Kanada skonfiskowała rosyjskiego An-124

12 czerwca 2023 09:30
Kanada rozpoczęła procedurę konfiskacji samolotu Antonov An-124, należącego do rosyjskiej linii towarowej Volga-Dnepr Group. Maszyna zostanie przekazana Ukraińcom.
Reklama
Dwa miesiące temu kanadyjski rząd zapowiedział podjęcie działań mających na celu przejęcie rosyjskiego samolotu Antonov An-124 w ramach pakietu sankcji na Rosję. Maszyna o znakach rejestracyjnych RA-82078 wylądowała w Toronto w pierwszych dniach inwazji na Ukrainę, realizując przelot z amerykańskiego Anchorage i już stamtąd nie odleciała. Oznacza to, że An-124 linii Volga-Dnepr Group przebywa na płycie kanadyjskiego lotniska od przeszło roku.

- Dzisiaj Kanada wysyła jasną wiadomość skierowaną do rosyjskiego reżimu, że nie uda ukryć się tym, co wspierają i korzystają z kremlowskiej polityki agresji. Kanada jest wiernym sojusznikiem ukraińskiej walki o wolność. Tak było pierwszego dnia inwazji, tak już pozostanie do czasu zwycięstwa i powojennej rekonstrukcji zdewastowanych obszarów - powiedziała Mélanie Joly, szefowa kanadyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Rząd w Ottawie obiecał, że w procesie konfiskacji będzie uczestniczyła również strona ukraińska i to w porozumieniu z nią zapadną dalsze kroki względem zajętego samolotu. Volga-Dnepr Group posiada jedenaście maszyn Antonov An-124, z czego tylko jedna jest teraz aktywna. Część z samolotów jest uziemiona w niemieckim Lipsku.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy