Największe lotnisko świata jest większe od... 23 krajów

14 sierpnia 2023 10:32
Największy port lotniczy na świecie znajduje się w saudyjskim mieście Dammam. Mowa tutaj, jednak nie o liczbie obsłużonych pasażerów, czy samolotów, a o powierzchni, jaką zajmuje teren lotniska.
Reklama
Miasto Dammam położone jest na wschodzie Arabii Saudyjskiej. Jego powierzchnia to 800 km², natomiast liczba ludności to około półtora miliona mieszkańców, co plasuje je na czwartym miejscu w kraju, po Rijadzie, Dżudzie i Mekce. Miasto wyróżnia się tym, że lotnisko, które je obsługuje jest największe na świecie pod względem powierzchni, ponieważ zajmuje ono 780 km², a zatem prawie tyle samo, co sam Dammam. Dla porównania powierzchnia Warszawy to 517,2 km². Jednak to nie wszystko. Sąsiedni Bahrajn, który jest oddalony od Dammam o około 75 kilometrów i który jest jednym z najmniejszych państw na świecie pod względem powierzchni, zajmuje powierzchnię 694 km², natomiast z wodami terytorialnymi, 760 km². Lotnisko im. Króla Fahda, które obsługuje Dammam jest zatem większe niż od 23 państw świata, którymi są Dominika, Tonga, Mikronezja, Singapur, Bahrajn, Saint Lucia, Andora, Palau, Seszele, Antigua i Barbuda, Barbados, Saint Vincent i Grenadyny, Grenada, Malta, Malediwy, Saint Kitts i Nevis, Wyspy Marshalla, Liechtenstein, San Marino, Tuvalu, Nauru, Monako i Watykan.


Port lotniczy im. Króla Fahda został oddany do użytku w 1999 roku, zastępując dotychczasowe lotnisko Dhahran, które obsługiwało Dammam. Wcześniej tytuł największego portu lotniczego na świecie pod względem powierzchni dzierżyło montrealskie Mirabel, które obecnie obsługuje wyłącznie loty cargo i jest bazą kanadyjskiego Bombardiera, który wchodzi dzisiaj w skład Airbusa. Jego powierzchnia to 396,6 km², czyli więcej niż sam Montreal, który liczy 365,13 km².

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy