Samolot pasażerski ze składanymi skrzydłami. Boeing 777X

29 maja 2018 09:00

Boeing 777X to najnowsze dziecko konstruktorów z Boeing Commercial Airplanes. Nowy dwusilnikowy samolot pasażerski dalekiego zasięgu będzie pierwszym modelem ze składanymi skrzydłami.

Reklama
Inżynierowie koncernu z Seattle pracują nad modelem samolotu, który ma być nie tylko najbardziej wydajną maszyną pasażerską, ale także jak dotąd jedyną ze składanymi skrzydłami.


Ostatnie rozwiązanie jest próbą dostosowania maszyny do standardów panujących na lotniskach. Chodzi o rozpiętość skrzydeł 777X. Ta ma wynosić aż 72 metry. A to oznacza, że samolot nie zmieściłby się w bramkach parkingowych na lotniskach.

Rozwiązaniem dla tego problemu mają być właśnie ruchome końcówki każdego ze skrzydeł o długości 3,5 metra. Będą one za pomocą zawiasu z włókna węglowego rozkładane przed startem i składane zaraz po wylądowaniu maszyny. Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) zatwierdziła już rewolucyjny projekt Boeinga, nakładając przy tym na producenta szereg warunków do spełnienia, m.in. instalację alarmu ostrzegającego przed startem samolotu ze złożonymi skrzydłami oraz przeprowadzenie testów potwierdzających odporność końcówek na wiatry wiejące z prędkościami 120 km/h.


Seria 777X na rynek trafi w dwóch wersjach - 777-8 i 777-9. Pierwszy model zabierze 350-375 pasażerów przy zasięgu ponad 16 tys. km. Drugi typ ma miejsca siedzące dla 425 osób, a może pokonać dystans 14 tys. km. Pierwsze loty komercyjne odbędą się prawdopodobnie na koniec 2019 roku.

Foto: materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy