×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Lotnisko Ateny (ATH)


 5.8

/10

Athinai Arpt
Międzynarodowe lotnisko im. Elefteriosa Venizelosa w Atenach znajduje się w odległości 33 kilometrów na południowy - wschód od miasta. Port Lotniczy składa się z jednego terminalu.

  • Okazje z Polski na lotnisko Ateny (ATH)

Zarezerwuj hotel w pobliżu lotniska Ateny


Jak dojechać na lotnisko Ateny?


Samochodem:
Dojazd do lotniska zapewnia sześciopasmowa autostrada Attiki Odos, która łączy się z obwodnicą miasta Ateny. Można także bezpłatnie dojechać na lotnisko, korzystając z alei Lavriou i przez inne główne drogi. Jadąc z południowych regionów Aten lub z Pireusu można z łatwością dojechać na lotnisko, omijając opłaty drogowe, wzdłuż alei Possidonos lub alei Vouliagmenis, dalej aleją Varis-Koropoiou, a na końcu korzystając ze skrzyżowania autostrady Attiki Odos przy lotnisku. Kierowcy powinni pamiętać, iż parkowanie jest niedozwolone naprzeciwko głównego terminalu lotniska. Parkowanie do 20 minut jest bezpłatne na wszystkich parkingach lotniska. Samochody można wypożyczyć w sześciu wypożyczalniach znajdujących się w okolicy lotniska.

Kolej/Metro:
Do lotniska mozna dojechać bezpośrednio metrem linią nr 3 (niebieska - ATTIKO). Jest to najszybszy i najpewniejszy środek komunikacji pomiędzy lotniskiem a Atenami, o ile oczywiście pracownicy nie strajkują. Stacja początkowa metra znajduje się tuż obok lotniska, dojście jest bardzo dobrze oznaczone, składy kursują co 40 minut (warto obejrzeć, są to pojazdy dwusystemowe - do stacji Douk. Plakentias odbiór prądu następuje przez pantograf z linii nad torami, potem pociąg wjeżdża pod ziemię i zasilanie następuję z tzw. trzeciej szyny umieszczonej tuż obok torowiska). Linią ta dojedziemy do stacji Syntagma (połaczenie z linią metra nr 1 - ISAP) lub do końcowej Monastiraki (połaczenie z linią metra 2 - ATTIKO Metro). Czas przejazdu z Monastiraki do lotniska to około 45 minut, koszt 6 € od osoby dorosłej (warto sprawdzić bilety "zniżkowe" - np. wspólny dla dwóch osób to 10 €, dla trzech osób 15€, ulgowy osób do lat 18 lub powyżej 65 roku życia - 3 €). Bilety bez problemu można kupić w automatach na stacjach - przyjmują one oprócz bilonu także banknoty, obsługuje się je na dotykowym ekranie - język grecki lub angielski.

Autobusem:
Trzy publiczne linie autobusowe (E94, E95 i E96) obsługują wyłącznie lotnisko, łącząc je z Atenami oraz Pireusem. Centrum Aten jest łatwo dostępne, cena jednego biletu wynosi € 3,20 (ulgowy 1,60 €), jest on ważny na jeden przejazd z lotniska lub na lotnisko oraz na nieograniczoną liczbę przejazdów autobusami, metrem, tramwajami i trolejbusami do końca tego dnia. Dwie ekspresowe linie autobusowe obsługują lotnisko przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Linia E95 łączy lotnisko z placem Syntagma w centrum Aten, kursując co 25-35 minut. Linia E96 łączy lotnisko z placem Karaiskaki blisko portu w Pireusie i kursuje co 20-40 minut. Trzecia linia ekspresowa E94 kursuje między lotniskiem a przystankiem metra Ethniki Amyna od 6 rano do 23:20 co 16 - 30 minut.

Taxi:
Pasażerowie docierający na lotnisko taksówką mogą wyładować bagaże na poziomie odlotów, pasażerowie opuszczający lotnisko są proszeni o korzystanie z postoju taksówek przy drzwiach numer 3 na poziomie przylotów. Koszt przejazdu do centrum Aten to 50 - 70 € w zależności od pory dnia, dobrze jest korzystać z samochodów korporacji taksówkowych i ustalić cenę kursu przed rozpoczęciem jazdy - niestety, zdarzają się po dotarciu do celu próby wyłudzenia od cudzoziemców astronomicznych kwot (pomaga wtedy prośba o wezwanie policji - cena od razu spada w dół).

Wypożycz auto na lotnisku AtenyPołączenia z tego lotniskaZalety: Nowy terminal dla tanich linii bardzo miły, tylko trochę długo się idzie (jedzie). Woda w butelce 0,5l w cenie 0,50 Euro!!!
Wady: Drogi dojazd na lotnisko. Metro 10 euro lub autobus 6 euro.
8

/10

20/11/2018 15:07,  
Zalety: ceny w barach
Wady: kiepski transfer
4

/10

23/03/2016 23:16,  
Zalety: Dużo sklepów
Wady: Daleko od miasta, wszystkie sklepy są przed Duty Free, w strefie jest tylko malutki kiosk z wodą i batonami, duże kolejki
3

/10

14/06/2015 21:01,  
Zalety: Dość duże lotnisko, całkiem sensownie zorganizowane. Na dwa przyloty - bardzo różny czas oczekiwania na bagaż - raz niemal od razu, raz po dłuższym oczekiwaniu. Dość czysto. 60-minutowy darmowy dostęp do Internetu. Dobry dojazd do centrum (24/7), choć niezmiernie dalekie położenie (droga taksówka i długi przejazd szczególnie w szczycie).
Wady: Dziwny rozdział stref - strefa sterylna praktycznie całkowicie bez sklepów wolnocłowych i kawiarń - tylko automaty z napojami i przekąskami. Zakupy robi się po przejściu kontroli dokumentów. Sklepy otwierane są dopiero ok. 6 rano, podobnie jak większość restauracji.
6

/10

16/02/2014 19:48,  
Zalety: brak
Wady: 2 godziny jazdy autobusem do centrum aten koszmar
1

/10

08/09/2013 10:18,  

Powiązane wiadomości


Brak powiązanych wiadomości o Ateny

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie