Rząd Belgii chce wspomagać kolej nakładając podatki na lotnictwo

24 sierpnia 2023 08:40
2 komentarze
Belgijski rząd chciałby, aby kraje europejskie nałożyły podatki na paliwo i bilety lotnicze. Chce tym samym promować bardziej ekologiczne środki transportu.
Reklama
Pomysł Belgów dotyczący opodatkowania transportu lotniczego na poziomie całej Unii Europejskiej. Temat ten ma być poruszony podczas najbliższego posiedzenia Rady Ministrów Środowiska krajów członkowskich Unii Europejskiej. Podatki miałyby być nałożone przede wszystkim na paliwo lotnicze, które jest na tę chwilę jest z nich zwolnione, a także nałożenia VAT-u na bilety lotnicze. Głównym pomysłodawcą tej inicjatywy jest minister środowiska Regionu Flamandzkiego Koen van den Heuvel. Chce on by kraje Unii Europejskiej wprowadziły "uczciwe i sprawiedliwe ramy cenowe dla lotnictwa w świetle jego wpływu na środowisko". Jak podkreślają przedstawiciele belgijskiego rządu, na środki transportu, które są bardziej ekologiczne od lotnictwa, w tym kolej, są nałożone wyższe podatki, aniżeli na lotnictwo.

Pomysły dotyczące zniechęcenia ludzi i zachęcenia ich do korzystania z bardziej ekologicznych środków transportu, takich jak kolej przewija już od wielu lat, a wszelkie podejmowane próby nie zawsze kończą się powodzeniem, czego przykładem może być próba zlikwidowania najkrótszej trasy oferowanej przez Lufthansę na rzecz połączenia autokarowego, o czym pisaliśmy w artykule Autobus zamiast samolotu na najkrótszej trasie Lufthansy. Ponadto szerokim echem odbił się również szczyt klimatyczny w Glasgow z 2021 roku, kiedy to uczestnicy szczytu w celu omówienia kwestii związanych z ochroną środowiska i ograniczeniem emisji dwutlenku węgla, przybyli do Glasgow prywatnymi samolotami, których łącznie było 400 i które według szacunków wyemitowały około 13 tys. ton dwutlenku węgla. Dla wielu jest to oczywisty podwójny standard świadczący o tym, że podejmowane na szczytach klimatycznych decyzje nie mają nic wspólnego z działaniami na rzecz środowiska.

Ostatnie komentarze

Pijoczek 2023-08-24 11:57   
Pijoczek - Profil Pijoczek
Nałożenie takich opłat jedynie w UE, to oczywisty handicap dla linii spoza UE. Wszystko to z ideologicznego punktu widzenia fajnie brzmi, ale zabiło by konkurencyjność.
W Belgii to mogli by zacząć od zajęcia się swoim ogródkiem i nałożenia równych opłat na lotniska, bo z tego co ktoś tu kiedyś pisał CRL ma preferencyjne warunki funkcjonowania, z automatu promując low-costy.
krzysiekl 2023-08-24 11:07   
krzysiekl - Profil krzysiekl
Faktycznie kolej jest nadmiernie obciążona różnymi kosztami, jednak "poprawa" tego stanu rzeczy poprzez podnoszenie obciążeń podatkowych w lotnictwie to pomysł bardzo głupi.
Przede wszystkim należałoby zmniejszyć koszty ponoszone przez przewoźników kolejowych na utrzymanie infrastruktury kolejowej. To znaczy podstawową zasadą w UE powinno być, że przewoźnik płaci za dostęp do infrastruktury kolejowej tylko w razie problemów z przepustowością danej linii kolejowej w danych godzinach.
Należałoby także znieść podatek VAT stosowany przy biletach kolejowych.
Z punktu widzenia pasażera sporo ma szansę także poprawić pełne otwarcie rynku przewozów kolejowych dalekobieżnych za kilka lat.

Teoretycznie słusznym jest obciążenia opłatami podmiotu, który mocno zatruwa środowisko i być może jest to lotnictwo, nie da się tu jednak robić uproszczeń, że zawsze samolot jest najmniej ekologiczny. Jeśli gdzieś jedzie pusty pociąg, obsługiwany dużym składem, to na jedynego w nim pasażera emisja CO2 i zanieczyszczeń będzie pewnie większa niż w przypadku pełnego B777 na podobnej trasie.
Tutaj lotnictwo ma jedną przewagę: puste loty się nie opłacają, zazwyczaj nie ma do takich dopłat, więc takich nie ma.
W kolejnictwie jest z tym różnie.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy