×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Boeing: Tajna premiera 777X


W środę (13.03) w zakładach montażowych w Everett w USA miała miejsce zamknięta dla mediów prezentacja nowego samolotu Boeinga. B777-9 został zaprezentowany pracownikom amerykańskiego producenta jako pierwszy przedstawiciel rodizny 777X.


Boeing planował prezentację swojego najnowszego produktu, innowacyjnego 777X już w tym miesiącu, ale niestety z powodu niedzielnej katastrofy 737 MAX 8 linii Ethiopian Airlines i jej skutkach w postaci globalnych uziemień maszyn tego typu plany te uległy zmianie i premierę przesunięto. Producent zamierza bardzo dokładnie przetestować nową maszynę z serii 777X zanim pokaże ją światu i szacuje, że pierwsze loty odbędą się w drugiej połowie kwietnia. Tymczasem firma zdecydowała się jednak zaprezentować prototypowy egzemplarz swoim pracownikom i miało to miejsce w środę w fabryce w Everett.


Boeing 777X to największa jak do tej pory w historii lotnictwa maszyna dwusilnikowa. Imponuje on długością 70m w wersji 777-8 i niemal 77m dla wariantu 777-9 oraz rozpiętością skrzydeł równą prawie 72m, która jest tak duża, że samolot będzie dysponował składanymi na ziemi końcówkami skrzydeł, co ułatwi zmieszczenie go na mniejszych stanowiskach postojowych lotnisk. Po złożeniu końców płatów nośnych szerokość samolotu wyniesie niecałe 65m, tylko 5m więcej niż w przypadku dreamlinera 787. Boeing zaprezentował już też swoje innowacyjne rozwiązania w zakresie wykończenia wnętrza kabiny pasażerskiej.


Do końca tego roku amerykański producent zamierza przeprowadzić wszystkie wymagane do certyfikacji typu testy w locie, a następnie do maja 2020 rozpocząć dostawy do odbiorców, z których pierwszym będzie Emirates. Plany te dotyczą większej wersji 777-9. W przyszłym roku ma też ruszyć produkcja mniejszego wariantu, czyli 777-8. Testy tej maszyny zakończą się według planu do 2022, kiedy to samolot otrzyma niezbędne certyfikaty i zacznie być dostarczany do operatorów.


W porównaniu do swojego poprzednika, czyli 777-200, który miał premierę ćwierć wieku temu, w 1994 roku, 777X zdaje się wywoływać większy entuzjazm. Starsza wersja w dniu prezentacji miała "tylko" 147 zamówień, podczas gdy nowa maszyna została zamówiona już 358 razy. Poza Emirates Airline na zakup 777X zdecydowały się Lufthansa, All Nippon, Cathay Pacific, Etihad, Qatar Airways i Singapore Airlines. Ostatnią linią, która wybrała ten typ samolotu jest British Airways. Brytyjczycy potwierdzili zainteresowanie 18 egzemplarzami z opcją rozszerzenia zamówienia na dodatkowe 24 maszyny.

fot. mat. prasowegość_005ba - Profil
gość_005ba
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie