Holendrzy znoszą obostrzenia. Wraca normalność

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
17 lutego 2022 11:15
Holandia dołączyła do stale powiększającej się listy państw, które stopniowo rezygnują z obostrzeń pandemicznych. Rząd w Hadze przekazał, że restrykcje będą znoszone w kilku krokach, lecz większość zasad przestanie obowiązywać już 25 lutego 2022 roku.
Reklama
Podczas wtorkowej konferencji prasowej holenderski rząd ogłosił rozpoczęcie procesu stopniowego znoszenia obostrzeń pandemicznych. Minister zdrowia Ernst Kuipers przekazał, że sytuacja epidemiczna w kraju poprawia się z dnia na dzień, a poziom zaszczepienia społeczeństwa (ponad 50 proc. populacji przyjęło już dawkę przypominającą) jest na tyle zadowalający, aby z pełną odpowiedzialnością móc zrezygnować z zasad ograniczających życie społeczne.

Jutro (18.02) swoje drzwi ponownie otworzą dyskoteki oraz kluby nocne, a restauracje oraz obiekty kulturalne (tj. muzea, kina czy teatry) będą mogły przyjmować gości od piątej rano do pierwszej w nocy. Zniknie również zasada stosowania 1,5 metra dystansu, co równoznaczne jest ze zniesieniem wszelkich limitów obowiązujących w pomieszczeniach, gdzie obowiązuje zasada 3G (szczepienie, ozdrowienie lub negatywny test). Najwięcej zmian zostanie wprowadzonych w przyszłym tygodniu (25.02). Wówczas Holendrzy całkowicie zrezygnują z certyfikatów szczepień oraz praktycznie wszystkich zasad pandemicznych. Każda instytucja będzie mogła wznowić działalność bez ograniczeń. Także organizacja wydarzeń masowych z zamkniętych pomieszczeniach będzie dozwolona. W tym przypadku uczestnicy będą zobowiązani wykonać test na obecność wirusa bez względu na status zaszczepienia.


Jedynymi zasadami, które pozostaną w mocy prawa, będzie rekomendacja wentylacji przestrzeni zamkniętych oraz obowiązek noszenia maseczek w transporcie publicznym i na lotniskach. Krócej będzie trwała także izolacja po uzyskaniu pozytywnego wyniku badania, która wyniesie pięć dni pod warunkiem braku symptomów. Kolejna (i niewykluczone, że ostatnia w sprawie pandemii) konferencja prasowa holenderskiego rządu zaplanowana jest na 15 marca 2022 roku.

Zniesienie obostrzeń pandemicznych w Holandii jest dobrą wiadomością dla polskich turystów, którzy planowali wypoczynek w Niderlandach w najbliższych miesiącach. Na przyjezdnych czeka m.in. słynny w południowej części kraju karnawał oraz malownicze pola kwitnących właśnie tulipanów. Bezproblemowy wjazd do Holandii jest możliwy po okazaniu ważnego unijnego certyfikatu COVID-19.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklamadorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy