Obowiązkowa kwarantanna dla wracających z Indii, RPA i Brazylii

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
06 maja 2021 08:33
W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie znoszące możliwość zwolnienia się z kwarantanny po przylocie z krajów, gdzie rozprzestrzeniają się nowe warianty koronawirusa. Wprowadzenie takich przepisów zapowiadał wcześniej szef polskiego resortu zdrowia.
Reklama

W środę (5.04) wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów, zgodnie z którym osoby przyjeżdzające do Polski z RPA, Indii i Brazylii będą mogły być zwolnione z kwarantanny na podstawie testu w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego nie wcześniej niż po 7 dniach od powrotu do kraju, a nie jak dotychczas – 48 godzin po przylocie.

Jak zapowiadał we wtorek Adam Niedzielski, minister zdrowia, wprowadzenie obowiązkowej kwarantanny dla osób przylatujących z Republiki Południowej Afryki, Indii i Brazylii jest konieczne i ma związek z rozprzestrzeniającymi się nowymi wariantami koronawirusa. Rozporządzenie weszło w życie w czwartek (6.05) o północy, ok. dwie godziny po publikacji jego treści w Dzienniku Ustaw.


Zgodnie z rozporządzeniem, czas kwarantanny będzie można skrócić w przypadku uzyskania negatywnego wyniku testu na obecność COVID-19 wykonanego jednak nie wcześniej niż 7 dni po przekroczeniu granicy. Obowiązek odbycia automatycznie nakładanej kwarantanny uznaje się za zrealizowany z chwilą wprowadzenia do systemu teleinformatycznego negatywnego wyniku testu, przez laboratorium badające pobraną do testu próbkę.

Na wtorkowej konferencji prasowej szef polskiego resortu zdrowia zapowiedział, że takie właśnie przepisy zostaną wprowadzone w życie w najbliższym czasie. Mówił o tym oświadczając, że w Polsce wykryto ogniska indyjskiej mutacji koronawirusa SARS-CoV-2 pod Warszawą i w Katowicach. Podkreślił, że należy szybko wyciągnąć wnioski z zaistniałej sytuacji, gdyż oba te ogniska powstały przy stosowaniu obowiązujących procedur przekraczania granicy. Przyznał, że osoba, która przyjechała z Indii, miała wykonany test w ciągu 48 godzin po przyjeździe do kraju i dał on wynik negatywny.

Fot.: materiały prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama