Wielka Brytania: Zaledwie 7 państw na czerwonej liście

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
08 października 2021 09:45
Brytyjski rząd zapowiedział złagodzenie restrykcji w podróżowaniu dla przeważającej większości państw. Na zaktualizowanej czerwonej liście znajdzie się zaledwie siedem państw. To kolejny krok w kierunku pełnego otwarcia granic dla zagranicznych podróżnych.
Reklama

W poniedziałek (4.10) Brytyjczycy ostatecznie porzucili system świateł drogowych w oznaczaniu stref podwyższonego ryzyka COVID-19. Od kilku dni lokalne władze prowadzą jedynie listę czerwoną, która obejmuje państwa o najgorszej sytuacji epidemicznej. Według ostatnich zapowiedzi w najnowszym zestawieniu znajdzie się zaledwie siedem państw, których obywatele wciąż będą podlegały surowym restrykcjom na granicy Wielkiej Brytanii. Około 87 proc. krajów zostanie z listy usuniętych. To m.in Republika Południowej Afryki, Meksyk oraz Brazylia. Na czerwonej liście pozostanie natomiast siedem państw Ameryki Łacińskiej. To Kolumbia, Dominikana, Ekwador, Haiti, Panama, Peru oraz Wenezuela.

Na najnowsze doniesienia z brytyjskiego rządu natychmiastowo zareagowały linie lotnicze. Światowi przewoźnicy podkreślają, że to pierwsza tak odważna decyzja władz od początku pandemii COVID-19, która może stanowić ważny impuls w kontekście odbudowy ruchu lotniczego.


- Nareszcie można dostrzec delikatne światełko na końcu bardzo długiego tunelu. Wielka Brytania z pewnością skorzysta na najnowszej decyzji rządu i redukcji państw znajdujących się na czerwonej liście. Teraz czas na rezygnację z jakichkolwiek testów dla w pełni zaszczepionych pasażerów - powiedział Sean Doyle, dyrektor British Airways.

Złagodzenie obowiązujących restrykcji nie wiąże się z ich całkowitym zniesieniem. Zaszczepieni podróżni z państw nieobjętych czerwoną listą brytyjskich władz mogą przekraczać granicę Wielkiej Brytanii bez obowiązku kwarantanny. Ponadto, nie muszą oni wykonywać już dwóch testów na obecność wirusa (przed wyjazdem i w ósmym dniu po przyjeździe). Niemniej jednak wciąż są oni zobligowani do poddania się odpłatnemu badaniu w drugim dniu po przekroczeniu granicy.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama