Włoszek: W 2022 roku obsłużymy ponad 5 milionów pasażerów

17 lutego 2022 10:20
1 komentarz
Z Radosławem Włoszkiem, prezesem Kraków Airport rozmawiamy o długoterminowych prognozach ruchu, pandemii oraz planach na najbliższy rok.
Pasazer.com: Jakim rokiem był dla krakowskiego lotniska 2021 rok?

Radosław Włoszek: 2021 był kolejnym bardzo wymagającym rokiem dla krakowskiego lotniska, gdy mierzyliśmy się z niestabilnością całej branży turystycznej i lotniczej. Ostatnie pół roku obserwowaliśmy jednak powolny, ale konsekwentny powrót pasażerów na krakowskie lotnisko. Rok 2021 podsumowaliśmy z liczbą ponad 3 mln obsłużonych pasażerów. W 2022 zakładamy realizację planów związanych z odbudowaniem siatki połączeń sprzed pandemii. Nasi bazowi przewoźnicy tacy jak PLL LOT, Ryanair i Wizzair zapowiadają otwarcie kolejnych, nowych połączeń.

Pasazer.com: Jakie są prognozy pasażerskie na obecny rok?

Radosław Włoszek: Według analiz rynku lotniczego w 2022 roku możemy spodziewać się w Kraków Airport ponad 5 mln pasażerów.

Pasazer.com: Czyli prognozuje Pan silne odbicie? Na horyzoncie widać już koniec pandemii?

Radosław Włoszek: Pandemia nauczyła lotniska jak zarządzać ryzykiem związanym z nieprzewidywalnością biznesu lotniczego i układać plany, które trzeba nagle szybko weryfikować przez nadejście kolejnych fal koronawirusa. Obserwujemy jednak w Krakowie powrót zaufania do podróży lotniczych czyli owo odbicie. Pasażerowie stosując się do obostrzeń, czasem niekomfortowych, wciąż wybierają transport lotniczy jako sposób dotarcia do celu. Już pierwszy miesiąc styczeń z liczbą ponad 323 tys. obsłużonych pasażerów potwierdza nasze założenia dotyczące odbudowy ruchu pasażerskiego w tym roku.


Pasazer.com: Jak Pan skomentuje prognozę ruchu lotniczego IATA do 2060 r. dla Polski i CPK?

Radosław Włoszek: Prognozy IATA są zbliżone do założeń leżących u podstaw wieloletniego planu rozwoju portu w Krakowie zaprezentowanego w planie generalnym. Plan generalny, zatwierdzony przez ministra Andrzeja Adamczyka w listopadzie 2018r., był pierwszym tego typu dokumentem w Polsce, przyjętym dla portu regionalnego, już po decyzji o budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Plan generalny to strategia, która wyznacza kierunek naszego rozwoju na co najmniej dwie dekady: budowa terminala cargo, nowa droga startowa, modernizacja terminala pasażerskiego. Zaplanowane inwestycje są konsekwentnie realizowane.

Pasazer.com: Pięć lat na powrót do poziomu ruchu z 2019 roku to według Pana realna data?

Radosław Włoszek: Pandemia dotknęła całą branżę lotniczą, która drastycznie musiała zweryfikować plany finansowe zakładane na kolejne lata. Podobnie jest w Kraków Airport. Nie zmieniły się natomiast priorytety w naszych działaniach; bezpieczeństwo i najwyższa jakość obsługi pasażera. Jesteśmy lotniskiem regionalnym i musimy zrobić wszystko, by jak najszybciej przekonać ludzi, by ponownie zaczęli podróżować drogą lotniczą i powrócili do Kraków Airport. To jednak zadanie dla całej branży lotniczej i turystycznej, gdyż jesteśmy jak naczynia połączone: miasto, region nie może dobrze funkcjonować bez sukcesów lotniska i odwrotnie – to przez Kraków Airport płyną do Krakowa miliony turystów.

Luis Felipe de Oliveira, dyrektor generalny Międzynarodowej Rady Portów Lotniczych (ACI World), który gościł ostatnio w Krakowie powiedział, że osiągnięcie poziomu ruchu lotniczego sprzed pandemii będzie możliwe dopiero w 2025 roku. Jak sukcesywnie odbudowywać ruch, by przyciągnąć pasażerów do podróży lotniczych to temat dyskusji, która w gronie ekspertów całego świata wybrzmi podczas ACI Customer Experience Global Summit już we wrześniu w Krakowie.

Pasazer.com: Co sądzi Pan o liczbie pasażerów i dynamice, które mają zanotować ich lotniska w 2040 r., czyli za 18 lat?

Radosław Włoszek: Jestem optymistą i wierzę, że w obecnej dekadzie możemy spodziewać się już powrotu do dawnego, szybkiego rozwoju lotnictwa cywilnego. Patrząc na przyszłość lotniska w Krakowie 13,6 mln to liczba realna do osiągnięcia i dlatego chcemy i będziemy rozwijać nasze inwestycje. Trzeba nadal dążyć także do zapewnienia wysoko wykwalifikowanej kadry na lotniskach. Lotnisko musi stać się ponownie motorem napędzającym gospodarkę Krakowa i Małopolski. Każde miejsce pracy wytworzone w lotnictwie tworzy trzy nowe miejsca pracy w innych gałęziach gospodarki, a każde 1 EUR wytworzone w branży lotniczej tworzy 3 EUR wartości dodanej dla reszty gospodarki.

Pasazer.com: IATA prognozuje, że do 2040 r. lotnicze przewozy cargo w Polsce wzrosną 10-krotnie? Czy Kraków przygotowuje się na takie wzrosty?

Radosław Włoszek: Rozwój segmentu cargo w przypadku naszego lotniska został zawarty także w planie generalnym Kraków Airport. W 2020 krakowskie lotnisko otrzymało pozwolenie dla zadania pod nazwą „Budowa budynku magazynowego cargo wraz z częścią biurową oraz zagospodarowaniem terenu". Nowy terminal cargo o powierzchni magazynowej ok. 2670 m2 i ok. 1180 m2 powierzchni biurowej będzie budynkiem biurowo-magazynowym wraz z układem drogowym w lotniczej i ogólnodostępnej części lotniska oraz placami manewrowymi i parkingami. Jestem pewien, że transport lotniczy będzie na pewno odgrywać coraz większą rolę w jeszcze szybszym rozwoju polskiej gospodarki i tym samym stanie się jednym z priorytetów strategii lotnictwa w Polsce.

Pasazer.com: Dziękuję za rozmowę.

Ostatnie komentarze

lysypiotr76 2022-02-17 19:55   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
Słowa prezesa:,, Plan generalny to strategia, która wyznacza kierunek naszego rozwoju na co najmniej dwie dekady: budowa terminala cargo, nowa droga startowa, modernizacja terminala pasażerskiego. Zaplanowane inwestycje są konsekwentnie realizowane. Które ? I tak w każdych możliwych mediach. Plan zatwierdzono 26 listopada 2018 roku. W tym roku miną cztery lata , jakieś przetargi niby są, sądy wstrzymują budowę drogi. Nie ma czym się chwalić. Raczej spaliłbym się ze wstydu.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy