×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Boeing wyjawi niebawem datę premiery 777X


W środę (20.02) Boeing zaprezentował w mediach społecznościowych zdjęcia z procesu montażu najnowszych maszyn testowych typu 777X. Producent skorzystał z tej okazji aby przypomnieć, że zbliża się moment, w którym ogłosi datę oficjalnej premiery samolotu.


Najnowszy projekt Boeinga zdołał już wywołać w lotniczym świecie spore zamieszanie, ponieważ będzie to najdłuższy samolot wyprodukowany jak dotąd przez amerykańskiego producenta. Model 777-9 mierzy od nosa do ogona 77 metrów. Poza ogromną długością maszyna może poszczycić się także równie imponującą rozpiętością skrzydeł, która wynosi 65m. Jest to na tyle szeroki samolot, że końcówki jego płatów będą składane, aby ułatwić maszynie zmieszczenie się na lotniskowych miejscach postojowych.


Producent zapowiada, że 777X będzie największym i najbardziej efektywnym samolotem dwusilnikowym na świecie. Boeing obiecuje zainteresowanym nowym typem w swojej ofercie liniom lotniczym, że możliwe do osiągnięcia oszczędności mogą wynieść 12 proc. w zakresie zużycia paliwa i 10 proc. w kwestii kosztów operacyjnych w stosunku do konkurencyjnych samolotów.


W styczniu tego roku pierwsze kadłuby 777X zostały sparowane z gigantycznymi silnikami General Electric GE9X, które zostały opracowane specjalnie dla tego projektu. Średnica obudowy silnika GE9X jest porównywalna ze średnicą kadłuba boeinga 737, jest to największy dostępny na rynku komercyjnym silnik odrzutowy. 


Prawdopodobne wydaje się, że już w marcu boeing 777X zasilany ogromnymi silnikami może zostać zaprezentowany w całości. Pierwszy egzemplarz do testów naziemnych został ukończony już w październiku 2018. Wtedy też maszyna po raz pierwszy została wyposażona w skrzydła ze wzmacnianego włóknem węglowym polimeru. Pierwsze loty testowe odbędą się z wykorzystaniem wersji 777-9 w ciągu bieżącego roku, a pierwsze dostawy planowane są na 2020.


Boeing 777X, który zastąpić ma starzejące się modele 777-200LR i 777-300ER, jest uważany za konkurenta airbusa A350XWB, a nawet A380. W drugim przypadku pokonanie przeciwnika będzie bardzo łatwe, ponieważ Airbus zdecydował o zakończeniu produkcji dwupokładowej maszyny. 777X będzie produkowany w dwóch wersjach, pierwsza zostanie zaprezentowana opcja 777-9, kolejno do produkcji wejdzie 777-8. Pierwsza z nich pomieści od 400 do 425 pasażerów w standardowej konfiguracji i będzie dysponować zasięgiem 14,075km.fot. mat. prasowegość_799b3 - Profil
gość_799b3
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie