An-225 można było uratować. Oskarżono szefa Antonowa

11 kwietnia 2023 09:15
Dochodzenie ukraińskich śledczych wykazało, że doszczętnego zniszczenia samolotu Antonov An-225 można było uniknąć. Śledztwo potwierdziło, że szef przedsiębiorstwa Sergiej Byczkow dopuścił się zaniedbania i nie nakazał ewakuacji samolotu na czas, pomimo takiej możliwości.
Reklama
Byłego szefa Antonowa postawiono w stan oskarżenia i umieszczono w areszcie bez możliwości wyjścia za kaucją, poinformował Kyiv Independent. Wykazano, że samolot Antonov An-225 był w dobrym stanie technicznym w momencie rozpoczęcia inwazji i nic nie stało na przeszkodzie do jego bezpiecznej ewakuacji z terenów objętych wojną. Sergiej Byczkow miał nie dopełnić swoich obowiązków poprzez niezarządzenie ewakuacji "Marzenia" na czas oraz wykupienie niepełnego ubezpiczenia statku powietrznego. Niedbalstwo szefa przedsiębiorstwa bezpośrednio przyczyniło się do zniszczenia An-225, narażając państwo na łączną stratę niemal 230 mln dolarów (ok. 990 mln złotych).


Samolot Antonov An-225 zbombardowano podczas rosyjskiego ataku na Kijów i Hostomel w dniu 27 lutego 2022 roku, czyli na samym początku inwazji. Jeden z pilotów An-225 zarzucił ukraińskiemu przedsiębiorstwu bierność w obliczu nieuchronnej inwazji oraz niechęć do przeniesienia samolotu w bezpieczne miejsce. Pomoc w bezpiecznej ewakuacji miał ponoć zaproponować nawet Sojusz Północnoatlantycki.

- Nie było żadnej decyzji o ewakuowaniu samolotu, choć można to było zrobić bez problemu. W pobliżu są przecież lotniska w Rzeszowie i Lipsku. Czemu akurat tam? Już 26 stycznia 2022 roku Sojusz Północnoatlantycki zaoferował Antonowowi pomoc przeniesienia samolotu. I wszystkiego razem z nim! Włącznie z obsługą techniczną i częściami zapasowymi. Ciężko mi to wytłumaczyć i zrozumieć, lecz firma pozostała bierna - grzmiał wówczas Dmytro Antonow, pilot samolotu Antonov An-225.

Maszyna An-225 ma zostać odbudowana zaraz po zakończeniu działań zbrojnych. Deklarację wskrzeszenia "Marzenia" ku czci i pamięci ukraińskich pilotów złożył Wołodymyr Zełenski.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy