia do ponad 70 miast w Grecji, Europie oraz na Bliskim Wschodzie. Większość lotów krajowych oraz niektóre trasy regionalne linie obsługują pod marką Olympic Air. W odpowiedzi na potrzeby ruchu turystycznego co roku w sezonie letnim przewoźnik uruchamia wiele dodatkowych połączeń regularnych z greckich wysp do Europy, a ponadto obsługuje rejsy czarterowe dla biur podróży.

Od 2013 r. Aegean Airlines są obecne na lotnisku Chopina w Warszawie, zaś w sezonie letnim 2016 r. zamierzają latać także z Aten do Krakowa.

Flota greckich linii składa się z 44 samolotów z rodziny airbus A320 (A319, A320 i A321) oraz 14 samolotów bombardier Dash w wersjach 8-100 i Q400 należących do zależnych od nich Olympic Air. W najbliższym czasie Aegean Airlines spodziewają się dostawy czterech kolejnych airbusów A320.

Odprawa i boarding

Aegean Airlines oferują możliwość dokonania odprawy przez internet na 48 godzin przed planowanym lotem. W tym celu można skorzystać z serwisu dostępnego na stronie przewoźnika lub w aplikacji mobilnej. Na warszawskim lotnisku można także odprawić się w kioskach samoobsługowych ustawionych w głównym holu terminala.

W przypadku konieczności nadania bagażu rejestrowanego dostępne są oczywiście tradycyjne stanowiska check-in - jedno z nich przeznaczone jest dla pasażerów klasy biznes oraz posiadaczy kart Star Alliance Gold podróżującym klasą ekonomiczną.

W klasie biznes podróżni mogą nadać dwa bagaże o wadze do 32 kg każdy oraz zabrać na pokład dwie sztuki bagażu podręcznego o łącznej wadze nieprzekraczającej 13 kg. Dla pasażerów klasy ekonomicznej limity są odpwiednio mniejsze, a w najtańszych taryfach GoLight przewóz bagażu rejstrowanego jest możliwy za dodatkową opłatą w wysokości 20 euro.

Ponieważ przed lotem do Aten odprawiłem się wcześniej w aplikacji mobilnej, po dotarciu na lotnisko skierowałem się od razu do kontroli bezpieczeństwa (używając priorytetowego przejścia Gold Track), a następnie do salonu biznesowego "Polonez" Polskich Linii Lotniczych LOT. Aegean Airlines korzystają z niego w Warszawie podobnie jak inni przewoźnicy należący do sojuszu Star Alliance.

Pasażerowie lecący do Aten w klasie biznes mogą (za okazaniem karty pokładowej) wypocząć w części ogólnodostępnej salonu, natomiast podróżni posiadający status Star Aliance Gold skorzystać z udogodnień wydzielonego wewnątrz Poloneza "Elite Club".


Boarding rozpoczął się 25 minut przed planowaną godziną odlotu. Obsługujący rejs Airbus A320 zaparkował przy rękawie. Dzięki temu pasażerowie klasy biznes oraz statusowi mogli albo skorzystać z pierwszeństwa wejścia na pokład albo zgłosić się do bramki w dogodnym dla siebie momencie bez konieczności oczekiwania w dość długiej kolejce.

Mimo niemal pełnego obłożenia rejsu w klasie ekonomicznej boarding przebiegał bardzo sprawnie. Gdy pojawiłem się w samolocie przywitała mnie szefowa pokładu i zaproponowała sok pomarańczowy lub kieliszek wina. Poinformowała mnie także, że będę jednym pasażerem w kabinie biznesowej, więc mogę wybrać sobie dowolne miejsce.

Kabina

Airbus A320 w konfiguracji używanej przez Aegean Airlines może zabrać na pokład do 174 pasażerów. W klasie biznes nie ma osobnych, szerszych foteli, w związku z tym rozmiar kabiny premium jest uzależniony, podobnie jak u zdecydowanej większości przewoźników europejskich, od bieżącego zapotrzebiowania i regulowany za pomocą przesuwanej kurtyny.

W przypadku rejsu do Aten w kabinie biznesowej były dostępne dwa pierwsze rzędy foteli. Środkowe miejsce pozostaje zawsze wolne i zapewnia pasażerom dodatkową przestrzeń, m.in. dzięki składanemu stolikowi. Zaletą jest ponadto możliwość regulacji szerokości foteli dzięki mechanizmowi umieszczonemu w oparciach. Przy siedzeniach nie ma niestety gniazdek elektrycznych czy portów USB, brakuje także indywidualnego systemu rozrywki.

Serwis

W trakcie nieco ponad dwugodzinnego lotu do greckiej stolicy Aegean Airlines oferują w klasie biznes pełny posiłek - w tym przypadku lunch. Zaraz po osiągnięciu wyskości przelotowej otrzymałem ciepły ręcznik odświeżający, menu oraz kieliszek świetnego greckiego wina Orthi Petra (do wyboru poza kilkoma gatunkami win były mocniejsze alkohole, soki, woda mineralna, napoje gazowane).

Wkrótce potem szefowa pokładu podała mi przystawkę - wędzonego pstrąga z sałatką ze szparagów, zielonej cebuli i chrzanu. Sałatce towarzyszyły greckie sery feta i kasseri oraz świeże pieczywo.


Jako danie główne wybrałem (z dwóch dostępnych opcji w menu) pieczeń z polędwicy cielęcej w sosie śliwkowym serwowaną z młodymi ziemniakami z kardamonem.


Po lunchu przyszedł czas na deser, na który składało się kilka tradycyjnych greckich przysmaków. Zaserwowano mi także filiżankę cappucino przygotowaną w dostępnym na pokładzie ekspresie do kawy.


Posiłek podany na pokładzie był nie tylko obfity, ale i bardzo smaczny. Jedzenie było świeże i świetnie przyrządzone. Na szczególną uwagę zasługuje umiejętna promocja rodzimych tradycji kulinarnych - do przygotowania potraw wykorzystano wiele typowych składników używanych na co dzień w greckiej kuchni.

Po posiłku pozostałą część lotu spędziłem na sympatycznej rozmowie o podróżach i Grecji z szefową pokładu. Miałem także okazję skosztować kilku znakomitych likierów z różnych części Grecji, którymi mnie poczęstowała. Dzięki temu czas upłynął wyjątkowo szybko i w doskonałej atmosferze.

W czasie zniżania do lądowania na lotnisku im. Elefteriosa Wenizelosa mogłem podziwiać rozległą panoramę Aten.


Po punktualnym przybyciu do celu samolot zatrzymał się na stanowisku oddalonym od terminala. Nie stanowiło to problemu, gdyż pod schodami czekała na mnie limuzyna, którą błyskawicznie dotarłem do strefy przylotów.

Ocena


Aegean Airlines oferują w klasie biznes jeden z najlepszych produktów pośród przewoźników europejskich. Załoga jest gościnna i potrafi stworzyć na pokładzie sympatyczną atmosferę, a serwis w czasie lotu zasługuje na uznanie. Profesjonalne jest także centrum obsługa klienta, z którym kilkakrotnie (telefonicznie i na lotnisku w Atenach) miałem okazję kontaktować się w sprawach związanych z rezerwacjami.

Pod względem serwowanego na pokładzie cateringu Aegean Airlines zdecydowanie biją na głowę większość europejskiej konkurencji. Jedzenie jest smaczne i w udany sposób promuje grecką kuchnię. Dzięki temu mimo braku osobnej kabiny biznesowej (szerszych foteli) podróż greckim przewoźnikiem jest wygodna i przyjemna.

fot. Marek Stus, Aegean Airlines
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_e53ab 2015-11-16 18:40   
gość_e53ab - Profil gość_e53ab
Moim zdaniem LH ma lepszy produkt w klasie C na rejsach powyżej 2 godzin - ciepłe posiłku na głowę biją te w A3. Na lotacvh regionalnych do 2 godzin, nie wiem - tak krótkim lotem A3 nie leciałem, sądzę, że jednak będzie porównywalny do tego w LH - zimny posiłek 'wyższej kategorii'
gość_a30ab 2015-11-16 09:20   
gość_a30ab - Profil gość_a30ab
Leciałem kilkanaście razy A3 i potwierdzam, że Grecy oferują zdecydowanie najlepszy produkt w klasie podróży krótkie i średniodystansowych, LO, LH i inni powinni czerpać właśnie takie wzorce. A do tego bardzo atrakcyjne ceny biletów oraz taryfy OW. Jak dla mnie ideał linii lotniczej :)
gość_9d654 2015-11-14 22:02   
gość_9d654 - Profil gość_9d654
Huh, wyglada fajnie - na poziomie TK, tylko ze TK ma 'prawdziwy' C (2 + 2) na niektorych samolotach...
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama