Oblatywacz: Wizz Airem na wakacje

10 lipca 2021 15:48
W kolejnym "Oblatywaczu" sprawdzamy jak zmieniło się podróżowanie w tegorocznym sezonie turystycznym. Postępujący w całej Europie program szczepień na covid-19 otworzył bowiem na nowo możliwość w miarę swobodnego przemieszczania się po naszym kontynencie.
Reklama
W zagraniczną podróż udajemy się na pokładzie Wizz Aira. Z bogatej oferty połączeń typowo wakacyjnych węgierskiego przewoźnika wybraliśmy lot z Gdańska do Burgas. Wizyta w Bułgarii pozwala na sprawdzenie zasad wjazdu do kraju spoza strefy Schengen, a dogodny rozkład lotów daje możliwość spędzenia na czarnomorskiej riwierze nie tylko dłuższego urlopu, ale również kilku około weekendowych dni.

Wyloty z Gdańska do Burgas odbywają się w czwartki i niedziele. Czwartkowe rejsy W6 1643 starują o 6:15 rano, aby dotrzeć do Bułgarii o 9:40. Z kolei niedzielne powroty lotem W6 1644 zaplanowano na 16:20, a w drugiej połowie lipca godzina ta zmieni się na 15:05. Podróż zajmuje około dwóch godzin i w zależności od dnia jest realizowana samolotami airbus A320 lub A321. Nie licząc Gdańska Wizz Air lata w tym sezonie do Bułgarii także z Katowic, Lublina, Poznania, Warszawy i Wrocławia.

Na lotnisku już prawie po staremu

Terminal gdańskiego lotniska w godzinach wczesnoporannych nie przypominał już wymarłego miasta sprzed kilku tygodni z pustymi halami i garstką podróżnych. Było dość tłoczno, a na tablicy odlotów wyświetlało się sporo rejsów różnych linii. Na terenie lotniska nadal obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa za pomocą maseczek, dostępne są również dozowniki z płynem odkażającym i tablice przypominające o konieczności zachowywania dystansu. W obawie przed ewentualnymi kolejkami przybyliśmy prawie 1,5 godziny przed planowanym odlotem, ale okazało się to zupełnie niepotrzebne. Przejście wszystkich procedur zajęło nam zaledwie kwadrans.


Pasażerowie podróżujący Wizz Airem z mobilną kartą pokładową i bez bagażu rejestrowanego od razu mogą kierować się do kontroli bezpieczeństwa. W przeciwieństwie do wielu innych przewoźników, którzy w związku z pandemią ograniczyli lub wyłączyli opcję samodzielnej odprawy pasażerów w przypadku lotów zagranicznych, węgierska linii cały czas umożliwia generowanie kart pokładowych przez internet. Na lotnisku dostępne są oczywiście także tradycyjne stanowiska check-in, lecz warto pamiętać, że w zależności od wykupionej taryfy skorzystanie z tej formy odprawy może wiązać się z dodatkowymi opłatami. Na wszystkich rejsach Wizz Aira obowiązuje dotychczasowa polityka bagażowa, a więc w cenie biletu może być wliczony mały lub duży bagaż podręczny oraz bagaż rejestrowany. Wyboru najbardziej dogodnej opcji można dokonać już w trakcie rezerwacji lub w dowolnym momencie potem.


W przypadku lotu do Bułgarii po przejściu kontroli bezpieczeństwa czeka nas jeszcze kontrola paszportowa. Okazało się, że w tym dniu był to jedyny rejs poza Schengen startujący rano z Gdańska, więc wszystko przebiegało błyskawicznie. Część terminala obsługująca takie połączenia jest zlokalizowana w bocznym skrzydle hali odlotów. Na lotnisku czynne są prawie wszystkie sklepy i kawiarnie, a dla podróżujących Wizz Airem posiadaczy odpowiednich kart, np. Priority Pass, od godz. 5 otwarty jest również Executive Lounge (zlokalizowany w części Schengen).


Boarding z kontrolą dokumentów "covidowych"

Wejście na pokład samolotu odbywa się według "przedpandemicznego" schematu. W pierwszy kolejności zapraszani są pasażerowie, którzy mają karty pokładowe z oznaczeniem priority, a następnie wszyscy pozostali. W przypadku lotów Wizz Aira to właśnie przy bramkach sprawdzane są także dokumenty "covidowe" wymagane do odbycia podróży do danego kraju. Obok karty pokładowej i dokumentu tożsamości (paszportu lub dowodu osobistego) trzeba więc okazać certyfikat zaszczepienia (wystarczy w wersji mobilnej) lub zaświadczenia potwierdzające negatywny wynik testu na koronawirusa albo status ozdrowieńca. Trzeba pamiętać, że zasady wjazdu do poszczególnych krajów różnią się między sobą i mogą dynamicznie zmieniać się w trakcie bieżącego sezonu wakacyjnego. Z tego względu planując jakiekolwiek podróże zawsze należy je śledzić na bieżąco i weryfikować bezpośrednio przed lotem. Pozwoli to na uniknięcie przykrych zaskoczeń.


Witamy w Bułgarii!

Lot z Gdańska do Burgas przebiegał bez żadnych zakłóceń. Jego trasa wiodła nad terytorium Polski, Ukrainy i Rumunii. W trakcie podróży załoga oferowała możliwość skorzystania z płatnej oferty WIZZ Café z wyborem kanapek, napojów i różnych przekąsek, a także zrobienia zakupów w sklepiku pokładowym (dostępne są m.in. perfumy, kosmetyki, lotnicze gadżety). Podobnie jak na lotnisku również przez cały czas przebywania w samolocie należy nosić maski. Wyjątkiem jest moment spożywania posiłku.


Po wylądowaniu kilkanaście minut przed czasem rozkładowym na lotnisku w Burgas pasażerowie zostali przewiezieni autobusami do terminalu, w którym należy przejść przez kontrolę sanitarno-paszportową. Mimo sporej kolejki (w tym samym czasie przyleciały dwa inne samoloty) wszystko ponownie odbyło się sprawnie i bezproblemowo. W pierwszej kolejności podchodzimy do stanowiska, przy którym trzeba okazać dokumenty uprawniające do wjazdu (są one sprawdzane manualnie, a więc bez skanowania np. certyfikatów szczepień), a następnie do okienek z pogranicznikami weryfikującymi paszporty i dowody osobiste. Po odebraniu ewentualnego bagażu rejestrowanego możemy swobodnie opuścić lotnisko.


Po przylocie do Burgas większość podróżnych udaje się od razu do jednego z licznych kurortów zlokalizowanych w okolicy. Słoneczny Brzeg, Nesebar czy Pomorie oferują wszystkie typowe nadmorskie atrakcje. Można tu przebierać w ofertach noclegów skrojonych na każdy gust i kieszeń, od luksusowych pięciogwiazdkowych resortów po skromne apartamenty wakacyjne. Wszędzie dostępne są piękne i czyste plaże, liczne bary i restauracje, sklepy, parki wodne itp. Będąc w okolicy warto zajrzeć również do Burgas - czwartego co do wielkości miasta w kraju ze starówką z przełomu 19. i 20 wieku oraz rozległym Ogrodem Morskim.


Lecąc na wakacje do Bułgarii można praktycznie zapomnieć o pandemii. Na ulicach nie widać żadnych restrykcji, a mimo że noszenie maseczek nadal jest obligatoryjne m.in. w środkach komunikacji publicznej, czy sklepach niemal nikt już tego obowiązku nie przestrzega. Bez zauważalnych ograniczeń dostępne są również wszystkie usługi hotelowe i inne rozrywki w nadmorskich kurortach.

Powrót do Polski z bułgarskich wakacji nie wiąże się dla osób w pełni zaszczepionych obecnie z żadnymi szczególnymi wymogami. Po przylocie do Gdańska ku naszemu zaskoczeniu kontrola paszportowa trwała dosłownie kilka sekund, a w jej trakcie jedynie dodatkowo zeskanowano kod certyfikatu szczepienia dostępny w aplikacji mObywatel. Dzięki temu opuszczenie lotniska zajęło nam mniej niż 5 minut.


Fot. M. Stus

Materiał powstał we współpracy z linią Wizz Air.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy