Przełomowa decyzja: Arabia Saudyjska otwiera się na Katar

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
05 stycznia 2021 08:15
W poniedziałek (4.01) poinformowano o natychmiastowym zniesieniu blokady Kataru przez władze Arabii Saudyjskiej. Po trzech i pół roku otwarte mają zostać lądowe przejścia graniczne oraz przestrzeń powietrzna dla katarskich samolotów.
Reklama

W poniedziałek (4.01) wieczorem Arabia Saudyjska otworzyła swoją przestrzeń powietrzną oraz granicę lądową i morską z Katarem – powiedział minister spraw zagranicznych Kuwejtu w komunikacie telewizyjnym, powołując się na ponadnarodowe porozumienie w sprawie rozwiązania sporu politycznego, który doprowadził Rijad i jego sojuszników do bojkotu Kataru. Informację jako pierwszy podał Reuters.

Osiągnięto porozumienie w sprawie otworzenia przestrzeni powietrznej oraz granic lądowych i morskich pomiędzy Arabią Saudyjską a Katarem od dzisiejszego wieczoru – powiedział Ahmad Nasser al-Sabah, minister spraw zagranicznych Kuwejtu w lokalnej telewizji, kilkanaście godzin przed rozpoczęciem wtorkowego (5.01) szczytu przywódców Rady Współpracy Zatoki Perskiej (GCC) w saudyjskim Al-Ula, na który Król Arabii Saudyjskiej zaprosił emira Kataru.


Na szczycie ma zostać podpisany oficjalny dokument w sprawie w sprawie zakończenia konfliktu. Kuwejt, będący pośrednikiem w sporze, przy wsparciu Stanów Zjednoczonych, próbuje zakończyć napiętą sytuację w swoim sąsiedztwie, po tym jak w czerwcu 2017 r. Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrajn oraz Egipt zerwały stosunki dyplomatyczne, handlowe, biznesowe i turystyczne z Katarem.

Przyczyną bojkotu były zarzuty, zgodnie z którymi Katar miał wspierać organizacje terrorystyczne oraz ingerować w sprawy wewnętrzne państw trzecich. Katarowi postawiono wówczas kilkunastopunktowe ultimatum, zakładające m. in. zerwanie relacji dyplomatycznych z Iranem, które jednak odrzucono, uznając, że jego przyjęcie oznaczałoby w praktyce utratę suwerenności. Konsekwencją było m. in. zamknięcie przestrzeni powietrznej dla katarskich statków powietrznych, co wywołało spore perturbacje dla działalności Qatar Airways. Przewoźnik po kilku dniach kryzysu dostosował swoją siatkę połączeń do nowej sytuacji geopolitycznej i zapowiedział uruchomienie 24 nowych tras.


Konflikt został rozwiązany jedynie na lini z jednym z czterech państw, jednak jest to niewątpliwie najważniejsze porozumienie z punktu widzenia Qatar Airways. Brak możliwości lotów nad Arabią Saudyjską, największym pod względem powierzchni wśród bojkotujących państw, był nie lada wyzwaniem operacyjnym dla narodowego katarskiego przewoźnika. To także z Arabią Saudyjską Katar ma jedyną granicę lądową, która po trzech i pół roku została otwarta. Można z pełnym prawdopodobieństwem przypuszczać, że zakończenie konfliktu z Arabią Saudyjską oznacza dla Kataru w praktyce unormowanie stosunków także z pozostałymi państwami w regionie – sojusznikami Królestwa Arabii.

Fot.: T. Śniedziewski, Qatar Airways
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama