Hala dla sterowców na lotnisku Essen/Mülheim

17 listopada 2023 12:13
Na lotnisku Essen/Mülheim oddano do użytku halę dla sterowców, kształtem przypomina leżącą na ziemi podłużną kapsułę. Od dołu jest ona oszklona, dzięki czemu wnętrze jest doświetlone światłem słonecznym, a jednocześnie zapewnia widok z wnętrza obiektu na lotnisko.
Reklama
Szkielet konstrukcji wykonano z drewna i przykryto srebrną aluminiową blachą. Ma on 90m długości, 46m szerokości i 26m wysokości. Jej powierzchnia jest zbliżona do boiska do piłki nożnej. Pojemność całkowita obiektu wynosi 71 tys. metrów sześciennych.


Koncerty i eventy

Hala sterowca została zaprojektowana jako obiekt wielofunkcyjny. Jest ona nie tylko schronieniem dla sterowców, ale będą w niej również organizowane różnego typu imprezy masowe, takie jak duże wydarzenia artystyczne np. koncerty, oraz gale, kongresy, zjazdy, imprezy okazjonalne dla firm, wydarzenia promocyjne i targi. Hangar będzie mógł pomieścić zarówno sterowiec, jak i do 1500 osób biorących udział w odbywających się w nim imprezach. Z jednej strony jest on otwierany dzięki dwóm olbrzymim skrzydłom potężnej bramy, która umożliwia wciąganie lub wyciąganie sterowca. Przy okazji stwarza ona możliwość połączenia wnętrza obiektu z otaczającą ją przestrzenią zewnętrzną lotniska, dzięki czemu uzyskuje się możliwość organizacji imprez plenerowych na olbrzymiej powierzchni i dla ogromnej liczby uczestników.


Ekologiczny hangar

Hala sterowca została wybudowana zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Nowy budynek sterowca spełnia kryteria gospodarki o obiegu zamkniętym, wykorzystuje odnawialne materiały budowlane i nadające się do recyklingu. Stare fundamenty zostały rozebrane i ponownie wykorzystane do utwardzenia powierzchni pod podłogą ogromnej hali. Pod jej budowę położono niesymboliczny kamień węgielny, ale „drewno fundamentowe”. Wynikało to z faktu, że szkielet konstrukcji hangaru został wykonany wyłącznie z drewna. Do jego wykonania wykorzystano 557 ton tego surowca pochodzącego z niemieckich lasów. W konstrukcji nośnej zastosowano odnawialny i nadający się do recyklingu materiał budowlany w postaci kratownicy z klejonego drewna. Powłoka hangaru wykonana jest z blachy aluminiowej, którą także można poddać recyklingowi. Dzięki odpowiedniemu doborowi surowców i ponownemu wykorzystaniu materiałów budowlanych pochodzących z rozbiórki starego hangaru zaoszczędzono 156 ton CO2.
Dwa sterowce zamiast jednego

Lotnisko Essen/Mülheim posiada niezwykle dogodne położone. Usytuowane jest ono w samym sercu Zagłębia Ruhry, zaledwie 8 km na południowy zachód od Essen i 5 km na południowy wschód od Mülheim. Dzierżawione jest ono przez firmę WDL Luftschiffgesellschaft mbH, która bazowała tu swój sterowiec „Theo”, wykorzystywany do lotów widokowych i w celach reklamowych. Uważany on był za kultowy obiekt latający w Zagłębiu Ruhry. Dotychczasowy hangar nie spełniał już norm technicznych. Z tego też powodu podjęto decyzję o jego rozbiórce i stworzeniu nowego obiektu. W trakcie budowy hali sterowca znalazło się przedsiębiorstwo, które chciało wynająć jej część. Była nią legendarna firmą Zeppelin, z którą podpisano stosowną umowę.


Od kwietnia 2024 r. na lotnisku Essen/Mülheim niemiecki przewoźnik Zeppelin będzie na stałe stacjonował i obsługiwał sterowiec Goodyear. Zastąpi on w lotach widokowych sterowiec „Theo”. Ten od tej pory będzie wykorzystywany tylko do celów reklamowych lub muzealnych. W przyszłym roku w sąsiedztwie hangaru powstanie budynek administracyjny. Na powierzchni 2500 m kwadratowych pomieści on muzeum sterowców, restaurację, siedzibę firmy WDL, oddział firmy Zeppelin oraz szkołę latania. Oba sterowce i nowy hangar z pewnością staną się dużą atrakcją turystyczną Zagłębia Ruhry.

Jerzy Niemociński

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy