5 pytań do.... Dariusza Kusia (Port Lotniczy Wrocław)

16 maja 2022 09:00
1 komentarz
W tym roku Port Lotniczy Wrocław obsłużyć blisko 2,4 mln pasażerów, przekonuje Dariusz Kuś, prezes wrocławskiego lotniska. To o ponad milion mniej niż w rekordowym roku 2019.
Reklama
Pasazer.com: Wśród pięciu największych portów regionalnych, tylko Wrocław odnotowuje w S22 spadek oferowania. Czemu tak się dzieje? Skąd taka zachowawczość przewoźników w stosunku do Wrocławia?

Dariusz Kuś: Po pierwsze, jak już - to mówimy o minimalnym spadku, mniejszym niż to wynika z obliczeń opublikowanych przez Pasazer.com. Po drugie, ta sytuacja wynika z faktu, że we Wrocławiu zawsze bardzo aktywni byli przewoźnicy sieciowi, jak np. Lufthansa, LOT, SWISS, KLM, Air France czy SAS, którzy mieli spory udział w naszych statystykach. W obecnych czasach, ze względu na słabszy ruch biznesowy oraz nadal niedziałający w pełni ruch long-haulowy, linie te swój segment rynku odtwarzają znacznie wolniej niż przewoźnicy niskokosztowi i tour operatorzy. W związku z tym, w czołówce odbudowy rynku po pandemii są dziś te lotniska, które mają proporcjonalnie najwięcej czarterów i połączeń linii niskokosztowych, w tym przede wszystkim Ryanaira. Ten przewoźnik odtwarza wprawdzie i u nas siatkę w podobnym tempie jak na innych lotniskach, ale nie ma pozycji dominującej. Oferta czarterów też jest już we Wrocławiu zbliżona do poziomu z 2019 roku. Krótko podsumowując, wspomniany spadek oferowania wynika bezpośrednio ze struktury połączeń wrocławskiego portu.


Pasazer.com: Jak wojna w Ukrainie wpłynęła na ruch z Wrocławia?

Dariusz Kuś: W całej Europie Środkowo-Wschodniej pojawiło się poczucie niepewności, ale nie obserwujemy osłabienia przyjazdowego ruchu turystycznego do Wrocławia. Znaczenie ma tu, jak sądzę, położenie Dolnego Śląska w zachodniej części kraju. Oczywiście liczba turystów przylatujących z zagranicy do naszego miasta jest mniejsza niż przed pandemią, ale ten fakt bardziej wiążemy z następstwem COVIDu, a nie z wojną w Ukrainie. Wojna w Ukrainie zmieniła natomiast strukturę połączeń. Szacowaliśmy, że z kierunków ukraińskich skorzysta w tym roku ok. 270-280 tys. pasażerów na ogólną liczbę 2,4 mln podróżnych. Na te połączenia miało więc przypaść ponad 10% ruchu. Przewoźnicy przekierowali samoloty, uruchamiając w to miejsce inne kierunki.

Pasazer.com: Ilu pasażerów planujecie odprawić w 2022 roku?

Dariusz Kuś: Szacujemy, że w tym roku obsłużymy blisko 2,4 mln pasażerów. To oczywiście wyraźny wzrost w porównaniu do 1,4 mln podróżnych w ubiegłym roku. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że w 2021 ruch lotniczy przez cztery miesiące był praktycznie zawieszony z powodu pandemii. Właściwym punktem odniesienia pozostaje rok 2019, ostatni pełny przed pandemią i rekordowy w historii wrocławskiego lotniska, kiedy obsłużyliśmy 3,5 mln pasażerów. Powrót do tego poziomu może jednak nastąpić relatywnie szybko, być może już w przyszłym roku, choć to bardzo optymistyczna prognoza. Na razie odtwarzamy około 70% ruchu i musi to nam wystarczyć. Obserwujemy jednak bardzo duże zainteresowanie ze strony podróżnych i odpowiednio dużą aktywność przewoźników. Jeśli tylko mają możliwość działania w stabilnych warunkach, przywracają połączenia i zwiększają liczbę rejsów funkcjonujących już kierunków, a także uruchamiają nowe kierunki. Odbudowa ruchu lotniczego następuje wyraźnie szybciej, niż można się było spodziewać jeszcze przed rokiem.

Pasazer.com: Jak wygląda plan inwestycyjny dla wrocławskiego lotniska?

Dariusz Kuś: Właśnie otrzymaliśmy wiadomość, że wygraliśmy konkurs na dofinansowanie ze środków europejskich rozbudowy infrastruktury tzw. podwójnego wykorzystania, czyli cywilno-wojskowej. Pozwoli to uruchomić szeroki zakres działań inwestycyjnych. Będziemy o tym wkrótce szerzej informować.

Pasazer.com: Jak finansowo wyglądał rok 2021 i jaki przewiduje Pan będzie 2022 ?

Dariusz Kuś: W ubiegłym roku zanotowaliśmy stratę finansową, ale osiągnęliśmy zysk operacyjny. W tym roku zakładamy, że będzie podobnie, tyle że rozmiar straty będzie mniejszy. Cieszy to, że w każdym z tych lat poprawiamy wynik w stosunku do najgorszego pod tym względem roku 2020. Cały czas generujemy gotówkę, co pozwala z optymizmem patrzeć na przyszłe plany inwestycyjne i możliwość ich sfinansowania.

Ostatnie komentarze

wroord 2022-05-16 20:13   
wroord - Profil wroord
Pan Prezes malo sie stara o te tradycyjne polaczenia.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy