5 pytań do... Adama Hamryszczaka, prezesa PL Rzeszów

4 sierpnia 2021 08:55
W sezonie letnim chce obsłużyć ponad dwukrotnie więcej pasażerów niż w ubiegłym roku. A receptą na kryzys wywołany pandemią mają być inwestycje. O tym jak pandemia wpłynęła na rzeszowskie lotnisko rozmawiamy z Adamem Hamryszczakiem, prezesem Jasionki.
Reklama
Pasazer.com: Jak wyglądało ostatnie półtora roku w pandemii na rzeszowskim lotnisku?

Adam Hamryszczak: Podobnie jak cała branża bardzo mocno odczuliśmy skutki pandemii. Ponad 70-procentowy spadek ruchu lotniczego odbił się negatywnie na bilansie spółki. Mimo tego przez cały czas pozostawaliśmy w gotowości operacyjnej, realizując misję lotniska użytku publicznego.


Pasazer.com: Jak przełożyło się to na sytuację finansową portu? Z jakimi największymi problemami obecnie boryka się lotnisko?

Adam Hamryszczak: Mimo gwałtownego spadku przychodów, udaje nam się zapewnić płynność finansową. Pomogło w tym dokapitalizowanie spółki, skorzystaliśmy również z uruchomionych przez rząd Premiera Morawieckiego dedykowanych mechanizmów wsparcia. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy istotnie ograniczyliśmy koszty stałe, m.in. zredukowaliśmy liczbę pracowników głównie w obszarach bezpośrednio związanych z obsługą ruchu pasażerskiego i cargo. Nie były to łatwe decyzje, ale dzięki nim zdecydowana większość załogi mogła utrzymać miejsca pracy.

Pasazer.com: Kiedy statystyki ruchu pasażerskiego wrócą do poziomu z 2019 roku?

Adam Hamryszczak: Uważam, że pewne widoczne ożywienie rynku będzie raczej dopiero w sezonie letnim 2022 roku. Natomiast na powrót do ruchu lotniczego z 2019 r. będziemy musieli poczekać jeszcze kilka lat. Odsyłam w tym temacie do prognoz międzynarodowych organizacji branżowych, które na bieżąco aktualizują swoje przewidywania w tym zakresie.

Pasazer.com: Jak wygląda tegoroczny sezon letni na Waszym lotnisku?

Adam Hamryszczak: W porównaniu z ubiegłym rokiem udało nam się wzbogacić ofertę wakacyjną, głównie dzięki dobrej współpracy z narodowym przewoźnikiem. Zwiększyliśmy oferowanie na letnich trasach krajowych (druga rotacja do Gdańska), a w ofercie lotów międzynarodowych obok Zadaru, pojawił się drugi chorwacki kierunek, czyli Split. Obie destynacje cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Podobnie jak przed rokiem LOT operuje na popularnej trasie do Burgas. Wreszcie na koniec, po półtorej roku przerwy na okres wakacyjny powróciło bezpośrednie połączenie Rzeszów-Newark. Wakacyjną ofertę uzupełniają touroperatorzy z czarterowymi lotami do Antalyi i Tirany. Warto również zaznaczyć, że po 16 miesiącach przerwy powraca do Jasionki Lufthansa, ponownie łącząc nasz port z dużym, międzynarodowym hubem. Tym razem będzie to Frankfurt, obecny już w naszej siatce połączeń w latach 2009-2016. To niezwykle ważna trasa, zwłaszcza dla pasażerów biznesowych, m.in. firm z Doliny Lotniczej. W czerwcu regularne rejsy wznowił Ryanair na wszystkich kierunkach sprzed wybuchu pandemii poza Bristolem. We wrześniu spodziewamy się wznowienia lotów Wizz Aira do Eindhoven, a później uruchomienia zapowiedzianych tras do Oslo oraz Londyn-Luton.

Pasazer.com: Ilu pasażerów obsłużycie wsezonie letnim?

Adam Hamryszczak: W tym sezonie letnim powinniśmy obsłużyć ok. 180 tysięcy pasażerów, czyli przeszło dwukrotnie więcej niż w ubiegłym roku.

Pasazer.com: Wasza recepta na kryzys?

Adam Hamryszczak: Naszą receptą na kryzys wywołany pandemią są inwestycje. Dzięki zaangażowaniu i dobrej współpracy właścicieli spółki (PPL i Województwo Podkarpackie) został uruchomiony program inwestycyjny, dzięki któremu lotnisko ma szansę zwiększyć swoją konkurencyjność i przygotować się na czas rynkowego odbicia, które z pewnością nastąpi. Oby jak najszybciej.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy