Cztery państwa arabskie zamykają przestrzeń powietrzną dla samolotów Kataru

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
05 czerwca 2017 06:05
12 komentarzy
Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrajn, Arabia Saudyjska oraz Egipt zrywają stosunki dyplomatyczne z Katarem, zarzucając mu wspieranie organizacji terrorystycznych oraz ingerencję w stosunki wewnętrzne. Dla statków powietrznych z Kataru zamknięta zostanie także przestrzeń powietrzna.
Reklama

Powołując się na bezpieczeństwo wewnętrzne, Bahrajn nakazał obywatelom Kataru opuszczenie kraju w przeciągu 14 dni. Zjednoczone Emiraty Arabskie dały dyplomatom z Kataru 48 godzin na opuszczenie kraju.


Cztery kraje zapowiedziały, że zamkną swoją przestrzeń powietrzną dla statków powietrznych z Kataru. Rządy Arabii Saudyjskiej oraz Egiptu ogłosiły, że ich granice są zamknięte dla jakiegokolwiek ruchu lotniczego, lądowego oraz morskiego z Kataru. Jak poinformowały władze Arabii Saudyjskiej, zakaz obowiązuje ze skutkiem natychmiastowym.

Wprowadzone ograniczenia w znacznym stopniu dotkną narodowego przewoźnika Kataru, Qatar Airways.

Linie lotnicze Etiha, Emirates oraz FlyDubai zapowiedziały, że od jutra (6.06) zawieszają loty do Dohy. Inni przewoźnicy, którzy zapowiedzieli zawieszenie wykonywania operacji do Kataru to Saudia oraz Gulf Air. Linie lotnicze Qatar Airways zawiesiły wszystkie loty do Arabii Saudyjskiej.
Do tej pory katarski przewoźnik obsługiwał loty do Bahrajnu, a także do trzech kierunków w Egipcie, czterech w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz dziewięciu w Arabii Saudyjskiej.

fot. Piotr Bożyk
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_7bf76 2017-06-06 22:33   
gość_7bf76 - Profil gość_7bf76
Panie redaktorze, loty mozna obsługiwać albo dokądś (czyli np. do Bahrajnu), albo w jakimś kierunku, ale nie DO kierunku...
gość_07ec2 2017-06-06 08:30   
gość_07ec2 - Profil gość_07ec2
Za to dziś FR24 pokazuje, że QR do Afryki i Europy lata nad Iranem i Omanem, więc Saudowie i Dubajczycy jednak zamknęli swoją przestrzeń powietrzną, a Saudia, Etihad, Emirates i FlyDubai odwołały swoje loty do DOH.
greg0303 2017-06-06 06:22   
greg0303 - Profil greg0303
Prezes IATA, Alexander de Juniac, wyraził nadzieję, że loty zawieszone loty zostaną szybko wznowione.

Prezes Qatar Airways, Akbar Al Baker, odleciał z Cancun w Meksyku, gdzie odbywa się w tym roku coroczne zgromadzenie IATA, prywatnym odrzutowcem wczoraj rano.

Zamknięcie przestrzeni powietrznej dla katarskich samolotów przez sąsiednie kraje wprowadza duże uniedogodnienia dla Qatar Airways. Bahrajn dodatkowo kontroluje loty dla północnej części Kataru.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama