Chorwacja: Nagłe zaostrzenie zasad wjazdu

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
01 lipca 2021 08:45
W ostatniej chwili zmieniono obostrzenia dotyczące wjazdu na teren Republiki Chorwacji. Nowe prawo obowiązuje już od pierwszego dnia lipca.
Reklama
Jeden z najczęściej odwiedzanych obecnie przez Polaków krajów, niespodziewanie ogłosił zaostrzenie zasad wjazdowych związanych z zapobieganiem rozprzestrzeniania się koronawirusa. Już od czwartku (1.07) wszyscy, którzy chcą wjechać na teren Republiki Chorwacji, muszą przedstawić na granicy paszport covidowy potwierdzający szczepienie lub negatywny wynik testu na COVID-19.

Jest to niespodziewana i wprowadzona w ostatniej chwili nowelizacja prawa antycovidowego – zaledwie kilka tygodniu temu władze Chorwacji zniosły obowiązek posiadania negatywnego wyniku testu podczas wjazdu do kraju.


Jak w środę (30.06) zadecydował Państwowy Sztab Obrony Cywilnej Republiki Chorwacji, osoby wjeżdżające na teren tego kraju, są zobowiązane są do przedstawienia Unijnego Certyfikatu COVID wydawanego na podstawie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/953 potwierdzającego szczepienie, wynik testu lub ozdrowienie. Certyfikat taki można pobrać poprzez indywidualne Internetowe Konto Pacjenta.

Jeżeli osoba chcąca wjechać na teren Republiki Chorwacji nie posiada Unijnego Certyfikatu, swobodne przekroczenie granicy będzie możliwe na podstawie negatywnego wyniku testu PCR, nie starszego niż 72 godziny, lub szybkiego testu antygenowego, nie starszego niż 48 godzin. Wjechać do Chorwacji bez kwarantanny będą też mogły osoby, które zostały zaszczepione pierwszą dawką szczepionki Pfizer, Moderna lub Gamaleja (Sputnik V), w okresie przynajmniej 22 dni i maksymalnie 42 dni od zaszczepienia. W przypadku szczepionki AstraZeneca, okres ten wynosi minimum 22 dni a maksymalnie 84 dni od przyjęcia pierwszej dawki.

Osoby, które okażą potwierdzenie przejścia COVID-19 i zostały zaszczepione jedną dawką szczepionki w ciągu sześciu miesięcy od początku choroby COVID-19, a szczepienie odbyło się na mniej niż 210 dni przed przekroczeniem granicy, także mogą swobodnie przekroczyć granicę. Wówczas potrzebne jest posiadanie potwierdzenia przechorowana COVID-19 i szczepienia. Podobnie osoby wyleczone z koronawirusa w okresie ostatnich 6 miesięcy, po okazaniu potwierdzenia od lekarza o przebyciu choroby lub pozytywnego wyniku testu PCR lub antygenowego – testy powinny być wykonane maksymalnie na 180 dni, ale minimum na 11 dni przed przekroczeniem granicy.


Zwolnione obowiązku przedstawienia wyniku testu są dzieci do ukończenia 12 r. ż. podróżujące z rodzicami lub opiekunami posiadającymi Unijny Certyfikat COVID, lub jeżeli spełniają wyżej wymienione warunki przekroczenia chorwackiej granicy.

Podróżujący, którzy nie spełnią jednego z warunków swobodnego wjazdu na teren Chorwacji, zostaną automatycznie skierowani na kwarantannę, która może zostać skrócona jedynie po otrzymaniu negatywnego wyniku testu na COVID-19 – PCR lub antygenowego, wykonanego już w Chorwacji. W przeciwnym razie koniecznie będzie odbycie pełnej, 10-dniowej kwarantanny.

Fot.: materiały prasowe, Wikimedia Commons

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklamadorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy