Unijny mechanizm pozwoliłby Polakom wrócić za darmo do kraju

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
20 marca 2020 21:45
22 komentarzy
Polska nie uruchomiła unijnego mechanizmu, dzięki któremu obywatele mogliby wrócić za darmo do kraju. Wracający do kraju Polacy musieli za bilety zapłacić nawet 2,4 tys zł.
Reklama

Polskie Linie Lotnicze LOT razem z rządem rozpoczęły w ostatnią niedzielę operację #LOTdoDomu, skierowaną do obywateli RP, którzy pozostają poza granicami kraju i ze względu na znaczną odległość nie byli w stanie przekroczyć granicy Polski drogą lądową.

- Wobec obywateli, którzy mają pragnienie powrotu do Polski w tym czasie, w którym Polska przechodzi kwarantannę, oferujemy specjalnie do tego celu przeznaczone loty liniami LOT - mówił Mateusz Morawiecki, premier RP na konferencji poświęconej uruchomieniu programu.


Za bilety musieli zapłacić od 400 do 800 zł w granicach Europy i od 1,6 tys. do 2,4 tys. zł za przelot dalekiego zasięgu.

Komisja Europejska informuje, że każdy kraj członkowski może uruchomić mechanizm ochrony cywilnej, aby umożliwić osobom, które utknęły poza granicami UE, na powrót do kraju. Polska mechanizmu nie uruchomiła. Gdyby to zrobiła - pasażerowie nie musieliby płacić za bilety.

Przykładowo Czechy, Austria i Niemcy, powrót swoich obywateli do kraju zorganizowały, wykorzystując właśnie ten unijny mechanizm. Unia zwraca każdemu państwu, które uruchomi mechanizm 75 proc. kosztów za przelot, a pasażerowie podróżowaliby za darmo.

Jest tylko jeden warunek: z rejsu muszą mieć prawo skorzystać także obywatele innych krajów Unii. Akcja #LotDoDomu skierowana była wyłącznie do Polaków.

Polski przewoźnik poinformował dziś (20.03), że na jego pokładzie do kraju wróciło ponad 18 tys. osób i wykonano 121 operacji lotniczych.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_8b80a 2020-03-23 09:07   
gość_8b80a - Profil gość_8b80a
@ORDFlyer

Imperialistyczne zapędy zarządu LOT-u powinny być w końcu powstrzymane, bo robią to kosztem reszty kraju (już teraz opłata terminalowa jest w regionach dwa razy wyższa, niż na Okęciu), kosztem wysokich cen za bilety i wreszcie potwornie ryzykując przyszłość LOT-u kupując na kredyt, czy leasingując samoloty.

A przy utrzymaniu liczby operacji LOT może bardzo powiększyć oferowanie, a Wizz nie. Gdybyśmy policzyli coś co można nazwać wydajnością slotową (liczba paxów 2019/liczba slotów w szczycie sezonu razy 7 przez 365) to LOT miał 71 (9,7 mln - 2 631 sloty), Wizz 151 (2,8 mln - 359 slotów), pozostali 93 (6,3 mln - 1 305 slotów). LOT latał wieczorem i rano głośnymi samolotami, więc jak wymieni je na E2, A220 lub A320/1 neo to będzie mógł jeszcze bardzo powiększyć liczbę operacji. W 2020 LOT dostał 2 643 sloty (62% całości), Wizz 390 slotów, pozostali 1 232.

Jedyny problem z CPK jest taki, że oni nie chcą przyznać się do oczywistego błędu. Lotnisko CPK krytykują wszyscy, od byłych pracowników LOT-u (poza Mikoszem) bo naukowców z PAN-u.
ORDFlyer 2020-03-22 16:24   
ORDFlyer - Profil ORDFlyer
@gość_8b80a
Może byłby to najbezpieczniejszy wariant, ale w rzeczywistości zarząd Lotu nie będzie chciał pozostać na poziomie 10-u milionów pasażerów rocznie. Czy dojdzie czy nie, sama chęć przejęcia Condora na to wskazuję.

Kluczowa kwestia jest taka, czy uda się zepchnąć Wizz, czartery i ewentualnie cargo na Modlin przy rozbudowie tamtejszego lotniska. O dobrowolnej przeprowadzce do Radomia można zapomnieć, ale mogłyby ewentualnie się zgodzić tanie linie na przeniesienie do Modlina, jeśli dociągnięto by tory do lotniska.

Dałoby to Lotowi 75-80% operacji na Okęciu, czyli dodatkowych ~5 milionów pasażerów rocznie i spokój na 3 lata. A jak już konkurencja zniknie z Okęcia, można port swobodnie rozbudować, bo Ryanair+Wizzair nagle nie dostaną znaczącą liczbę slotów.

Przy rozbudowie WAW+WMI, można spokojnie w Warszawie obsłużyć 60-u milionów pasażerów rocznie. W tym Lot mógłby zwiększyć liczbę operacji o drugie czy nawet trzecie tyle. O CPK można myśleć dopiero wtedy.
lysypiotr76 2020-03-22 13:30   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
W bardzo sprytny, a zarazem zgodny z prawem sposób rząd dał LOT-owi kroplówkę. A LOT wykorzystał to w sposób niegodny miana narodowego przewoźnika. Ceny z ,,sufitu'' po lawinie krytyki trochę obniżono. I w ten sposób LOT stał się najlepiej prosperującą linią w Europie w czasach pandemii koronawirusa.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama